Fotoporadna
Martin Lukeš • Aktualizováno: 13. 8. 2021 v 6:32 • Rubrika: Fotoporadna
Ďábel se skrývá v detailu aneb Fotografování portrétů a chybné pózování končetin
Celé téma opravdu nejlépe vystihuje přísloví, které jsem si vypůjčil do titulku článku. Dnes a denně projíždím fotografie v Galerii Megapixel a za tu dobu jsem viděl stovky i možná tisíce skvělých portrétů, které kazil jeden společný detail, a tím je špatné napózování rukou a nohou. Spousta diváků si jich ani nevšimne a mnozí nad nimi jen mávnou rukou a konstatují, že je to věc názoru a jde přeci jen o drobný detail...Ano, ale právě onen detail je velmi důležitý. Naučte se vnímat i tyto nepatrné drobnosti, které mohou pohřbít, nebo naopak povznést vaše portrétní fotografie.
Komentáře k článku
Jak píše Aleš YOKU Tog, více příkladů by bylo fajn. (Pro inspiraci, jak případně končetiny do obrazu naskládat.) ?
Filip Orlt, 25. 2. 2022 |Reagovat
AYT
Přivítal bych zveřejnění záběrů se správně napózovanými "končetinami" u obdobných póz tak, jak jsou uvedeny ve článku.
Aleš YOKU Tog, 21. 2. 2022 |Reagovat
Dobrý den, myslím, že ze všeho nejdříve je nutné definovat si sám pro sebe význam termínu "chybu". Pokud vám podobně zakončené končetiny nevadí a považujete je z estetického hlediska v pořádku, pak se s tím nemusíte trápit. Pro mě osobně to ale ve většinu případu kazí celou fotografii, takže to za chybu považuji.
Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 7. 9. 2021 |Reagovat
Ale jo Martine, shodneme se. je hrozně důležité všechny zákonitosti znát a myslet na to. Já sám jsem před přečtením tohoto článku ruce nijak moc neřešil a je to chyba! Díval jsem se večer po přečtení Vašeho článku na knížky portrétů od Annie Leibovitz a nebo Helmuta Newtona a mnoha mnoha dalších, kteří dělají aranžované portréty, a... spousta těch fotek je v kontextu tohoto článku úplně blbě. Ale fotky jsou to krásné, já bych je nikdy nebyl schopen vymyslet, natož vyfotit. A když tu chybu najdete třeba na oficiálním portrétu královny Alžběty se svou sestrou, tak si říkáte, že snad není možné, aby to byla chyba. Při tom šíleném ansáblu lidí, co se kolem té fotky točili než ji hotovou poslali do světa. Ale opět říkám, nezlehčuji význam tohoto článku, je super, že to píšete. Mé zamyšlení je pouze nad tím, že často forma a technika vítězí nad nápadem a pocitem. A k čemu je technicky dokonalá fotka, když je vlastně o ničem...
