Recenze Canon RF 24-50 mm f/4,5-6,3 IS STM

Martin Lukeš

Martin Lukeš • 21. 02. 2023

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Ultra kompaktní rozměry
  • Optický stabilizátor obrazu
  • Nízká hmotnost
  • Krokový motor STM s plynulým chodem
  • Multifunkční ovládací prstenec

Co se nám nelíbí

  • Horší světelnost

Představení Canon RF 24-50 mm f/4,5-6,3 IS STM

Představení Canon RF 24-50 mm f/4,5-6,3 IS STM

Již několik let platí nepsané pravidlo, že pokud výrobce představí nějaký nový fotoaparát, ať už z kategorie zrcadlovek nebo bezzrcadlovek, dá mu do vínku také alespoň jeden nový objektiv. Stejně tak je tomu z kraje roku 2023, kdy byly na trh uvedeny bezzrcadlovky modelové řady Canon RF a to EOS R8 spolu se základním  objektivem Canon RF 24–50mm f/4,5–6,3 IS STM. Druhou novinkou byla také hobby bezzrcadlovka Canon EOS R50 s teleobjektivem Canon RF-S 55–210 mm F5–7,1 IS STM.

První novinkou, na kterou se zaměříme bude, základní objektiv k bezzrcadlovkám s plným formátem snímače tedy full-frame RF 24-50 mm. Mimochodem to, zda je objektiv určený pro plný formát snímače nebo APS-C, lze vyčíst už ze samotného označení, které podobně jako u bezzrcadlovek, kde EF znamenalo plný formát a EF-S poloviční APS-C, tak aktuálně RF jsou objektivy určené pro full-frame, a ty s označeným RF-S pro menší snímač a bajonetem RF.

Pro bezzrcadlovky full-frame i APS-C

Tento objektiv, lze použít nejen na fotoaparáty plného formátu, ale i bezzrcadlovky s menším snímačem tedy modely Canon EOS R50, R?? a v budoucnu přibydou jistě další. Na těchto bezzrcadlovkách ale objektiv ztrácí kouzlo základního ohniska a širšího úhlu záběru. Ohniskovou vzdálenost je nutné přepočítat tzv. crop faktorem, což je v případě Canonu hodnota 1,6×. Ohnisko se tím pádem posouvá z hodnot 24-50 mm na 38,5-80 mm. Velmi těžko se s ním proto budou fotografovat například krajiny, interiéry nebo architektura, ale na druhou stranu může velmi dobře plnit roli reportážního a street objektivu určeného pro fotografování a natáčení videa na střední vzdálenost.

Již na první pohled a zvláště pak po tom, co vezmete objektiv do ruky, samotné rozměry a především jeho hmotnost napovídají, pro jaké účely je optika určena. Jde o rozměrově velmi malý, nenápadný a extrémně lehoučký objektiv s dvojnásobným zoomem a základním rozsahem ohniska. Jde tedy o všestranný univerzální objektiv vhodný především na focení reportáží a momentek na kratší vzdálenosti, stejně tak pro takové žánry, jako je krajina, architektura, interiéry, street fotografie nebo rodinné momentky. Je to přesně ten typ objektivu, který můžete mít nasazený celý den, ať už jde o výlet po městě nebo nějaký trek v přírodě. O objektivu prakticky nebudete vědět z hlediska váhy a po stránce perspektivy a ohniskové vzdálenosti na běžné situace další objektiv nebudete potřebovat.

Samozřejmě jsem si vědom zdvihnutého obočí zkušenějších a náročnějších reportérů, kteří patrně ohrnou nos nad ne zrovna ideální světelností, která navíc klesá s nastavením ohniskové vzdálenosti. V podstatě to chápu. Ten kdo je zvyklý pracovat se zoomovými objektivy, které mají konstantní světelnost f/2,8 po celé délce ohniska, patrně tímto objektivem uspokojen nebude. A je to tak v pořádku. Na trhu je spousta lepších objektivů, jen je potřeba počítat s tím, že jsou nejen mnohonásobně větší a těžší, ale také několikanásobně dražší.

