Magazín

Radíme s výběrem

Proč a jak vybrat stabilizátor?

Josef BaxaAktualizováno: 20. 7. 2023 v 9:09 • Rubrika: Radíme s výběrem

Proč a jak vybrat stabilizátor?

Stabilizátor, nebo také gimbal, je jeden z největších pomocníků při tvorbě videí. Ta díky němu nejsou roztřesená a rozostřená, a to ani pokud je videomaker v pohybu. Diváka tak poté ve videu neruší žádné nedokonalosti či chvění, které se mohou objevit v případě, když se snažíte pořídit stabilní záběry kamerou drženou v rukou. Máme pro vás proto pár tipů, na co se zaměřit při výběru stabilizátoru, abyste s ním mohli tvořit kvalitní dynamické záběry, které diváka vtáhnout mnohem více do děje.

Obsah

Proč používat stabilizátor

Natáčení pouze z ruky není v mnoha případech ideální, proto existují stabilizátory, které jsou skvělými pomocníky, pokud potřebujete stabilitu obrazu, volnost pohybu a nemůžete využít stativ. Často se můžete setkat i s názorem, že optická stabilizace objektivu nebo stabilizovaný snímač stačí. Je sice pravda, že tyto funkce vám mohou značně pomoci, ale stabilizátor zatím stále nenahradí.

Gimbaly poskytují stabilizaci obvykle ve třech osách a nejčastěji se používají pro natáčení s bezzrcadlovkami, zrcadlovkami, kamerami, ale můžete si je pořídit i pro natáčení s mobilním telefonem, kompaktem nebo akční kamerou. Zajistí vám tak plynulé záběry i pokud budete během natáčení chodit, běhat, skákat nebo natáčet například záběry z jedoucího auta. 

Handheld stabilizace

Prvním způsobem, jak dosáhnout stabilnějšího obrazu, je handheld stabilizace - tedy stabilizování pouze z ruky bez využití přístrojů a stativů. Pokud z nějakého důvodu potřebujete mít alespoň trochu nedokonalé záběry, například pro uchování atmosféry, nebo chcete natáčet nějakou rychlejší akci, kde se ani tolik nehodí mít úplně stabilní záběry, jednou z prvních možností, jak mít stabilnější obraz z ruky, je přidání klece, a to nejčastěji od firmy SmallRig nebo Falcam.

Pomoci vám rovněž může náhledový monitor, přídavná baterie, externí disk, rukojeť, horní nebo postranní pro příjemnější držení kamery, i další příslušenství připevnitelné na klece. Všechno toto příslušenství kameře přidá značnou dávku hmotnosti, která je právě v případě stabilizace z ruky přínosem, čím lehčí set, tím více se vám v rukou může klepat. Při natáčení na gimbalu už může být větší hmotnost ale zase naopak na škodu. O tom si však ještě povíme dále v tomto článku.

Jak vybrat stabilizátor | Megapixel

Jak a podle čeho vybrat gimbal?

Do tohoto rozhodování vstupuje hned několik důležitých parametrů, podle kterých se můžeme rozhodovat a které nám mohou výběr velice usnadnit, ale někdy také zkomplikovat. Mezi ty hlavní patří:

  • určení - typ přístroje, který na stabilizátor umístíte
  • nosnost - jak těžký bude váš set
  • kompatibilita - pro dodatečné funkce se stabilizátorem
  • výdrž baterie - jak často budete muset gimbal dobíjet
  • hmotnost - pro celodenní nošení může být problematická
  • možnost dalších funkcí - připojení follow-focusu, bezdrátový přenos, mobilní aplikace apod.

Určení

První věcí, kterou si je potřeba při výběru toho správného gimbalu pro vaše potřeby ujasnit, je, pro jaký typ techniky ho budete chtít používat. Stabilizátor pro mobilní telefony nevyužijete pro velkou zrcadlovku a zpravidla ani opačně to nebude ideální, bude-li to vůbec možné.

Kapitolou samou o sobě jsou gimbaly určené pro mobily, kde člověk až tolik neřeší hmotnost nebo velikost daného telefonu, ale spíše chytré automatické funkce, jako třeba aktivní sledování objektu, výdrž baterie nebo v neposlední řadě i cenu. Mezi tyto malé pomocníky pro mobilní telefony můžeme zařadit Zhiyun Smooth Q3 a Zhiyun Smooth Q4, nejnovější přírůstky do rodiny DJI v podobě DJI Osmo Mobile 6 a DJI Osmo Mobile SE se snadným připevňováním mobilu ke gimbalu díky magnetu (ve stylu Apple MagSafe) nebo Zhiyun Crane M3, který zvládne i menší bezzrcadlovky a má navíc zabudované světlo na přisvícení scény, které se může hodit.

