Recenze Canon RF 85mm f/1,2 L USM DS

Jiří Vacek

Jiří Vacek • 25. 08. 2020

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Neuvěřitelná ostrost, i když je záběr široký
  • Rychlý a přesný motor s automatickým ostřením
  • Rozostření Smoothing
  • Kvalita zpracování

Co se nám nelíbí

  • Velikost

Představení Canon RF 85 mm f/1,2 L USM DS

Představení Canon RF 85 mm f/1,2 L USM DS

Canon!

Ne nadarmo se tomuto objektivu říká "kanón"! Protože jeho velikost a váha je opravdu obrovská. Řekl bych dokonce, ne úplně adekvátní vůči tělu. Pochybuji ale o tom, že u objektivu s takto perfektní světelností jako je f/1,2 by se daly rozměry zcela uzpůsobit požadavkům fotografů.
Myslím, že zde nejsou žádné pochyby o tom, kdo si objektiv zakoupí a na jaké účely se tento profesionální objektiv používá. Ale i tak se podíváme na tento překrásný kus skla podrobněji.

Jednou z největších předností společnosti Canon byla vždy schopnost vytvářet trvale vynikající objektivy zaměřené na profesionály a Canon RF 85 mm f/1,2 L USM DS není žádnou výjimkou. Se svým systémem RF Mount se společnost Canon rozhodla řešit trh Full-frame Mirrorless z opačného směru než Sony. Namísto toho, aby se společnost Canon zaměřila nejprve na přední kamery v oboru a pomalu budovala portfolio objektivů, jako tomu bylo u společnosti Sony, rozhodla se představit prémiové objektivy, které neměly konkurenci. Zatímco pracovali na vývoji novějších a pokročilejších těl fotoaparátů Full-frame Mirrorless. 

Pokud se nespokojíte s ničím jiným než s tím nejlepším, tak nemáte co řešit a volba je jasná. :)
Myslím, že dost zmatků vzniklo, když Canon za jeden rok přišel se dvěma podobnými objektivy řady RF 85 mm f/1,2 L.
Je zcela identický se standardním objektivem RF 85 mm f/1,2L USM, s výjimkou speciální vrstvy DS (Defocus Smoothing) vrstva která byla nanesena na přední a zadní povrchy objektivu pro změkčení a vyhlazení kvality bokehu. 

Co je Defocus Smoothing

Defocus Smoothing je  technologie povrchové úpravy, která se v některých ohledech podobá obecné koncepci technologie apodizace. Ta je již nějakou dobu součástí optického designu v průmyslu čoček. V případě čočky RF 85 mm f/1,2 L DS se ke dvěma objektivům čočky přidá speciální optický povlak, který postupně vyhlazuje okraje zaostřených oblastí (ve srovnání s technologií RF 85 mm f/1,2 L bez technologie DS). Zjednodušeně řečeno, objektiv DS poskytuje ještě plynulejší „bokeh“ a vykreslování zvýrazněných míst mimo zaostření, zejména pokud je používán při jeho maximální cloně f/1,2 nebo v její blízkosti. Okraje zvýrazněných zaostřovacích polí s objektivem DS jsou plynulejší - to je největší rozdíl mezi těmito dvěma objektivy o průměru 85 mm f/1,2.

Na rozdíl od některých speciálních objektivů orientovaných na portrét, které jsme v průběhu let viděli ve fotoprůmyslu, není objektiv Canon DS absolutně objektivem Soft Focus. Objektivy s měkkým ostřením historicky používaly optické metody k rozptylu světla a změkčení celého obrazu, takže zaostřený objekt - jako tvář osoby - vypadal měkčí, bez retušování.

S objektivem RF 85 mm f/1,2L USM DS zůstává zaostřená část obrazu ostrá, ať už je v rámečku vycentrovaná nebo mimo střed. Rozostření Canon ovlivňuje pouze vzhled prvků mimo zaostření, popředí a pozadí.

Ostrost

Když si koupíte objektiv se světelností f/1,2, pravděpodobně ho budete chtít využít na nejnižší clonu, to je samozřejmě logické, ale ne vždy reálné. Přestože společnost Canon vyrobila další objektivy o průměru 85 mm f/1,2, žádná z nich nebyla při f/1,2 extrémně ostrá. Tato čočka to myslím výrazně změní.
Tento objektiv je prostě mimořádně ostrý jak na středu, tak na okrajích, prostě všude. Přenos kontrastu je na úžasné úrovni a aberace? Naprosto žádná. Nová čočka používá špičkový skelný materiál BR (Blue Spectrum Refractive) ze skla pro „negaci“ barevných aberací a asférický prvek k odstranění sférické aberace a konstrukcích ultraširokých clon.

