Magazín

Rozhovory

"Sociální sítě jsou dobrým sluhou a zlým pánem" - říká v rozhovoru fotograf a influencer  Jakub "KUbajsz" Fišer

Martin LukešAktualizováno: 29. 3. 2021 v 11:16 • Rubrika: Rozhovory

"Sociální sítě jsou dobrým sluhou a zlým pánem" - říká v rozhovoru fotograf a influencer Jakub "KUbajsz" Fišer

Influencera, fotografa a propagátora brandu SONY asi netřeba našim fanouškům představovat. Mohli jste ho vidět na některé z přednášek, řadě společných workshopů či na předváděcích dnech Sony. Také jsme s ním v minulosti udělali pár rozhovorů, a dokonce byl několikrát garantem měsíčního kola naší velké FOTO / VIDEO soutěže Rok s Megapixelem. V dnešním rozhovoru jsme trochu rozebrali, co dělá influencer během mimořádných opatření, jaký vztah má k úpravám a retuším digitálních fotografií i jak vidí budoucnost sociálních sítí.

Obsah

  • Tvoje tvář je našim fanouškům poměrně známá. Byl jsi několikrát garantem měsíčního kola naší soutěže, jsi ambasadorem několika značek a celkem dost spolupracuješ se značkou Sony. Prozradil bys nám, na jakých projektech pracuješ v současnosti a které ze svých několika profesí se věnuješ nejvíc?

V současnosti se nejvíce věnuju svýmu webu, na kterém jsem si před rokem rozběhl takový základní eshop a snažím se ho postupně plnit. To je taková moje profese přes zimní období. V letním období většinou fotím svatby a ve volných dnech se snažím cestovat takříkajíc kolem komína. Otázkou je, jak to bude letos. Proto ještě pracuju na jednom projektu, který zatím nechci úplně zveřejňovat. No a nedílnou součástí toho všeho je tvorba obsahu na můj Instagram.

  • Vzhledem k tomu, že se během posledního roku otočily životy nás všech o 360° a na všechny z nás dopadla nejrůznější omezení a restrikce, myslím že to má vliv nejen na práci fotografů, videomakerů, ale i influencerů. Jaký dopad to mělo na tvou práci a jak si s s tím vším vypořádal?

Od mala mi rodiče vštěpovali do hlavy, že všechno zlý je k něčemu dobrý. Tudíž se tuhle dobu snažím brát spíš jako příležitost a snažím se na ní adaptovat. Díky tomu, že se nedá tolik cestovat a vytvářet třeba právě obsah pro různé brandy, jsem byl donucen vymyslet něco jiného. Proto vlastně vznikl ten můj malej eshop, kde mám momentálně dva videokurzy a balíček presetů. Aktuálně pracuji na dalším videokurzu. Kdo ví, jak to bude s tím scházením se osobně a přijde mi, že když už jsou teď lidi doma, tak mají chuť se nějak vzdělávat. Tak jsem si řekl, proč jim v tom nejít trochu naproti.

  • Ať se nebavíme jen o negativních věcech, prozradíš nějaký svůj úspěch z poslední doby? Případně něco, co tě opravdu potěšilo ?

Ono to není moc asi z foto branže, ale mám radost, že jsem se vrátil do svého rodného města Děčín. Užívám si tady okolí, přírodu a relativní klid. To byl pro mne velký posun a zároveň tu cejtim takovou větší svobodu. Z profesního hlediska mám obrovskou radost z prohloubení vztahů s automobilkou Land Rover, se kterou taky plánujeme ještě pár projektů. A jinak to jsou takový malý radosti, který nemá smysl vypisovat, ale je důležitý se z nich umět radovat. A může to být prostě jen dobře načasovaný focení východu slunce na správnym místě.

  • A když se budeme bavit konkrétně o naší branži, co z novinek v oblasti foto nebo video ti v poslední době udělalo největší radost a z čeho si byl opravdu nadšený?

Nedávno jsem si pořídil nový objektiv, FE 1.4/35 GM a určitě to znáš. Ten pocit, když si koupíš novou techniku a pak tě baví s tím fotit všechno možný a je to takovej ten správnej nakopávač. A co se týče focení jako takovýho, tak na přelomu roku se mi povedlo udělat pár fotek, ze kterých mám opravdu radost. Ve Švédským Laponsku jsem měl tu čest s obrovskym měsíčním halo efektem. Povedlo se mi nafotit pár kamzíků tady u nás na Děčínsku a objevil jsem i pár nových míst na focení, na který se těším až přijde jarní zeleň a pěkný světlo.

