Magazín

Fotoporadna

Víte, jaká výbava je potřeba pro fotografování zvířat/wildlife? Prozradíme vám to

Martin LukešAktualizováno: 29. 11. 2021 v 11:39 • Rubrika: Fotoporadna

Víte, jaká výbava je potřeba pro fotografování zvířat/wildlife? Prozradíme vám to

V jednom z předchozích článků naší fotoporadny jsme se věnovali chybám, kterých se dopouští začátečníci při focení zvířat ve volné přírodě. I přesto, že si osvojíte tyto základní návyky a postupy, tak se tomuto nejednoduchému žánru nemůžete věnovat naplno bez příslušné techniky a vybavení. Každý žánr je v tomto směru specifický a platí to i pro wildlife. V následujícím článku se dozvíte, po jaké výstroji byste se měli poohlédnout, pokud chcete vyrazit do přírody na fotografické lovy beze zbraní.

Obsah

Fotoaparáty vhodné pro focení zvířat

Z hlediska výběru fotoaparátu záleží na tom, jak moc se této disciplíně budete věnovat a jak profesionální výstup očekáváte. Wildlife se v podstatě dá fotografovat i kompaktním ultrazoomem. Některé z nich mají k dispozici 50x, 70x nebo 125x zoom s nejdelší ohniskovou vzdáleností 1200 mm, 2000mm nebo dokonce 3000 mm. Ohromnou výhodou těchto zoomových kompaktů jsou relativně malé rozměry, velmi nízká hmotnost a poměrně přijatelná cena. Pokud byste si chtěli pořídit objektiv s podobným přiblížením k zrcadlovce nebo bezzrcadlovce, počítejte s cenou v řádech mnoha desítek tisíc, monstrózní velikostí a především ohromnou váhou.

Na druhou stranu musíte počítat také s tím, že podobné univerzální objektivy na kompaktech nemají úplně nejlepší vykreslovací schopnosti a často se u nich vyskytují optické vady, jako je neostrost v rozích, vinětace, chromatická vada - aberace, soudkovitost/poduškovitost a mohou mít také problémy s přímým protisvětlem. Holt je to vždy něco za něco. Každopádně pokud nebudete chtít fotografie někde vystavovat nebo s nimi obesílat světové soutěže, tak podobná technika stačí.

Wildlife fotografie, fotografie zvířat | Megapixel
foto: Olga Havlíčková / fotografie pořízena kompaktním ultrazoome Nikon P900

Fotografové s poněkud většími nároky budou muset sáhnout trochu hlouběji do kapsy a zvolit nějakou zrcadlovku, nebo bezzrcadlovku. Rozdílům mezi nimi jsme se věnovali už v jednom ze článků naší fotoporadny.

U těchto pokročilejších modelů sice nedosáhnete tak velkého přiblížení, ale získáte spoustu jiných výhod a předností. Tou největší je bezesporu obrazová kvalita. Fotoaparáty s výměnným objektivem mají proti ultrazoomům větší obrazový snímač a díky tomu dokáží zachytit mnohem lépe barvy, ale také kontrast a jemné textury, jako jsou například struktura peří nebo srsti.

Větší snímač nabízí také širší dynamický rozsah. Dokáže tak zachytit mnohem více informací jak ve stínech, tak v hodně jasných plochách fotografované scény a fotografie nejde do přepalu, ani není podexponovaná.

Nikon P1000 ultrazoom | Megapixel
Ultrazoom Nikon P1000

K velikosti snímače se váže ještě jedna přednost a tou je velmi dobrý odstup od šumu. Vzhledem k tomu, že se zvířata často fotografují v pohybu a potřebujete velmi krátké časy expozice a mnohdy se navíc fotí za ne úplně dobrého světla, je potřeba dohnat expozici vyšší citlivostí ISO. A jak jistě víte, tak vysoké ISO = zvýšená hladina šumu, což jde ruku v ruce se ztrátou obrazové kvality. U fotoaparátu typu DSLR i těch bezzrcátkových je ale díky pokročilým procesorům odstup od šumu velmi dobrý a bez problémů lze využívat i poměrně vysoké hodnoty ISO. Ztráta obrazové kvality v tomto případě přichází mnohem pozvolněji.

Ultrazoom vs. zrcadlovka | Megapixel
Porovnání velikosti fotoaparátu 3000 mm (ultrazoom) / 800 mm (zrcadlovka)

U vyšší třídy fotoaparátů už je to sice samozřejmost, ale pokud by někdo chtěl začít s nějakým jednodušším a levnějším fotoaparátem, tedy kompaktem/ultrazoomem, tak dávejte pozor při výběru na to, aby disponoval plně manuálním nastavením clony a času (P, S, A, M,/P, Av, Tv, M). Na automatiku a scénické režimy se náročnější žánry fotografují poměrně těžce a záběry zvířat k nim jednoznačně patří.


foto: Jiří Večerník

Je pro wildlife lepší zrcadlovka nebo bezzrcadlovka

V případě, že se rozhodnete věnovat fotografování zvířat ve volné přírodě nějak vážněji a budete zvažovat, zda volit raději zrcadlovku, nebo bezzrcátkový systém, přiklonil bych se v dnešní době právě k bezzrcadlovce. Ta nabízí při wildlife hned několik zásadních výhod.

Rozměry a váha - většina bezzrcadlovek má o něco menší rozměry a váhu, než zrcadlovky stejné třídy. Při toulkách přírodou se proto tolik nepronesou a nezabírají tolik místa v brašně či batohu.

