Recenze Haida šedý filtr NanoPro Magnetic ND1000 (3,0) 82 mm (s adaptačním kroužkem)

Lukáš Kala

Lukáš Kala • 20. 01. 2023

Hodnocení

Hodnocení

Magnetický systém Haida filtrů si získává čím dál tím větší oblibu jak u profesionálních, tak hobby fotografů. Na objektiv uchytíte pouze magnetický adaptační kroužek v daném průměru, na který pak jen přichytíte skrz magnet konkrétní filtr bez nutnosti jeho šroubování. Pomocí magnetu přichytíte jakýkoli filtr z tohoto systému, ať už se jedná o ND filtr, polarizační filtr, nebo „pouze“ ochranný UV filtr. Není problém ani kombinování různých velikostí filtrů. Je možné si totiž zakoupit redukční kroužek s vlastním magnetickým systémem a nasadit tak na menší průměr objektivu větší filtr, který již můžete vlastnit. Šedý filtr NanoPro Magnetic ND má kvalitu a vlastnosti stejné, jako nemagnetický Haida NanoPro filtr. Povrchová NanoPro vrstva usnadňuje čištění povrchu filtru, ale také napomáhá eliminaci drobnějších světelných vad, které se můžou vyskytnout zejména u focení v protisvětle. Profesionálnější provedení a povrchová úprava také pomáhá co nejvěrohodněji zachovat barevnost.

Představení Haida šedý filtr NanoPro Magnetic ND1000 (3,0) 82 mm (s adaptačním kroužkem)

Představení Haida šedý filtr NanoPro Magnetic ND1000 (3,0) 82 mm (s adaptačním kroužkem)

Neutrální šedý filtr, známý též jako ND filtr (z angličtiny Neutral Density), je velice oblíbeným filtrem pro tvorbu kreativních fotografií. Tenhle typ filtru není čirý, ale celý nebo částečně tmavý. Tím pomáhá redukovat množství světla procházejícího do objektivu. Výhodou je, že ovlivní sice množství průchozího světla, ale neovlivní barvu focené scény. Pomocí neutrálního šedého filtru si dokážete hrát s délkou expozice i při poměrně silném osvětlení.

Nejčastější příklad, kdy se ND filtry používají, je umělecké rozmazání vody nebo oblohy. ND filtr nám umožní dosáhnout stejného efektu za použití nižších hodnot. Jako příklad uvedu focení vody s objektivem 70-200mm f/2,8. Pokud fotíme potůček či vodopád v lese, bez filtru bychom pro dosažená rozmazaného pohybu museli použít i 15sekundový čas a clonu bychom vytáhli klidně až na f/22. 
To nám prokreslí celé prostředí a i vzdálené objekty budou poměrně čitelné. Co když ale chceme ponechat otevřenou clonu f/2,8, abychom dosáhli rozostřeného pozadí? Pokud použijeme neutrální šedý filtr, čas budeme moct zkrátit na 10 sekund a clonu ponechat na f/2,8. Dosáhneme v podstatě identické rozmazání pohybu vody jako s původní vyšší clonou a delším časem.

Dalším oblíbeným využití ND filtrů je „odstranění“ lidí při focení památek. Pokud použijeme delší čas s použitím ND filtru, pohyb turistů se natolik rozmaže, že takřka nebudou vidět. Tak se dají odfotit různé památky třeba uprostřed přelidněného náměstí.

Intenzity neutrálních filtrů

Neutrální filtry mají několik intenzit, mezi kterými nalezneme například:

ND8 - tato intenzita vám z výsledné fotografie odebere přibližně 3 expoziční stupně, ideální využití je tedy například pro videotvůrce. Z expozičního času 1/500s se po nasazení ND8 stane pouze 1/60s.
ND64 - tato intenzita vám z výsledné fotografie odebere přibližně 6 expozičních stupňů a stává se tak velmi zajímavou začáteční variantou pro fotografie krajiny. Z expozičního času 1/500s se po nasazení ND64 stane pouze 1/8s.
ND1000 - tato intenzita vám z výsledné fotografie odebere již okolo 10 expozičních stupňů a využití tak najde především za přímého slunce pro absolutní rozmazání mraků, vody nebo lidí. Z expozičního času 1/500s se po nasazení ND8 stane stanou 2 celé vteřiny.
ND4000 - tato intenzita vám z výsledné fotografie odebere již okolo 12 expozičních stupňů. Tato extrémní intenzita je určena na velmi omezené, specifické využití. Z expozičního času 1/500s se po nasazení ND8 stane stane 8 celých vteřin.

Vždy doporučujeme používat ve stejnou chvíli pouze jeden kruhový filtr a nesnažit se jich překrývat více naráz. Překrývání více filtrů přes sebe může vyvolat zhoršení vinětace nebo můžeme filtr v extrémních případech vidět na výsledné fotografii. Pokud opravdu chcete nasadit více kruhových filtrů přes sebe, vhodným řešením může být pořízení o velikost většího filtru a za pomocí step-up kroužku jej adaptovat na váš objektiv.

Hodnocení zákazníků (1)

Hodnocení zákazníků (1)

5

Splnil očekávání

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Pavel, Chomutov, 31.08.2023

5

Popis a parametry

Popis a parametry

Nová řada NanoPro Magnetic filtrů značky Haida vám usnadní a hlavně zrychlí práci díky možnosti okamžité výměny filtru bez nutnosti neustálého šroubování. Balení obsahuje magnetický adaptační kroužek, který na objektivu zanecháte a pak už jen magneticky nasazujete filtry dle potřeby.

Adaptační kroužek je kompatibilní s dalšími Haida NanoPro Magnetic filtry stejného rozměru.

Fyzikální specifikace

Průměr filtru 82 mm

Ostatní

Číslo produktu HD4665
Značka Haida

Filtry

Typ filtru Neutrální filtry
Slim Ne
Násobek prodloužení expozice ND 1000x
Prodloužení expozice v expozičních stupních 10

Zobrazit popis a parametry