Jak vybrat monitor pro střih videa

Výběr monitoru je tak trochu alchymie. Nejde totiž jen o velikost a barvy, ale také o korektní zobrazení v různých podmínkách nebo kompatibilitu s odlišnými typy signálů. Naštěstí je tady Megapixel, který vám jako vždy poradí, jak se ve všech těch parametrech zorientovat.

Úhlopříčka

Monitor je jako malířské plátno. Čím větší, tím grandióznější práci na něm můžete vytvořit. Velké úhlopříčky poskytují střihačům pohodlnější práci za cenu snížené mobility, takže pokud potřebujete pracovat např. na filmovém setu, berte ideálně 19“ úhlopříčku. Na takové monitory totiž seženete snadno i tašku.

Opačným extrémem jsou 40“ a větší, na kterých se vám bude lépe pracovat s mnoha otevřenými okny, ale zase potřebují více prostoru v místnosti a do cestovní tašky je jen tak nesbalíte Záleží, jaký typ střihače jste. Někdo stříhá na cestách, jiný si radši zařídí vlastní střihové studio doma v pracovně.

Ostrost

Aby obraz dobře vypadal a neunikl vám žádný detail, volte rozlišení odpovídající úhlopříčce monitoru. Čím větší monitor, tím vyšší rozlišení potřebujete, jinak bude obraz rozostřený. Záleží také na typu videa, s jakým budete pracovat. 4K vám sice zobrazí i Full HD monitor, ale může při tom vznikat šum, pokřivené detaily nebo obrazové artefakty.

Ostrost obrazu se určuje v jednotkách PPI (počet pixelů na palec) a můžete si ji jednoduše spočítat třeba na online kalkulačce. Stačí vložit velikost displeje s rozlišením a hned vidíte, jak kvalitní obraz z něj dostanete. 

Odpovídající rozlišení je důležité pro koloristy a ty, kteří chtějí mít naprostou kontrolu nad výstupem. Také práce se speciálními efekty může být na nižším rozlišení problém. Jestli vás čeká práce se 4K materiálem a jste zároveň odpovědní za finální podobu (tedy nejste jen střihač, který záběry „poskládá“), tak je investice do 4K monitoru téměř povinností.

Kontrast

Kontrastní poměr určuje, jak tmavou černou a jak světlou bílou dokáže monitor zobrazit. Aby vám dobře vykreslil hluboké černé odstíny, které jsou při zpracování videa zásadní, dívejte se po monitoru s kontrastem minimálně 1000:1. S nižšími hodnotami uvidíte obraz zkresleně a až si ho pak promítnete na plátně nebo lepším monitoru, nebudete se stačit divit. A vaši klienti také.

Typ panelu

Pro střih videa se nejlépe hodí IPS panely. Při pohledu z různých úhlů nezkreslují kontrast ani barvy obrazu, jak to mají ve zvyku jejich TN a VA alternativy. Kromě toho mají bezkonkurenční barevnou reprodukci. TN panely preferují spíše hráči her pro jejich rychlou odezvu, VA panely jsou zpravidla vysoce kontrastní, což při práci s videem není vhodné. 

Barevná hloubka

Pokud se věnujete i barevným korekcím, budou pro vás zásadní i údaje o barevné hloubce. Ta určuje, kolik barev dokáže monitor zobrazit. Čím více, tím lépe eliminuje chyby a nepřesnosti při barevných přechodech. Nejlepší přístroje mají hloubku 10 bit, což je celkem miliarda barev

10bitové monitory nenajdete v hráčských doupatech, protože mají pomalejší odezvu. Na práci s grafikou jsou však ideální. Problém nastane v momentě, kdy má monitor sice hloubku jako Mariánský příkop, ale malý gamut. 

LUT, gamut a HDR

Barevný gamut monitoru totiž určuje, jakou barevnou šíři je schopný vykreslit. Nejširší gamut má naše oko, proto nejsme na fotce nebo videu nikdy schopní zachytit obraz přesně tak, jak ho vidíme vlastním zrakem. Můžeme se mu ale přiblížit co největším gamutem. Mezi ty kvalitnější se řadí např. Rec.2020, Adobe RGB nebo DCI-P3, zatímco do starších modelů spadá sRGB nebo Rec.709. 