Světelnost objektivu

Pro někoho tedy určitě hraje roli světelnost, zvláště pokud chcete fotografovat v extrémně špatných světelných podmínkách, a někdo pro změnu uvítá malé rozměry a váhu, protože stejně většinou fotí někde venku při běžném světle. A přesně pro tuto cílovku je nový objektiv určen. Navíc to rozhodně neznamená, že s tímto objektivem nelze fotografovat v interiéru. To vůbec ne. Jen tam, kde s profesionálním objektivem budete například na cloně f/2,8 a citlivosti 400, tak s touto optikou při cloně f/6,3 musíte přidat na ISO 2000. A to jsou hodnoty, se kterými současné bezzrcadlovky nemají vůbec žádný problém a odstup od šumu je ještě stále dobrý. Ztráta ostrosti a celkové obrazové kvality tedy bude minimální.


Vzhledem k určení ani konstrukci objektiv nepodporuje kombinaci s mezikroužkem ani telekonvertorem. Zvětšení objektivu 1:9 až 1:5,2 také není nijak ohromující, ale to se u podobného objektivu ani neočekává. Přeci jen jde o zoom, který není určen na focení detailů ani k makrofotografii. Přesto se s ním dá zaostřit z poměrně krátké vzdálenosti a to 30–35 cm od roviny snímače v závislosti na tom, jak dlouhé ohnisko použijete. Díky tomu lze alespoň částečně u menších scén kontrolovat hloubku ostrosti.

Technické parametry objektivu:

  • Ohnisková vzdálenost: 24-50 mm (full-frame)
  • Ekvivalent ohniska: 38,5-80 mm
  • Zorný úhel:
    74° až 40° - horizontální
    53° až 27° -  vertikální
    84° až 46° - diagonální
  • Konstrukce: 8 členů / 8 skupin
  • Speciální optické členy: 2× PMo asférická
  • Maximální zaclonění: F22 až F32
  • Nejkratší zaostřovací vzdálenost: 30 cm (ohnisko 24 mm), 35 cm (ohnisko 50 mm)
  • Maximální zvětšení: 0,11× (při 24 mm) až 0,19× (při 50 mm)
  • Účinnost optické stabilizace: 4,5 kroky (7 kroků IBIS)
  • Pohon ostření: STM
  • Průměr filtru: 58 mm
  • Velikost: 69,6 × 58 mm
  • Hmotnost: 210 g

Možnosti natáčení videa

Díky velmi tichému a plynulému chodu systému ostření STM lze objektiv využívat nejen k samotnému fotografování, ale také k natáčení videa, streamu nebo vlogu. Vzhledem k již zmiňované světelnosti je ale zřejmé, že se nejedná o prvoligovou filmařskou techniku. Objektiv udělá dobrou službu především začínajícím videotvůrcům, youtuberům a streamerům a hodí se především do prostředí s vyšší intenzitou světla a tam, kde není potřeba pracovat s menší hloubkou ostrosti. V případě náročnějších produkcí je třeba i v tomto případě sáhnout po světelnějším a tedy i těžším a dražším objektivu. Bez problému si ale umím představit, že bych tento objektiv použil při natáčeních nějakých street videí nebo cestopisu, ať už někde v horách, v přírodě nebo ve městě.