Naopak pokud budete chtít stabilizovat fotoaparáty, máte nabídku o poznání větší. Nejlépe toto rozpětí prezentuje DJI s jejich trojicí DJI RS 3 Mini, DJI RS 3, DJI RS 3 Pro. Možnosti jsou však mnohem širší, můžete volit i ze značek jako jsou Zhiyun Tech, FeiyuTech, Benro, Moza, Manfrotto nebo již míněné DJI.

Stabilizátory vhodné pro letní cestování

Jak jsme již výše zmínili, volba vhodného stabilizátoru je závislá hned na několika faktorech, z nichž patrně nejvýznamnější je, pro jaký přístroj ji chcete využít. Proto obecně doporučit, jaký gimbal si s sebou zabalit na dovolenou, může být dosti komplikované. Můžeme však obecně předpokládat, že většina lidí si s sebou zabalí spíše kompaktnější fotoaparát nebo pouze mobilní telefon. K tomu jsou vhodné malé skládací stabilizátory, které snadno uklidíte do batohu klidně používaného jako příruční zavazadlo.

Pokud bychom se bavili o mobilních telefonech, můžete sáhnout po nejkompaktnějších variantách, mezi něž patří cenově velmi dostupný FeiyuTech Vimble One s vestavěnou selfie tyčí a jednoduchou stabilizací, nebo inteligentně ovladatelný Zhiyun Smooth X, dostupný i ve verzi Combo (ta obsahuje navíc i přepravní pouzdro). Pokud oželíte trochu místa, skvělé varianty najdete i mezi o trochu rozměrnějšími stabilizátory s delší výdrží baterie, jako jsou Moza Mini-MXZhiyun Smooth Q4 (Combo) a nebo nejnovější stabilizátory od DJI: Osmo Mobile SE a Osmo Mobile 6 (Platinum Gray).

Jestli pro vás ale natáčení čistě na telefon není dostačující a i na dovolenou si berete váš fotoaparát, pak lze doporučit kompaktní gimbaly, které poslouží jak pro telefon tak i pro fotoaparát, nebo skladná řešení čistě na foťák. Mezi nejmenšími stabilizátory nejdete plejádu těch od značky Zhiyun, konktrétně jde o Crane M2S, Crane M3 (dostupný i ve verzi Combo a Pro) nebo poslední uvedený Crane M3S (opět i ve verzi Combo). Dále pak neuděláte chybu ani s ostatními výrobci, mezi naše favority skladných gibalů patří i Moza AirCross S Gimbal a DJI RS 3 Mini.

Nosnost stabilizátoru

Když už víte, jakou kameru budete na gimbal chtít dát, je s tím spojené i to, jestli ji dokáže udržet. Zde je potřeba myslet i na to, jaký objektiv na kameře budete mít, protože pokud se bude jednat o těžší objektiv, je potřeba ho započítat do celkové hmotnosti.

Po sečtení hmotnosti fotoaparátu, objektivu a dalšího případného příslušenství pak dokážete snadno spočítat, jakou nosnost váš gimbal musí mít, aby pro vás byl vyhovující a dokázal vaši sestavu správně vyvážit. Kromě hmotnosti jsou důležité i rozměry. Pokud budete mít delší objektivy nebo tělo s vestavěným gripem, může se vám stát, že i pokud by měl stabilizátor sestavu udržet podle hmotnosti, nemusí se vám podařit ji na gimbal vyvážit.

V rámci nosnosti počítejte s tím, že u těžších objektivů se při stabilizaci gimbalu musí kamera posunout o něco více dozadu na destičce, a tím pádem je menší gimbaly s kratšími destičkami nemají šanci zvládnout. Hlavně při nižších záběrech by kamera narážela do motoru nebo jednoho z ramen, což nikdo nechceme.

Stabilizátor pro bezzrcadlovku | Megapixel

Kompatibilita gimbalu s fotoaparátem

Dalším velice důležitým prvkem je kompatibilita gimbalu s jednotlivými kamerami, kterou můžeme zjistit nejspolehlivěji vždy na stránkách výrobce gimbalu nebo v manuálu u každého produktu. Zjistíte tak, že gimbal bude podporovat například spuštění nahrávání přes tlačítko přímo na gimbalu nebo kontrolu ostření/zoomu přes gimbal a jeho ovládací prvky. Pozor si dejte rovněž na to, že stabilizátory nemusí být kompatibilní se všemi verzemi firmwaru fotoaparátu, obvykle totiž nepodporují některé starší firmware verze. Doporučujeme tak si udržovat fotoaparát vždy v poslední verzi firmwaru, což zajisté oceníte i při běžném používání přístroje mimo gimbal.