  • Naše březnová fotosoutěž se točí kolem úprav a retuší.  V dnešní době se zkrátka bere jako samozřejmost, že ten, kdo se více věnuje fotografování, musí ovládat minimálně základy zpracování fotek a v případě portrétní fotografie či fashion, umět použít i retuše. Jak si na tom ty a retuše? Je to pro Tebe "nutné zlo", nebo tě baví i tahle část procesu?

No, pokud se bavíme čistě jen o retuši u portrétů a celkově lidí, tak je to pro mě spíše nutné zlo. V tomhle směru nejsem moc fanda toho, že bys modelku z fotky v reálnym životě nepoznal. A tak jsem spíš pro tu "přírodní" úpravu, nicméně občas je to samozřejmě potřeba. Stejně tak je tomu i u krajinky. Občas prostě musíš nechat zmizet ze scény nějakej rušivej element. A tam je to jak kdy. Někdy se do toho tak zaberu, že jsem schopnej dodělávat stromořadí a jindy se mi ta fotka líbí, prostě tak jak je.

  • V jakém programu pracuješ a vzpomeneš si jaké byly tvoje začátky?

Momentálně dělám naprostou většinu fotek pouze v Adobe Lightroomu a sem tam se kvůli nějaké retuši překliknu do Photoshopu. Popřípadě použiju určitou mobilní appku na doladění. A moje začátky? Tuším, že jsem chvíli zkoušel Zoner, ale to bylo v roce 2006-2007. A poměrně rychle jsem přešel na Photoshop a pak na Lightroom.

  • Dokázal bys v kostce přiblížit nějaký svůj "setup" toho, co všechno z fotkou děláš, ať už při samotném vyvolání z RAWu nebo následně v dalších úpravách a retuších?

V kostce říkáš jo? Import do Lightroomu, selekce, výběr a aplikování presetu, doladění presetu a export na dropbox. Odtamtud už to pak jde dál na sociální sítě atd. Většinou na jedné fotce nestrávím více jak 3-5 minut, ale najdou se výjimky, se kterými jsem schopen si hrát celej večer. Ale to už by se asi nevešlo do té kostky.

  • Velkým trendem současných fotografií i videí zvláště pak těch, které jsou určené pro sociální sítě, jsou barevné úpravy a posuny. I Tvé fotografie mají v tomto směru určitý rukopis. Používáš na to nějaké presety, a pokud ano vytváříš si je sám?

Přesně tak, mám svoje postupy editování, které jsem si uložil do presetů a díky tomu se mi daří držet určitý rukopis. Samozřejmě se to furt lehce vyvíjí, ale myslím, že je dobré se držet nějakého společného základu. Ale ono to není jen o tom presetu. Spousta lidí si myslí, že na něj stačí kliknout a je hotovo. Nebo se mě ptají, jestli nemám preset na "krajinky nebo na auta". Ale všechno to začíná u té fotky - jak je vyfocená, jaké obsahuje barvy, jaké tam je světlo atd. Podle toho je potřeba vybrat správný preset. Některé presety ovlivňují třeba hodně zelenou a když ta zelená na té fotce není, tak je potřeba sáhnout po jiném presetu. Já ty presety beru jako takový základní recept, který je potřeba dochutit.

  • Kde si se práci s barvami a barevné úpravy učil a máš nějaké vzory?

Nooo, já nejsem ten typ, co víc čte knížky než fotí. Samozřejmě nějaká pravidla mám pochycené z internetových diskuzí, popřípadě videí od jiných fotografů. Ale třeba konkrétně barvy řeším čistě podle sebe a nálady. Nechci se moc svazovat tím, že budu mít v hlavě milion pravidel, které se podvědomě budu snažit dodržet. Fotografie je dle mě hodně subjektivní a kdybychom se všichni řídili podle nějakých pravidel, vytratí se z fotek ta osobitost. A to začíná u focení jako takového a končí právě u editu.

