Magazín

Fotoporadna

Máte rádi černobílé fotografie? - Nefoťte černobíle!

Martin LukešAktualizováno: 29. 11. 2023 v 18:36 • Rubrika: Fotoporadna

Máte rádi černobílé fotografie? - Nefoťte černobíle!

Černobílá fotografie je fenomén, jehož popularita v posledních letech znovu stoupá. Svědčí o tom nejen dotazy od zákazníků, jestli má vybraný model možnost fotografovat černobíle, ale slýchám to často i od účastníků foto kurzů. Důkazem je i naše fotografická Galerie kde je téměř 1/4 snímků černobílých. Osobně mám černobílou fotografii moc rád, přesto ale každému radím – NEFOŤTE ČERNOBÍLE.

Obsah



Originální barevná fotografie

Důvod je prostý. Pokud použijete černobílý, sépiový, nebo jiný filtr přímo ve fotoaparátu a nefotíte do nekomprimovaného formátu RAW, tak ztrácíte cenný originál, kterému už nikdy nevrátíte původní barvy. A Nikdy dopředu nevíte, jestli se vám někdy nebude hodit právě ta původní barevná varianta. Vždy je mnohem lepší udělat úpravy barev dodatečně v počítači s tím, že i samotný výsledek je mnohem serióznější. Jedno moudré rčení říká, že na odbarvení snímků stačí jedno kliknutí myší, ale na vrácení původních barev nestačí ani tisíc kliknutí.


Použití černobílého profilu (filtru) ve fotoaparátu

Černobílá fotografie navíc může mít celou řadu podob a existuje mnoho způsobů jak se k ní dopracovat. Nejjednodušší je použít funkci desaturace. Výsledek, je ale většinou hodně podobný, jako když použijeme černobílý filtr ve fotoaparátu. Snímek většinou chybí kontrast a je to zkrátka taková ta klasická „šedivka“.


Odbarvení v počítačovém editoru Zoner (Efekty / Odstíny šedi)

Některé editory jako například Zoner Fotostudio, umožňují vybrat z více variant odbarvení snímku a například metoda EFEKTY - ODSTÍNY ŠEDI - MINIMUM KANÁLŮ je pro tento konkrétní snímek mnohem zajímavější.


Odbarvení v počítačovém editoru pomocí míchání kanálů (Maximum kanálů)

V podstatě jde o to, že i monochromatickou variantu obrazu tvoří odstíny šedi, kteří vychází ze tří desaturovaných kanálů RGB (červená, zelená, modrá).  Mezi pokročilejšími fotoeditory je velmi rozšířená metoda odbarvování pomocí funkce MÍCHÁNÍ KANALŮ, kdy si pustíte do snímku takovou tonalitu šedi, jako potřebujete.


Odbarvení v počítačovém editoru pomocí míchání kanálů (Minimum kanálů)

Pokročilejší editory, jako například Photoshop, umožňují další nepřeberné množství způsobů jak udělat z barevné fotky černobílou. Jednoduchou variantou je funkce OBRAZ – NASTAVENÍ – MAPOVÁNÍ PŘECHODU (Gradinet map). Když vyberete černobílý přechod, výsledná fotografie je poměrně kontrastní a lehce se začíná přibližovat kinofilmovému vzhledu.


Odbarvení v počítačovém editoru pomocí míchání kanálů (poměr kanálů 70/20/20)

Nejpokročilejším způsobem jak vytvořit černobílou fotografii na profesionální úrovni je použití zásuvných modulů, tzv.  plug-inů, které se instalují jako podprogram do zmiňovaných editorů (Photoshop, Zoner). K těm nejlepším patří bezesporu Silver Efex ProSilver Efex Pro 2. Tento nástroj v sobě zahrnuje nekonečně možností, jak vyladit černobílou fotografii.


Odbarvení v počítačovém editoru Adobe Photoshop metodou Mapování přechodu


Kromě přednastavených variant jako jsou PŘEEXPOZICE, PODEXPOZICE, VYSOKÝ KONTRAST, ORANŽOVÝ FILTR, různé varianty SÉPIE, AMBROTYPIE, CYANOTYPIE, INFRAFILM, nebo varianty STAROŽITNÉ FOTOGRAFIE, můžete simulovat konkrétní značku a citlivost filmu, hrát si s velikostí intenzitou zrna, simulovat vinětaci, včetně její hloubky atd.


Pokročilý nástroj na tvorbu černobílé fotografie Nik Silver Efex - filtr Soft Sepia

Novější verze programu Nik Silver Efex umí navíc pracovat s editačními body, které aplikují změnu pouze do určitého místa. Cena programu se sice pohybuje kolem 150 $, ale na druhou stranu tento modul za to určitě stojí. Osobně jsem setkal s tím, že po aplikaci některých jeho filtrů, nebyl ani zkušený fotograf schopný říci jestli zvětšenina 60x40cm pochází z analogového přístroje, nebo z kinofilmu


Nik Silver Efex - Vlastní nastavení

A ještě malý trik na závěr. Z vlastní zkušenosti vím, že je někdy pro diváka příjemnější, když fotka není úplně monochromatická, ale když je v ní trochu hnědé barvy. Nepůsobí to tak chladně a více to připomíná starou fotografie. Sépiový filtr, který nabízí běžné editory, je ale už zase moc přehnaný.