Výdrž baterie

Čím větší výdrž baterie, tím menší šance, že ji budete muset měnit třeba při natáčení svatby zrovna před jedním z nejdůležitějších momentů. V dnešní době už je ale u většiny gimbalů výdrž na baterii běžně přes 10 hodin, a to i u těch levnějších, jako je tomu třeba u Zhiyun Weebill S. Výrobci u některých stabilizátorů již přestali dodávat vyměnitelné baterie a vy jste tak odkázání na výměnu celé rukojeti nebo dokonce nemáte možnost uživatelsky baterie měnit vůbec.

Hmotnost stabilizátoru

Dalším aspektem při rozhodování je i hmotnost samotného gimbalu, která je zvláště důležitá při delším natáčení, kdy budete vděční za každý gram, který můžete z celkové hmotnosti vašeho vybavení odečíst. Existují kompaktní a lehké gimbaly, které složíte do batohu a jsou tak ideální i na cesty. Pro rozložení hmotnosti jsou vhodné rukojeti pro druhou ruku, které můžete najít u některých gimbalů či v některých jejich kombo variantách, nebo si je můžete dokoupit samostatně.

Stabilizátor pro natáčení svateb | Megapixel

Follow-focus a další funkce

Jednou z posledních věcí, která vám může v rozhodování pomoci je ujasnit si, při jakých příležitostech plánujete gimbal využívat nebo jakým směrem se případně plánujete vydat i v budoucnu ve své tvorbě. Podle toho pak můžete snadno zjistit, jestli a případně jaké speciální funkce gimbalu budete potřebovat.

Mezi tyto funkce můžeme řadit follow-focus, který se u lepších gimbalů dá ovládat i vzdáleně, takže při nějakém větším natáčení se můžete soustředit čistě jen na to, abyste zachytili ten nejlepší úhel záběru. Zatímco někdo jiný se stará o to, aby bylo v pořádku ostření. Follow-focus je někdy možné i přikoupit ke gimbalu zvlášť, jako v případě zbrusu nových FeiyuTech gimbalů Scorp a Scorp Pro.

Další funkcí je třeba chytré sledování objektu, které se může hodit při 360° orbit záběrech kolem objektu nebo při jakémkoliv záběru, při kterém musíme dávat více pozor na to, kam sami jdete.

Velmi užitečný může být i displej zabudovaný přímo v gimbalu, jako je tomu třeba u velice šikovného all-around gimbalu Zhiyun Weebill 2. Díky němu vidíte váš záběr na otočném monitoru a můžete ho využít i v případě, že nemáte možnost výklopného displeje přímo na vaší bezzrcadlovce. Na tomto displeji si můžete nastavit i různé funkce gimbalu atd.

Poslední funkcí, kterou zde zmíním je určitě RavenEye, díky které můžete například u gimbalů DJI (včetně starších RSC2 a RS2) ovládat ostření, případně další funkce i na dálku. To se může hodit hlavně při natáčení s větším týmem, kdy máte na place i focus pullera a další členy.

Závěr

Už podle předchozích řádků vám je nejspíše jasné, že výběr gimbalu může být poměrně časově náročným úkolem, zvlášť pak kvůli tomu, že jen jejich výrobců je v dnešní době několik a výběr je tak velice široký. Dost možná se pak stane i to, že budete mít v konečném výběru podle výše zmíněných parametrů stále více gimbalů, ze kterých budete vybírat. I proto je nakonec vždy nejlepší si gimbaly vyzkoušet na jedné z našich prodejen, kde vám moc rádi s výběrem toho správného také poradíme. Proto neváhejte a stavte se nebo nám napište či zavolejte!

 

Sdílet na


Komentáře k článku

Reaguje na (2) | Dobrá, děkuji za odpověď.

3

Michal Žabka, 19. 7. 2022 |Reagovat

Martin Lukeš

Reaguje na (1) | Dobrý den, pokud je zboží v záruce, tak se zastavte na prodejně a můžeme jeho funkčnost nechat prověřit servisem, tak že podstoupíme standardní reklamaci.

2

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 19. 7. 2022 |Reagovat

Dobrý den, mám dotaz.
Mám stabilizátor Zhiyun Weebill S, na něj používám Canon EOS 250D a pořídil jsem si objektiv
Sigma 50mm, 1.4 Art. Takhle byl objektiv moc těžký a sestava se nedala vyvážit, tak jsem si pořídil protizávaží (400g). Stabilizátor má mít nosnost 3kg, moje souprava by nyní měla mít váhu necelých 1,7kg, ale to už motory nezvládají, vrčí a stabilizátor nefunguje. Tak tomu moc nerozumím..

1

Michal Žabka, 19. 7. 2022 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.