Autofocus 

Motor USM je velmi tichý, díky němu je tento objektiv vhodný pro nahrávání videa, samozřejmě při složitých situacích z blízké zaostřovací vzdálenosti do dálky ve zhoršených podmínkách je AF slyšet.
Zaostřování USM je opravdu rychlé a při aktivaci autofocusu na oko je mimořádně efektivní. Se starými objektivy to byla opravdu výzva a tady jsem žádný problém nezaznamenal, dokonce ani při chůzi proti objektu. :)

Zpracování

Kvalita stavby je prostě vynikající. Objektiv se velmi dobře drží v ruce a vyznačuje se odolností proti povětrnostním vlivům na úrovni řady L, kterou profesionální fotografové berou jako nutnost.
Novinkou pro některé RF čočky je ovládací kroužek na konci objektivu, který lze použít k ovládání určitých klíčových nastavení fotoaparátu (například TV, AV, ISO a expozice). Není to sice žádná převratná novinka, ale je to poprvé, kdy společnost Canon začlenila tuto myšlenku do svých výměnných objektivů.

K dispozici je samozřejmě klasický přepínač režimu zaostření s obvyklým nastavením AF / MF. Mějte na paměti, že tento objektiv nabízí možnost manuální ostření, i když je vybráno AF.
Dále je tu přepínač ostřící vzdálenosti, který přepíná mezi nastavením Full a 1,5 m, což v případě potřeby urychlí systém automatického zaostřování.
Objektiv se dodává s krytkou (ET-89) se zamykacím tlačítkem a měkkým pouzdrem (LP1424).

Závěr

Podle mě má tento objektiv dvě tváře. Na jednu stranu vidím nejostřejší objektiv od Canonu který se perfektně chová v protisvětle, má úžasný bokeh a krásnou ostrost na nejnižší clonu. Na druhou stranu vidím extrémně drahý objektiv s extrémní váhou a velikostí.

Parametry

Parametry

Canon RF 85mm f/1,2 L USM - vysoce světelný portrétní objektiv pro fullframe bezzrcadlovky Canon s bajonetem RF. Z jeho světelnosti budete těžit v málo osvětelném prostředí a pro portrétní fotografii pro mělkou hloubku ostrosti, oddělení modelu od pozadí a velmi jemný bokeh. Ultrasonický ostřící motor zaručuje rychlé a tiché ostření. Část optických členů s vlastností Blue Spectrum Refractive eliminuje barevnou frikci a chromatickou aberaci refrakcí krátkých vlnových délek modrého světla. ASC povlak na optice snižuje odlesky a duchy a zaručuje silnější kontrast při silném světle a protisvětle. Konstrukce objektivu je utěsněná proti vlhkosti a prahu. Součástí je konfigurovatelný kroužek pro nastavení parametrů zvolených uživatelem např. ISO, clona nebo kompenzace expozice.

Obrazový snímač

Formát snímače 2/3

Objektiv

Typ bajonetu Canon RF
Ohnisková vzdálenost (eqv. 35mm) 85
Minimální ohnisková vzdálenost 85 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 85 mm
Světelnost objektivu (nejkratší ohnisko) 1,2
Světelnost objektivu (nejdelší ohnisko) 1,2
Maximální clona (F) 16
Konstrukce objektivu 13 členů / 9 skupin
Stabilizátor obrazu Ne
Typ sluneční clony ET-89
Délka objektivu 117 mm
Počet lamel clony 9
Vhodný pro žánr Architektura / Interiér, Portréty, Reportáže, Móda, Street foto, Koncerty, Astro fotografie
Rozdělení podle ohniska Teleobjektiv
Vhodný pro formát snímače Full Frame
Typ objektivu Pevný

Ostření

Minimální zaostřovací vzdálenost 85 cm

Fyzikální specifikace

Průměr filtru 82 mm
Hmotnost 1195 g
Odolnost Utesnění proti prachu a vlhkosti

Ostatní

Číslo produktu 3450C005
Značka Canon

Zobrazit parametry