Reálný náhled expozice - v hledáčku a v podstatě i na displeji lze nastavit simulaci expozice, takže vidíte předem jak bude vypadat výsledná fotografie z hlediska jasu, kontrastu, barev, případně filtrů, ještě předtím, než zmáčknete spoušť.

Rychlost sériového fotografování - díky absenci mechanického zrcátka jsou bezzrcadlovky rychlejší při sekvenčním snímání, které se používá velmi často právě při fotografování zvířat v pohybu. V současnosti jsou na trhu modely bezzrcadlovek, které zvládnou 20 sn./s, 30 sn./s, nebo dokonce 120 sn./s.

Bezhlučné fotografování - za vůbec největší výhodu některých bezzrcadlovek považuji tichý režim elektronické závěrky, díky které fotoaparát nevydává absolutně žádné zvuky. Díky narozdíl od většiny zrcadlovek nevyplašíte žádné zvíře ani kdybyste byli jen pár centimetrů od něj.

fotografie wldlife pořizená teleobjektivem | Megapixel
Snímek pořízený digitální zrcadlovkou a teleobjektivem Nikon 200-500 mm f/5,6 E ED VR
foto: Oto Vonášek

Ideální objektiv pro focení zvířat

O zoomu a ohniskové vzdálenosti už tu řeč byla. Bohužel ne každý začínající fotograf ví, jaký je vlastně rozdíl mezi ohniskovou vzdáleností a zoomem. Určitě jde o hodnoty, které mají hodně společného, ale rozhodně neznamenají totéž. Ohnisková vzdálenost je velmi přesný údaj o tom, jakou perspektivu má objektiv. Tedy jaký je jeho úhel záběru a jak moc dokáže přiblížit fotografovanou scénu. Naopak slovíčko zoom je spíše marketingovým výrazem a říká kolikrát přiblíží objektiv fotografovanou scénu ze svého nejširšího konce.

Sony A7 III s teleobjektivem | Megapixel
Bezzrcadlovka se zoom teleobjektivem Sony FE 200-600 mm f/5,6-6,3 G OSS

Jak zjistit hodnotu zoomu (přiblížení) u nějakého konkrétního objektivu k zrcadlovce nebo bezzrcadlovce? Je to poměrně jednoduché. Když vydělíte nejdelší hodnotu ohniskové vzdálenosti objektivu tou nejkratší, dostanete podíl, kterým je právě hodnota zoomu.

Příklad:
1200 : 24 = 50 (objektiv s ohniskem 24 mm - 1200 mm má 50x zoom)

Tady bych se na chvilku rád zastavil. Slovíčko zoom totiž z marketingového hlediska dobře zní, vypadá dobře na krabici s fotoaparátem, ale pokud neznáte hodnoty ohniskové vzdálenosti objektivu, tak vám v podstatě vůbec nic neřekne.

Wildlife fotografie, fotografie zvířat | Megapixel
foto: Mischa Fires

Představte si například tyto tři objektivy:

  • 18 - 55 mm / 3x zoom
  • 70 - 210 mm / 3x zoom
  • 100 - 300 mm / 3x zoom

Všechny tři jsou vybaveny trojnásobným zoomem, ale přece má každý úplně jiné přiblížení. První z nich scénu spíše oddaluje a dokáže zabrat nejširší úhel záběru. Jeho největší přiblížení je zhruba perspektiva lidského oka, takže oproti tomu, co vidíte, nebude záběr přiblížený vůbec.

Celý obsah článku mohou zobrazit pouze přihlášení uživatelé, kteří jsou členy zákaznického programu.

Přihlaste se nebo se zdarma zaregistrujte. Díky registraci můžete čerpat skvělé výhody.

Výhody programů

 
Možnost výměny zboží i z offline transakcí 14 dní 30 dní
Doprava zdarma Standard PPL + zásilkovna zdarma
Osobní asistent NE ANO
Sleva na čištění čipu 30 % 1 × zdarma, dále 30 %
Sleva na fotokurzy 10 % 20 %
Sleva na tiskové služby 10 % 15 %
Bonus při výkupu zboží na protiúčet 5 % 10 %
Profil v Galerii Megapixel Mega Mega + 
Sleva na pronájem ateliéru 10 % 30 %
Parkování zdarma při nákupu ANO ANO
Sleva v kavárně 30 % 100 %
Historie nákupů/účtenek ANO ANO
   

Sdílet na


Komentáře k článku

Martin Lukeš

Reaguje na (4) | Dobrý den, můžete to prosím z jiného prohlížeče? Kolega z IT oddělení to testoval s tím že si nastavil účet identicky jako vy a vše se mu normálně zobrazuje.
5

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 30. 12. 2021 |Reagovat

JK

Tak ani ja si nemozem clanok precitat, aj ked som prihlaseny

4

Jozef Karlubik, 1. 12. 2021 |Reagovat

Martin Lukeš

Reaguje na (2) | Dobrý den, přiznám se, že netuším čím by to mohlo být. Testovali jsme to a vše se zdá v pořádku. Jediné co mě napadá, jestli jste přihlášen i do našeho zákaznického programu. To neobnáší nic jiného než že potvrdíte souhlas marketingového odběru Megapixelu. Více podrobností naleznete na našem webu, kde je i možnost vstoupit do něj a začít využívat jeho výhody.

3

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 1. 12. 2021 |Reagovat

Radek Hais

Škoda, že si článek nemohu přečíst, přestože jsem přihlášený.

2

Radek Hais, 30. 11. 2021 |Reagovat

KN

článek napsány perfektně.

1

Karel Návrat, 27. 11. 2021 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.