Michal J, 6. 9. 2021 |Reagovat
styling na talíři bude dokonalý stejně jako vůně a barvy, ale pak si všimnete, že je uprostřed talíře vlas... Přejdete to, jen proto, že vše ostatní, dost možná včetně chuti je naprosto dokonalé? Já myslím, že ne, protože tohle by se v lepších restauracích zkrátka stávat nemělo. Ba co víc, vlastně by se to nemělo stát v žádné restauraci a proto je na místě na to upozornit ;)
Dobrý den, velmi si Michale vážím vašeho názoru, přesto, že se v některých drobnostech ne úplně shodneme. Pokud jde opravdu o výjimečnou fotografii, tak podobné detaily také samozřejmě neřeším. Nevadí mi, když fotografie sněžného muže nebude mít úplně dobrou kompozici, nebo když na záběru z přistání na měsíci, budou na snímku nějaké rušivé prvky, které se připletly do záběru. Příklady, které jsem uváděl jsou ale aranžované, to znamená, že si je autor měl možnost nějak připravit. A tudíž by bylo na místě pohlídat si i detaily. Určitě máte pravdu v tom, že na spoustu profesionálních fotografií i na záběrech opravdu slavných fotografů najdete podobné prohřešky. Ty obvykle pramení ze dvou důvodů. Tím prvním je profesní slepota, kdy něco podobného jednoduše občas uteče a tím druhým je neochota přistupovat k fotografii zodpovědněji, protože autoři spoléhají na to, že se případná chyba skryje za zvučným jménem, kterému si málo kdo dovolí oponovat. Ani jeden z důvodů není něčím, z čeho by si měl brát běžný fotograf případ. Když dostanete na talíř v luxusní restaurace nějaké opravdu nádherně vypadající jídlo, něco co si běžný člověk sám doma neuvaří, při jeho servírování se číšník ve fraku usměje a ukloní,Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 6. 9. 2021 |Reagovat
Obvykle komentáře nepíšu, ale tady mi to nedá. Taky jsem se v tomto článku našel :-) Jsem amatér a vím to o sobě. Dělám bohužel chyby o kterých zas nevím. Nejsem fotografický egoista, vím o tom, že nefotím dobře a má fotka, co se tu objevila, je fakt nic moc. Megapixel je super server, vaši galerii mám rád a Martina Lukeše si vážím. Taky si úzkostlivě hlídám kompozici, ostření, pózy, hloubku ostrosti a některé detaily... A když se podívám na spoustu fotek prezentovaných v tomto článku, je pravdou, že když na detail rukou upozorníte, vypadá to blbě.
Ale... Valná většina opravdu dobrých fotografů (a ty beru jako ten správný studijní materiál) zrovna přesně tohle moc neřeší. Řeší nápad, výraz, pocit z fotky, širší souvislosti, myšlenku. A tyhle věci mi žalostně chybí u 95% technicky dobrých fotek. Dám ruku do ohně za to, že na každé třetí opravdu slavné fotografii najdete nějakou takovou chybu, ale jako celek z ní máte husí kůži. Takže pokud uvidím fotku, která je máznutá, má divnou kompozici a hnusné ruce, ale má nápad, tak mě ani ve snu nenapadne řešit takové detaily. Samozřejmě je to jen můj subjektivní názor na věc.
Michal J, 5. 9. 2021 |Reagovat
Dobrý den, děkuji Dominiko, za Vaší reakci, které si opravdu nesmírně vážím. Myslím, že nemáte nejmenší důvod k tomu se stydět se (hanbiť sa). Chybovat je naprosto lidské. Podobná chyba se mě osobně, stajně jako milionům jiných fotografů stala mockrát. Člověk je mnohdy tak zapálen pro nějaký celek, že pak snadno přehlédne drobný detail. Co je ale ze všeho nejdůležitější udržet na uzdě své ego, uměti si chybu přiznat, zapomatovat si ji a příště si na ní jednoduše dát pozor. A přesně to bylo cílem tohoto článku. Navíc jsme přece "jen fotografové". Když udělá chybu kardiochirurg, nebo dozor atamové elektrárny, má to mnohem horší následky ;)))
Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 13. 8. 2021 |Reagovat
Tak teraz sa fakt hanbím. Jedna z fotiek je totiž moja. Ale je to fajn, poukázať na chyby a snáď sa mi v budúcnosti podarí vyhnúť sa im.
Dominika Zelísková, 12. 8. 2021 |Reagovat
I já děkuji redakci za připomenutí základních pravidel ořezu v portrétové fotografii. Opakování je matka moudrosti, proto myslím, že čas od času neuškodí tato pravidla připomenout.
Petr Kadlec, 1. 7. 2021 |Reagovat
Díky moc za super přehled :-). Jen víc takovýchto reálných a podnětných kritik. člověk si to opravdu mnohdy neuvědomí.
Václav Kotlan, 1. 7. 2021 |Reagovat
Všechny dotazy (13)