  • Vzhledem k tomu, že pracuješ s lidmi, děláš nejrůznější přednášky a workshopy - dokázal by si říct, na jaké úrovni je oblast fotografických retuší mezi naší amatérskou fotografickou veřejností?

To je těžká otázka. Chtěl bych říct, že ta úroveň je díky dostupnosti různých programů a tutoriálů poměrně vysoká. Ale přijde mi, že se lidi bojí experimentovat a zkoušet nové techniky. Myslím, že v tom je docela velký prostor pro zlepšení. A právě k tomu nelze přistupovat tak, že aplikuji preset na fotografii a mám vyhráno. Naopak, tím to všechno začíná.

  • Vraťme se k sociálním sítím, což je jedno z velkých témat tvých přednášek. Když vezmeme v potaz televizní vysílání, rádio či tištěná media, staly se pro mladší generaci naprostou jedničkou. Jak vidíš současnou situaci spojenou s tím, že se sociální sítě během posledních let staly v podstatě plnohodnotným mediem?

Ty jo, tak tohle by se dalo hodně rozvést a nejsem si jistej, jestli na to tady je prostor. Jak se to říká? Sociální sítě jsou dobrým sluhou a zlým pánem? Můžou nás lehce pohltit a je tam velké množství dezinformací a nepravd, ve kterých se můžeme lehce ztratit. Dá se tam promarnit hodně času, ale zároveň vydělat mraky peněz. Špatné je, že spousta lidí s tím ještě neumí moc pracovat, nechá se lehce strhnout do pasivního užívání a to může být problém. Ale je to vývoj. V době, kdy byly pouze tištěné noviny a rádio, bys taky neřekl, že za pár let bude televize v každé domácnosti...

  • Máš představu, jak se budou vyvíjet sociální sítě a jaká bude jejich role v budoucnu?

Trochu se bojím, že to bude víc a víc o krátkých videích, o virtuální realitě a o tom, že se lidi nebudou už fyzicky moc potkávat. A to mě trochu děsí. Krásným příkladem toho je teď Clubhouse. Lidem prostě příjde normální říct: "Hele potkáme se večer v místnosti Marketing a pokecáme"...

  • A stejný dotaz budu mít na současnou fototechniku. Dnešní fotoaparáty mají snad všechny funkce, které si jen člověk dokáže představit. Nemáš někdy pocit, že už snad ani není co vymýšlet a posouvat? Máš nějaký odhad toho, kam bude směřovat budoucnost digitální fotografie?

Je super, že je aktuálně na trhu velký výběr a hodně dobrých fotoaparátů i objektivů dostupných. A kam by to mohlo směřovat? Celkem logické mi přijde, že se to všechno bude víc propojovat a bude to mířit k nějakému urychlení, co se týče zpracování a odeslání. Už tu máme první fotoaparáty, který v sobě mají zabudovaný Lightroom. Určitě se ještě o něco zlepší mobilní fotografie, ale tam naštěstí naráží výrobci na fyziku. Díky bohu pro fotografy :)


fotografie: archiv photo.kubajsz.com

Sdílet na


Komentáře k článku

M

Krásný článek, jen ta první věta mohla být také v češtině :))

2

Miloš, 27. 3. 2021 |Reagovat

František Kolský

Socíální sítě nás stáhnou sociálně ke dnu. Paradoxně jdou lidé díky nim spíše asociální. A za poslední rok (ani není potřeba nějakých složitých analýz) se na nich stalo závislými ještě více lidí díky nemožnosti se setkávat tváří v tvář (sám to na sobě za ten rok trochu pociťuji) a jsem zvědav, kolik se jich z toho dostane. Mladí už v tom jsou až po uši a četl jsem nějaký úryvek ze studie, která dokládá, že generace 2000+ začínají hloupnout, ztrácí všeobecný přehled a díky sociálním sítě roste míra depresí (nedostal/a jsem lajk, nikdo mi neodpověděl na komentář už 2 minuty....). Ztrácí schopnost rozlišovat, co je a co není důležité. Společně s aktuální situací ve společnosti se tvoří hodně silná výbušná směs psychicky nalomené populace. No, film "Sociální dilema" by měl být povinně ke shlédnutí. To jsem si zahrál na pesimistickou notičku.

1

František Kolský, 27. 3. 2021 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.