Magazín

Fotoporadna

Základy videa: Scénář a storyboard

Tomáš KivaderAktualizováno: 15. 1. 2024 v 14:58 • Rubrika: Fotoporadna

Základy videa: Scénář a storyboard

Scénář je základním stavebním kamenem každého promyšlenějšího videa. Je to zpravidla jednoduchý textový dokument, který popisuje, co se ve videu stane, případně jaké dialogy a obrazy/scény se v něm objeví.

Obsah

Scénář je důležitý pro většinu videí hned z několika důvodů. Pomáhá jasně definovat cíl a hlavní myšlenku videa. Co chcete videem sdělit? Co chcete, aby diváci případně udělali nebo prožili? Scénář by vám měl pomoci odpovědět na tyto otázky a vytvořit video, které bude mít jasný účel.

Dále pomáhá koordinovat práci všech lidí na projektu, nebo pokud pracujete sami, tak koordinovat vaši práci v různých rolích – scénář je společnou referencí pro režiséra, kameramana, střihače, zvukaře a případné další členy štábu (i když jste ve všech rolích právě vy). Díky tomu všichni vědí, co a kdy se má stát, a mohou se během natáčení a přípravy lépe zorientovat. 

Kvalitně zpracovaný scénář zároveň pomáhá předejít nečekaným výdajům (například díky němu nebudete muset navštívit danou lokalitu vícekrát, pokud stihnete všechny potřebné záběry nashromáždit najednou). Scénář vám tedy může pomoci odhadnout, kolik času (a případně i peněz) bude potřeba na natočení daného videa. Pokud máte scénář, můžete se lépe připravit na všechny možné komplikace a předejít nečekaným situacím.


foto: Monika Kleinová

Jak psát scénář k videu

Neexistuje žádný univerzální návod, jak psát scénář k videu. Každé video je jiné a vyžaduje jiný přístup. Také se může stát, že pokud budete scénář vytvářet pro vícero osob, zjistíte, že informace, které se vám zdáli nedůležité, mají pro jiné význam a naopak. Pokud tak vytváříte video v týmu, je vhodné, aby si ho všichni členové přečetli a případně přinesli vlastní návrhy, aby byl text srozumitelný pro všechny. Obecně lze ale říci, že scénář by měl obsahovat následující informace: 

Titul - název videa (může být pracovní, ale je dobré od sebe projekty rozlišovat) 

Délka - délka videa (ať už se jedná o hodinový či několikavteřinový rozsah, je vhodné mít představu, jakým směrem se chcete ubírat)

Úvod - stručné shrnutí toho, o čem video bude

Scénář videa - detailní popis toho, co se ve videu stane, včetně monologů/dialogů a scénických poznámek o předmětech v záběru, B-rollech a případně doplňující infografice

Závěr - stručné shrnutí toho, co si diváci z videa mohou odnést.

Scénář by měl být napsán jasným a stručným jazykem. Měl by být také přehledný a snadno čitelný. Zároveň je dobré psát tak, jak ho pak budete číst, nemusíte se tak striktně držet spisovných tvarů slov a termínů či obratů, které vám půjdou špatně vyslovovat. Pokud píšete scénář pro někoho jiného, je dobré použít standardizovanou formu.

Proč je potřeba storyboard

Storyboard je vizuální reprezentace scénáře. Obvykle se skládá z řady obrázků, které ukazují, co se ve videu stane. Storyboard je důležitý hned z několika důvodů. Pomáhá vizuálně si představit video a lépe pochopit, jak bude video vypadat. Stejně tak může pomoci vyhnout se nečekaným změnám během natáčení. Storyboard vám umožní předejít tomu, abyste museli během natáčení příliš měnit scénář.


foto: Zdeněk Sedlák

Jak převést scénář na storyboard

Převod scénáře na storyboard je poměrně jednoduchý. Stačí si vzít každý důležitý neopakující se záběr ze scénáře a nakreslit si (nebo jen načrtnout) jeho vizuální reprezentaci. Při kreslení storyboardu je ideální dodržovat několik málo postupů. Používejte jasný a stručný způsob zobrazení věcí. Není potřeba se s nimi vykreslovat nebo je zdlouhavě popisovat, stačí formou textu zanést pozici hlavních součástí záběru do políčka. Klidně můžete použít i fotografie.

A nakonec ještě pár tipů, jak vytvořit efektivní storyboard. Začněte jednoduše. Nesnažte se za každou cenu vytvořit dokonalý storyboard na první pokus. Začněte od základu a postupně ho doplňujte a vylepšujte. Buďte otevřeni novým nápadům, zvláště pracujete-li v týmu. Nebojte se měnit svůj storyboard, pokud se vám nebo někomu ze spolupracovníků něco nelíbí. A nebojte se používat barvy. Barvy vám pomohou si lépe vizuálně představit video, což ale nutně neznamená, že je potřeba držet se přesných barev reprezentujících jimi označené věci. 

Tipy pro snazší práci

Scénář píšete pro sebe. To znamená, že klidně používejte ve scénických poznámkách vaše zkratky nebo termíny, které nemusejí být stoprocentně správné, ale vy je snadno a rychle pochopíte.

Snažte se udržovat krátké odstavce v rámci samotného textu scénáře. Pokud se rozhodnete používat teleprompter, tedy čtecí zařízení, usnadní vám to frázování jednotlivých částí videa. Pokud pak uděláte chybu, stačí začít natáčet jen kratší část videa.

Snažte se informace strukturovat, ať ve videu jedete podle logické posloupnosti. Ulehčí vám to následnou práci ve střihu, když budete mít záběry již chronologicky za sebou.

Závěr

Scénář a storyboard jsou nezbytné nástroje pro každého, kdo chce vytvořit kvalitní video. Scénář vám pomůže jasně definovat cíl videa a storyboard vám pomůže vizuálně si video představit. Pokud chcete vytvořit video, které bude mít úspěch, věnujte pozornost těmto postupům a nebudete ho muset několikrát doupravovat kvůli neúplnosti.

 

Autor titulní fotografie je Marek Dvořák

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.