Jak vybrat externí disk

Ačkoliv je dnes zálohování do cloudu velmi běžné a každý z nás jistě alespoň nějakou základní velikost využívá, externí disky stále zůstávají na svém místě jako maják v rozbouřeném moři. Ne všude se totiž můžete bez problémů připojit k internetu, natož dostatečně rychlému. Fyzické externí disky jsou navíc stále dostupnější a můžete si tak pořídit i ohromné kapacity.

Na velikosti záleží 

Dvěma základními parametry správného výběru externího disku jsou fyzická velikost dostupné místo pro vaše soubory. Velké objemy dat byly dříve vyhrazeny pro masivní 3,5“ disky s vlastním napájením, ale dnes i malé flash disky, které strčíte do kapsy nebo zavěsíte na klíčenku, pojmou řádově terabyty souborů. Otázkou však zůstává, jak velké úložiště potřebujete pro vaše konkrétní využití.

Fyzickou velikost zařízení vybírejte podle toho, jak moc plánujete s diskem cestovat. Pokud ho budete brát na služební cesty, dovolené nebo ho plánujete vozit mezi svým pracovním místem a domovem, vyplatí se připlatit si za malé, ale objemné úložiště - dnes typicky za SSD disk. Větší disky mohou vážit i několik kilo a dokážou se pěkně pronést. Nehledě na to, že jsou náchylnější k poškození.

Menší 2,5“ disky se vejdou do tašky na notebook nebo příručního zavazadla, s trochou snahy i do kapsy. Oproti flashkám a SSD diskům jsou ale náchylnější na poškození.

Na domácí použití bohatě stačí 3,5“ disky, které sice pojmou až desítky TB, ale vyžadují obvykle také vlastní napájení. Ty nejdražší a nejobjemnější najdou uplatnění např. při real-time zálohování a vytváření složitějších datových struktur.

SSD či HDD

Další důležitou otázkou, kterou si jistě položí každý, kdo vybírá svůj první externí disk, bývá, zda-li sáhnout raději po modernějším a obvykle dražším SSD disku nebo po osvědčené levnější variantě HDD. Odpověď na tuto otázku není zdaleka tak jednoduchá. Je potřeba totiž zohlednit několik parametrů a situací, ve kterých budete disk využívat. 

První z nich je, jestli chcete používat zařízení pouze na zálohu souborů nebo chcete k souborům často a rychle přistupovat, například chcete-li editovat fotky a videa přímo z disku. Pro dlouhodobou zálohu za cenu pomalejších rychlostí jsou vhodné HDD disky, které se již osvědčily svojí výdrží. Na druhou stranu SSD jsou nesrovnatelně rychlejší.

Je třeba si také uvědomit, že HDD je o poznání citlivější na otřesy a důsledkem toho náchylnější ke ztrátě dat například na cestách nebo při častém přenášení mezi prací a domovem. Pokud tedy chcete přenosné zálohovací zařízení, zvláště plánujete-li outdoorová dobrodružství, lze doporučit SSD disky nebo alespoň verze HDD s ochranou proti otřesům, jako je řada Rugged od LaCie.

LaCie Rugged disk | Megapixel

Přenosová rychlost

Možná si na první pohled řeknete, že vám čekat nevadí. Litovat začnete v momentě, kdy vám u pomalého disku naskočí odhadovaný čas přenosu dat v řádu hodin. Přitom si stačí trochu připlatit a můžete mít doma opravdového rychlíka.

Úplným základem je opětovné rozdělení na pomalejší HDD a rychlejší SSD disky, které mají díky absenci mechanických částí zároveň výhodu v nižší poruchovosti způsobené otřesy, což je zvláště při přenášení extrémně důležité.

Velmi ale záleží i na typu propojení. Rozhraní USB 2.0 se pomalu stává historií. Pokud chcete, aby váš disk za pár let nepřipomínal relikvii typu cédéček nebo disket, investujte minimálně do USB 3.0, které nabízí přenosovou rychlost až 5 Gb/s. V podobných číslech se pohybují i starší Firewire nebo eSATA. USB 3.1 dokáže přenos zrychlit až na 10 Gb/s a naprostým šampionem je Thunderbolt 3 (a 4), schopný vyslat až 40 Gb/s.

U mechanických HDD ovlivňuje přenos ještě rychlost otáček. Levnější 5 200 rpm (rotations-per-minute, tedy otáčky za minutu) je samozřejmě pomalejší než dražší 7 200 rpm varianta.

Bezpečnost a odolnost

Disky určené na cesty bývají vybaveny gumovými „nárazníky“ proti pádům. Ty sice náraz utlumí, poškození ale zcela nezabrání. Při nárazech všeho druhu trpí mnohem více disky HDD, jejichž mechanické ploténky jsou náchylnější k poškození než bezpečnější SSD. Jejich jádrem je totiž soustava na sobě nezávislých flash pamětí na elektronické bázi bez mechanických součástí.

Hrozbu pro vaše data ale nepředstavuje jen tvrdá zem. Pokud máte v plánu na disku přenášet citlivá data, zvažte model se softwarovým nebo ještě lépe hardwarovým šifrováním. To je oproti softwarovému bezpečnější, jelikož je šifrovací systém od zbytku disku fyzicky oddělen. Také méně zatěžuje váš počítač, protože šifrování i dešifrování provádí přímo disk, a ne operační systém počítače. Nevýhodou hardwarového šifrování je jeho vyšší cena. Zvažte tedy, nakolik si ceníte bezpečí svých dat.

SanDisk SSD Extreme Portable | Megapixel

Doplňky, bez kterých to (ne)jde

K některým diskům ani nepotřebujete kabel, stačí vám wi-fi připojení a k datům se dostanete okamžitě. Přenosová rychlost je pak samozřejmě přímo úměrná vašemu připojení. Jiné kusy mají zase bonusy v podobě prodloužené záruky nebo různého softwaru v ceně.

Nezapomeňte taky na to, že propojovací rozhraní vašeho disku musí být kompatibilní se zařízením, kde s ním budete pracovat. Disk s Thunderbolt 3 vám bude v podstatě k ničemu, pokud ho váš počítač nepodporuje. Samozřejmě na každý kabel existuje redukce, ale tím si celou situaci jen zbytečně zkomplikujete a přenos zpomalíte.

Při výběru externího disku zohledněte:

  1. cenu
  2. flexibilitu
  3. velikost úložiště

Ať už hledáte malé flashky do kapsy nebo masivní domácí zálohu dat, rozhodně máte z čeho vybírat. Vždy si nejdříve rozmyslete, jak přesně budete disk využívat. Až pak se vrhněte na výběr. Pokud byste i nadále neměli jistotu, po jakém disku sáhnout, můžete nás navštívit na jedné z našich prodejen nebo nám zavolat či napsat.

Další informace a podobné články na Megapixelu: