Magazín

Blog

Stanislav Petera: Jak využít grafický tablet Wacom a k čemu je dobrý

Monika AlinčováAktualizováno: 8. 12. 2021 v 12:53 • Rubrika: Blog

Stanislav Petera: Jak využít grafický tablet Wacom a k čemu je dobrý

Stanislav Petera je fotograf, jehož práce byla publikovaná v časopisech, jako jsou Harper's Bazaar, Elle nebo Marianne. Jeho významnými klienty byli například Nike, Škoda, Gambrinus, Carte Noire nebo i česká policie či armáda. A protože už prošel mnoha lety kreativní i komerční tvorby, úprava profesionálně vypadajících snímků mu není cizí. Na svém blogu si proto připravil seriál článků o tom, proč upravovat fotografie na grafických tabletech Wacom, podle čeho je vybírat a přidává samozřejmě také osobní zkušenost.

Obsah

Značka Wacom je předním výrobcem kvalitních grafických tabletů v různých cenových relacích a ve velkém rozsahu možností a potřeb uživatele. Jejich kompletní portfolio si můžete vyzkoušet u nás na prodejnách. Nezapomeňte také sledovat komunitu Wacom svět, kde vám přinášíme kompletní obsah týkající se tohoto tématu. Novinky, články, recenze i videa na jednom místě.

Protože osobní názor je k nezaplacení, rádi bychom sdíleli trojici článků fotografa Stanislava Petery, která se bude týkat právě grafických tabletů Wacom a jejich využití v praxi. 

Standův seriál začíná trefně pojmenovaným článkem Tablet? K čemu? Já retušuju na touchpadu. Asi jste ve svém okolí tento nebo podobný názor již zaslechli, anebo jste dokonce právě vy tím, kdo s ním souzní. Už jste ale drželi tablet v ruce? Zkoušeli jste, jak vám může ulehčit práci? V prvním díle této série se dozvíte, k čemu vlastně grafický tablet je a proč ho fotograf potřebuje. Jaké parametry řešit a co naopak není důležité. Bloger a fotograf vycházel nejen z osobní zkušenosti, ale také z konkrétních dotazů, které mu jeho followeři neustále kladou na sociálních sítích i na seminářích. Pokud se vám nechce číst celý článek, máme tu pro vás jednoduchý souhrn výhod grafických tabletů, na které fotograf upozorňuje.

Jak grafický tablet funguje a k čemu slouží?

Představte si tablet jako papír a tužku, se kterou kreslíme ve Photoshopu. Oproti myši nám tablet umožňuje přesnější a rychlejší práci.


Foto: Stanislav Petera

Jaké jsou hlavní výhody grafického tabletu?

  • Jemnější motorika
  • Okamžité přesuny po pracovní ploše: Plocha grafického tabletu funguje jako kopie displeje 1:1. Konec  šoupání po ploše, stačí jeden klik.
  • Zdravější a pohodlnější pohyb: Konec karpálním tunelům. Snadný pohyb jako tužkou na papíře umožní pracovat déle a s menší námahou prstů a zápěstí.
  • Rychlost a preciznost: Maskování, práce se štětcem, klonovací razítko, záplata, technická retuš vlasů, pleti, prostředí či produktů.

Podle čeho tablet vybírat?

Podle velikosti

  • Velikost S — Vhodné při práci na displejích do 17" nebo pro začátek, kdy nechceme moc investovat.
  • Velikost M — Typická velikost pro práci na displejích od 17 do 32". Na notebook už je většinou příliš citlivá, ale dá se zmenšit pracovní plocha.
  • Velikost L — Na práci na dvou displejích vedle sebe. Pro jeden displej je citlivost přehnaná.

Podle ovladače

Ovladače propojují tablet se systémem vašeho počítače. Nastavuje se zde velikost pracovní plochy, přítlaku a funkcí Touch. Stanislav Petera doporučuje vybírat výrobce, který podporuje současné i starší verze tabletů. Ovladače aktualizuje současně s operačními systémy a tím pádem nenastane problém.

Životnost tabletu

Kvalitní grafický tablet je sice větší investicí oproti klasické myši, ale jejich životnost je nesrovnatelná. Tablet může vydržet opravdu spoustu let. Samozřejmě záleží na tom, jak se zařízením zacházíte, ale fotograf na svém blogu poukazuje na Wacom Intuos 3 z roku 2007, který stále bez problému používá. Právě u Wacom vás po letech nazabrzdí ani novější aktualizace softwaru. 

Podle výměnných hrotů a plochy

Přestože přirovnáváme práci na tabletu ke kreslení na papír, je potřeba si uvědomit, že to není totéž. Tablet by se neměl chovat jako papír, kde nás baví strukturovaný povrch. Grafický tablet by měl mít hladký povrch pro maximální rychlost, efektivitu a větší výdrž. Pokud tedy výrobce nabízí výměnný povrch a výměnné hroty pro ješte lepší a efektivnější práci, je to náš ideální případ. Tablety bez výměnného povrchu a hrotů pera jsou vlastně nástroji na pár použití, které do profesionální sféry úplně nepatří. 

Závěrem prvního dílu autor shrnuje, že o grafickém tabletu by měl uvažovat každý fotograf a retušér, který to myslí s úpravami fotek vážně. Tablet zpřesní, usnadní i zrychlí práci, šetří vaši ruku a zápěstí a přináší téměř neomezenou životnost. Pokud by se vám ale s tabletem přeci jen něco stalo, půjčíme vám zatím náhradu. Také přidává upozornění, že jeho pohled je čistě z pozice fotografa a retušéra a grafici či kreslíři mohou mít úplně jiné požadavky.

Doporučené produkty Wacom

Wacom Intuos S Bluetooth

Wacom Intuos S Bluetooth | Megapixel

Chci Wacom Intuos S Bluetooth

Wacom Intuos M

Wacom Intuos M | Megapixel

Chci Wacom Intuos M

Wacom Intuos M Bluetooth

Wacom Intuos M Bluetooth | Megapixel

Chci Wacom Intuos M Bluetooth

Wacom Intuos Pro S (2019)

Wacom Intuos Pro S | Megapixel

Chci Wacom Intuos Pro S (2019)

Wacom Intuos Pro M

Wacom Intuos Pro M | Megapixel

Chci Wacom Intuos Pro M

Další díly seriálu o grafických tabletech najdete na blogu Stanislava Petery.

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.