Obrazový výstup a stabilizace


Co se týče kvality obrazového výstupu, tak samozřejmě existují objektivy s brilantnějším výstupem ale na druhou stranu vezmeme-li v potaz cenu/výkon a fakt, že jde o základní setový objektiv, tak je na tom 24–50 mm velmi dobře. V porovnání se setovými objektivy, které byly a jsou dodávány k zrcátkovým fotoaparátům, tak si troufám říci, že je na tom tento malý a nenápadný objektiv ještě o trochu lépe. Jeho konstrukce je vybavena dvěma asférickými členy, které slouží k eliminaci optických vad a posunů. Velkou předností je také optický stabilizátor obrazu, jeho účinnost je zhruba 4,5 expozičního kroku. V praxi to znamená, že namísto 1/60 s, což je u tohoto ohniska bezpečný čas pro fotografování z ruky, můžete použít až 1/3 s. To vám dává ohromné možnosti pracovat v horších světelných podmínkách nebo se zacloněným objektivem, aniž byste museli zvyšovat citlivost. Pokud optický stabilizátor objektivu zkombinujete s fotoaparátem, který má navíc stabilizovaný obrazový snímač (IBIS), zvyšuje se účinnost až na 7 expozičních kroků. Místo 1/60 s pak z ruky udržíte až 2 sekundy. A to už je hodně zajímavé. Samozřejmě se ale musí jednat o statické scény. Žádný stabilizátor na světě, nedokáže na fotografii zmrazit pohybující se objekty.

 

Popis a parametry

Popis a parametry

Objektiv RF 24-50 mm f/4,5-6,3 IS STM se vyznačuje univerzálním standardním zoomem v lehkém a kompaktním designu. Tento objektiv, navržený pro každodenní použití, vlogování a vytváření obsahu, disponuje krokovým AF motorem STM pro rychlé, plynulé a téměř tiché automatické ostření. Optický stabilizátor obrazu kompenzuje až 4,5 EV chvění fotoaparátu pro stabilní fotografování z ruky s delšími časy závěrky. Programovatelný ostřící kroužek lze nastavit pro úpravu řady nastavení včetně rychlosti závěrky, clony, kompenzace expozice a dalších.

Kvalitní optický výstup

Optická sestava objektivu se skládá z 8 členů v 8 skupinách a zahrnuje dva asférické prvky, které zajišťují vynikající kvalitu obrazu. Povrchová úprava Canon Super Spectra navíc minimalizuje zdvojení obrazu a odlesky pro vysoce kontrastní a jasné snímky. 

Rychlý a spolehlivý výkon ostření

Pohon ostření s krokovým motorem STM slibuje plynulé a rychlé automatické ostření. Zaostřování objektivu s motorem STM funguje prakticky bezhlučně a objektiv je tak ideální pro fotografování i pořizování videí. 

Pokročilá stabilizace obrazu

Díky optickému stabilizátoru obrazu s kompenzací chvění fotoaparátu až 4,5 EV můžete s fotoaparátem dosáhnout mimořádně stabilních výsledků z ruky až v rozsahu teleobjektivu, a to dokonce i za slabého osvětlení. Při použití s fotoaparáty EOS řady R s integrovaným stabilizátorem obrazu (IBIS) je navíc dosaženo kompenzace až působivých 7 EV.

Přizpůsobitelný ovládací kroužek

Přizpůsobitelnému ostřícímu prstenci lze přiřadit řadu nastavení včetně rychlosti závěrky, clony, kompenzace expozice a dalších.

 

Obrazový snímač

Formát snímače 2/3
Crop faktor 1 x

Objektiv

Typ bajonetu Canon RF
Optický zoom 2,1 x
Ohnisková vzdálenost (eqv. 35mm) 24-50
Minimální ohnisková vzdálenost 24 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 50 mm
Světelnost objektivu (nejkratší ohnisko) 4,5
Světelnost objektivu (nejdelší ohnisko) 6,3
Maximální clona (F) 32
Konstrukce objektivu 8 členů / 8 skupin
Stabilizátor obrazu Ano
Typ sluneční clony EW-63C
Délka objektivu 134,6 mm
Počet lamel clony 7
Vhodný pro žánr Krajina, Architektura / Interiér, Reportáže, Street foto, Video
Rozdělení podle ohniska Základní
Vhodný pro formát snímače Full Frame
Typ objektivu Zoom

Ostření

Minimální zaostřovací vzdálenost 30 cm

Fyzikální specifikace

Průměr filtru 58 mm
Hmotnost 210 g

Ostatní

Číslo produktu 5823C005
Značka Canon

Zobrazit popis a parametry