Důležitá je i LUT tabulka, což je kalibrační nástroj pro upravování barevných hodnot obrazu. Hledejte monitory s trojrozměrnou LUT oproti jednorozměrné, na profesionální práci s barvami ji budete potřebovat. Zjednodušeně řečeno, vyšší LUT dostane z vaší grafické karty maximum. 

Dva monitory se srovnatelnou barevnou hloubkou mohou barvy vykreslovat jinak, pokud mají odlišnou hodnotu LUT. Nejlepší přístroje současnosti mají kolem 24 bitů.

Dobré je také zjistit si předem, jestli vámi vybraný monitor dokáže zpracovávat dynamické HDR video. To je v poslední době stále populárnější a je dobré být na práci s ním připravený. 

Podporované signály

Práci s barvami ovlivňuje i typ videosignálu, se kterým budete pracovat. Podle jednotlivých typů se totiž liší barevná hloubka obrazu a pokud s ním váš monitor nebude umět pracovat, máte zaděláno na problém. 

Předem si proto ujasněte, jestli váš čeká zpracování obyčejných RGB videí (z telefonu, foťáku nebo běžné uživatelské kamery), náročnějších YCbCr (YUV) signálů pro TV vysílání nebo dokonce těch pro filmová plátna, a vyberte si takový monitor, který je s nimi kompatibilní.

Obnovovací frekvence

Tento parametr jednoduše říká, kolik obrázků za sekundu zvládne monitor vykreslit. Vyšší obnovovací frekvence mají tím pádem plynulejší obraz. Pro střih a práci s videem vám bude ve většině případů stačit 60 Hz, vyšší hodnoty vyhledávají především hráči akčních her, protože jim umožňují rychleji a přesněji reagovat. Na posouvání střihové timeline a ježdění myší jsou vyšší hodnoty ve většině případů zbytečný luxus.

Konektory

Není nic horšího než si vybrat monitor snů a pak zjistit, že ho nezapojíte do počítače nebo neumí přenášet typ signálu daného videa. Konektorů je v současnosti celá řada, např. HDMI, DVI nebo DisplayPort, a ne všechny dokážou pracovat se všemi signály. Např. náročnější YCbCr většinou zvládne pouze HDMI, výjimečně DisplayPort. Univerzálně reprodukovatelné bývají pouze videosignály typu RGB.

Kalibrace

Správně kalibrovaný monitor je základ, jen s ním totiž uvidíte, jak bude výsledný obraz doopravdy vypadat. Nejjednodušší práci budete mít s monitory se zabudovanou kalibrační sondou, která vše zařídí za vás. Stačí pouze nastavit interval, jak často se má monitor rekalibrovat. 

Sondy si ale můžete koupit i zvlášť a s jejich pomocí pak optimalizovat jakýkoli monitor. U nás najdete sondy i celé kalibrační sestavy pro všechny typy přístrojů.

Doplňky

Myslete i na okolní prostředí monitoru. Můžete si pořídit ten nejlepší stroj na trhu, ale pokud na jeho plochu bude dopadat více světla, než je zdrávo, sníží se kontrast a zkreslí obraz. Na práci ve vysoce osvětlených prostorech se proto vyplatí pořídit si stínítko.

Nechcete mít monitor jen tak postavený na stole? Není nic jednoduššího než si koupit nástěnný držák nebo ohebná ramena, díky kterým budete moci jejich polohu flexibilně upravovat. Pokud chcete ušetřit místo, můžete si k němu dokoupit i sound-bar, který se připevňuje na stojan. Díky tomu nebudete muset hledat další prostor na stole pro reproduktory.

Možná se vám teď zdá, že vás při výběru čeká spousta práce. Stačí ale sledovat pár základních parametrů a máte vystaráno. Produkty na našem e-shopu jsou detailně popsané a najdete v nich všechny důležité informace, které k výběru potřebujete. Tak ať se vám dobře stříhá!

Další informace na Megapixelu