Magazín

Blog

Jak se fotí Fed Cup? Nahlédněte s námi do zákulisí

Martina KočařováAktualizováno: 13. 7. 2021 v 15:33 • Rubrika: Blog

Jak se fotí Fed Cup? Nahlédněte s námi do zákulisí

Fed Cup, událost ve světě tenisu, kterou si nadšenci tohoto sportu nemohou nechat ujít. Jak to vypadá v zákulisí této události z pohledu fotografa, na co musíte dávat pozor a čím má smysl fotit? Vyrazili jsme na sobotní zápasy Česko - Švýcarsko a všechno pro vás zdokumentovali.

Obsah

Dorazili jsme hodinu před prvním zápasem do O2 areny, a i když byly zápasy skoro vyprodané a všude byla spousta lidí, díky akreditaci jsme se do centra veškerého dění dostali poměrně snadno a rychle. V press roomu to žilo, všichni novináři se připravovali na začátek zápasu, aby pak pořízené fotky i další materiály co nejrychleji poslali do svých redakcí, protože tady jde hlavně o rychlost. Jako fotograf-novinář máte přístup v rámci celé arény na různá místa tak, aby bylo možné fotky pořídit z různých úhlů a pozic. I tady se ale úroveň akreditace liší, prestižní deníky a servery mají exkluzivní místa, kam se dostanou skutečně jen vybraní. 

  

My jsme měli přístup hned na několik míst v aréně, nejzajímavější bylo na lavičkách podél kurtů, kde jsme měli celý zápas, hráčky i návštěvníky jako na dlani. Všechna místa, odkud můžete fotit, jsou vždy jasně vymezena, a to až do takového detailu, že je v případě míst mezi diváky vždy jasně určena konkrétní tribuna i řada. V kombinaci s profesionální technikou pak můžete pořídit opravdu krásné a akční fotky v neuvěřitelných detailech.

 

Prvních deset minut každého zápasu je z pohledu profesionálních fotografů klíčových, proto můžete vidět klidně i 20 minut před samotným začátkem, jak si vybírají svá místa, odkud budou fotit. Podél kurtu jsou nejexkluzivnější místa u sítě, vybraní fotografové mají při zahajovacím ceremoniálu přístup i přímo na kurt. Po začátku zápasu slyšíte první minuty smršť cvakání spouští, nikdo ale nesmí místa na lavičkách podél kurtu opustit, dokud nemají hráčky pauzu a nesedí na své lavičce. To je další z novinářských pravidel, které musíte dodržovat. Protože se zápas přenáší v přímém přenosu, je také potřeba počkat, pokud chcete procházet, až vám kameraman pokyne, že můžete projít, abyste mu nevlezli do záběru. V praxi ale není ani jedno z těchto pravidel nijak výrazně omezující, okamžiků, kdy se můžete zvednout a projít, je poměrně dost.

 

Čím jsme fotili?
 

Díky dobrému teleobjektivu a profesionální technice parádně zachytíte detaily hráček, jejich pohyby a určitě se vyplatí zabrousit i na protější tribunu do řad skalních fanoušků, protože také tam se před vámi otevírá spousta zajímavých momentů. My jsme měli těla Canon EOS 5D Mark IV a Canon EOS 1D X Mark II, k tomu objektivy Canon EF 200-400mm f/4L IS USM Extender 1.4x, Canon EF 70-200mm f/2,8L IS II USM, Canon EF 100-400mm f/4,5-5,6L IS II USM a Canon EF 300mm f/4,0L IS USM. Techniku nám zapůjčil Canon v rámci svého programu Canon Professional Services (CPS), do kterého se může registrovat každý profesionální fotograf a filmař z celé Evropy. V rámci akcí CPS si můžete zdarma zapůjčit i nechat udělat servis své techniky a při delší opravě vám také zapůjčí náhradní přístroj. Více informací najdete přímo na webu Canon.

Skrze hledáček foťáku sice nemáte moc čas sledovat samotný zápas, ale i tak vás atmosféra celého zápasu dokáže poměrně snadno pohltit, protože skandující fanoušci i napětí při zápase vás vtáhnou do hry raz dva.

 
 

 

Pokud by vás zajímaly další fotografie z tenisového turnaje FED CUP 2018, které byly pořízeny v režimu automatické citlivosti, který jsme podrobně rozebírali v jiném článku naší fotoporadny podívejte se do galerie na náš Facebook.

Autor titulní fotky: Martin Lukeš

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.