Magazín

Blog

HDR - II.díl (dokončení článku)

Aktualizováno: 22. 11. 2010 v 19:48 • Rubrika: Blog

HDR - II.díl (dokončení článku)

Další možnost je poskládat obraz z několika fotografií. Můžeme vyfotit dva nebo více stejných snímků s tím, že jeden bude naexponovaní standardně, druhý bude o trochu tmavší a třetí třeba naopak o něco světlejší. Pomocí počítačových programů jako je například PHOTOSHOP ELEMENST, nebo ZONER PHOTOSTUDIO 13 pak složíme fotografii jen z těch nejlépe naexponovaných míst. To je samozřejmě řešení velmi účinné, ale na druhou stranu poměrně náročné. Už jen z toho důvodu že fotografie musí být totožné, takže je potřeba použít stativ.

Obsah


Vývojáři renomovaných značek to samozřejmě dobře vědí a proto už se na trhu objevily první fotoaparáty, které i tuto poměrně náročnou operaci udělají kompletně za Vás. Přístroj vytvoří několik fotografií v rychlém sledu za sebou a ty pak prolne do jednoho „dokonale naexponovaného snímku". Jde zatím o první vlaštovky a obrazová kvalita takové fotky je zatím bohužel do jisté míry omezena. Pro rodinné účely je však naprosto postačující. Kreativnější, nebo profesionální fotografy samozřejmě tato funkce asi zatím neuspokojí. Osobně ale myslím, že je to jen otázka času.
Někoho teď může napadnout otázka - je toto ještě fotografie? Během své praxe jsem se setkal s názory mnoha odpůrců jakýchkoliv počítačových úprav. Všichni měli na celou věc podobný pohled. Chci mít fotky takové jaké je vyfotím a jakýkoliv následný zásah do snímku je „podvod". Mnoho z nich už jsem dokázal přesvědčit jednoduchým argumentem: „přál bych si, aby fotoaparát naexponoval obraz tak, jak ho ve skutečnosti vidím, pokud to nedokáže a já fotografii přiblížím realitě, za podvod to rozhodně nepovažuji". Navíc vnímání barev, obrazu a vůbec celého okolního světa je velmi subjektivní záležitost a je na každém z nás jak se rozhodneme, že má jeho fotografie vypadat. Ostatně většina z nás vidí svět barevně, a přesto máme tak rádi černobílé snímky. Jsou tedy černobílé fotografie „podvod"? Myslím, že uznáte sami, že určitě nejsou.
Na fotografických kurzech nebo na prodejně tohle téma hodně probíráme. Ať už mezi kolegy, nebo se zákazníky. Ti jsou občas trochu zklamaní, že ty dokonalé snímky z výstav a časopisů, bez počítačových úprav v podstatě nejdou pořídit. Samozřejmě jdou, ale musíme k tomu mít naprosto ideálnísvětelné podmínky. To se nám ale bohužel naskytne málo kdy. Proč tedy nevyužít funkcí, které nám technika nabízí? Věřím tomu, že se brzy dočkáme doby, kdy softwarové zvýšení dynamického rozsahu přímo ve fotoaparátu bude na velmi vysoké nebo dokonce profesionální úrovni. V té cestě za dokonalým snímkem nám pak odpadne ta několika hodinová etapa strávená u počítače ve fotografickém editoru. Já osobně za to budu moc rád, alespoň budu mít víc času na focení :)

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.