Zoner Photostudio - Efekty / Stará fotografie

Moje metoda je tedy taková, že upravím černobílou fotografii, jak jen nejlépe mohu a na závěr použiju funkci Barevné varianty. V nich pustím do obrazu VÍCE ŽLUTÉ, pak VÍCE ČERVENÉ, aplikuji tento žlutočervený filtr do obrazu, ale zmírním jeho účinek pouze na 25%, aby síla zabarvení nebyla tak silná. Výsledkem je velmi lehce a hlavně příjemně otónovaná fotografie, která vypadá jako z babiččina alba.


Nik Silver Efex - simulace kinofilmového materiálu



Inspiraci pro tvorbu vašich černobílých záběrů můžete čerpat z naší veřejné internetové Galerie.

Články související s barvami ve fotografii:

Sdílet na


Komentáře k článku

Luděk Bouška

Reaguje na (9) | Dobrý den, dobrý nápad. Příště přidáme i barevnou předlohu.

10

Prodejce Megapixel.cz, Luděk Bouška, 13. 10. 2015 |Reagovat

j

Bylo by možné dát k podobným článkům i originální soubor ke stažení, tak aby si to mohl člověk podle vás i vyzkoušet, zdali dojde k podobným výsledkům?

9

js, 9. 10. 2015 |Reagovat

Martin Lukeš

Reaguje na (4) | Dobrý den, omlouvám se za pozdní reakci. Tento dotaz mi nějak unikl. Abych Vám nějak kompenzoval čekání na odpověď, připravil jsem článek, který se týká právě částečného odbarvení fotografie. Článek vyjde v Magazínu během několika minut.

8

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 22. 5. 2013 |Reagovat

VM

Reaguje na (4) | Najděte si vlevo v nástrojích výběrový štětec nebo kouzelnou hůlku. Abyste nemusel malovat po celé fotce, označte si tu věc kterou chcete zachovat. V horní liště si dáte invertovat. Váš výběr se změní na "to všechno ostatní" a pak již pracujete jen s výběrem. Doporučuji i digineff.cz. Tam pan Neff v záložce (editujeme) dává tipy a rady a mnoho jich je i o Zoneru..

7

Václav Mašinda, 20. 5. 2013 |Reagovat

P

Výborný článek, přesně jak je řečeno, každá rada pro nás začínající fotografické nadšence je velmi dobrá. Mám velice rád černobílou fotografii - pokud si jí člověk dá na zeď, vynikne její obsah mnohem lépe jak u barevné. Takové články bych prosil častěji, děkuji

6

Petr, 16. 5. 2013 |Reagovat

Reaguje na (2) | hodně článků skvěle pomáhá... i "moje! záda z galerie, jsou odbarvená v počítači a na plátně 140 cm vypadají rozhodně líp, než barevná... díky za všechny články a rady...P

5

Pavel Šístek, 16. 5. 2013 |Reagovat

článek pro mě jako zdatnějšího amatéra má velký přínos a díky za něj, ale mám ještě menší dotaz, jak profesionálně udělat v černobílé fotografii určité barevné místo, ale přesnou část a né jako v google picassa určitej celej výřez v kruhu, což následně zabarví celé okolí :o( moc rád pracuju s černobílou fotografií, ale tohle řeším již dlouho a rád bych poprosil o radu na toto téma. předem díky a dobré světlo Vojta :o)

4

Vojtěch Šmíd, 16. 5. 2013 |Reagovat

NJ

Nám amatérům je jasný že klasika je lepší, ale pročnenapsat jak to udělat poloprofesionálně sem rád za informaci děkuji. A za článek dávám A+ ;)

3

Novotný Jan, 16. 5. 2013 |Reagovat

Martin Lukeš

Reaguje na (1) | Neuvádím to, protože to není pravda. Nejlepších výsledků v černobílé fotografii určitě nedosáhnete na kinofilm, což je v podstatě stále malý formát, ale na velkoformátové kamery. Navíc, to co je notoricky známe pro jednoho, nemusí být známe pro druhého. A vzhledem k tomu že naší cílovou skupinou jsou DIGITÁLNÍ fotografové, ať už začínající, nebo mírně pokročilý, věřím, že jim tyto informace mohou pomoci zorientovat se v dané problematice. Pokud by byl článek určen profesionálním fotografům, veřte, že by byl napsaán v zcela jiném duchu. Jednoduše řečeno, profíci nás nečtou - nebo to alespoň nepřiznají :)

2

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 16. 5. 2013 |Reagovat

TJ

Děkuji autorovi, ale to co uvádí jsou spíše notoricky známé věci... Proč se autor nezmiňuje o tom, že nejlepší černobílá fotografie je na pravý černobílý film, tedy na klasiku?

1

Tomáš Ježek, 16. 5. 2013 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.