Magazín

Fotoporadna

Jak vybrat fotografický stativ

Martin HájekAktualizováno: 5. 3. 2021 v 17:26 • Rubrika: Fotoporadna

Jak vybrat fotografický stativ

K základním a rozhodně nejčastějším nešvarům ve fotografii patří rozmazání / rozhýbání snímku a digitální (obrazový) šum. Přitom obojí lze rychle a efektivně vyřešit fotografickým stativem. Ten totiž přímo eliminuje jak naší pohybovou neostrost, tak ale může pomoci i nepřímo vyřešit problém s digitálním šumem. Díky stativu si můžeme dovolit výrazně delší časy a nemusíme tak používat vysoké ISO hodnoty.

Obsah

Fotografický stativ je skvělým pomocníkem všude tam, kde hrozí riziko tzv. stržení snímku. Mezi typické situace patří jakékoli fotografování v kombinaci s delšími expozičními časy a obecně scény, kde nemáme dost světla. Modelovou situaci představuje třeba taková noční fotografie. Stativ ale perfektně využijeme i v okamžicích, kdy je složitější komponování obrazu (architektura, krajinářská fotografie). I zde nám výrazně ulehčí skladbu obrazu a práci se scénou. Ač se to nemusí na první pohled zdát, stativ nalezne uplatnění napříč mnoha fotografickými žánry: od již zmíněné krajiny, architektury či noční fotografie, přes sportovní fotografii, reportáž (koncerty, svatby, plesy) až po makrofotografii, reklamní a produktovou fotografii nebo portrét. A jak vybrat ten správný stativ? Pojďme si přiblížit ty nejdůležitější faktory!

 
Někdy se bez stativu v pohodě obejdeme, jindy je naopak jeho použití zcela zásadní a defakto nevyhnutelné.  Typickou situací pro využití stativu je krajinářská fotografie (každý správný krajinář o tom ví své a bez bez stativu by v podstatě vůbec nevyšel ven).
foto: Martin Hájek

Monopod vs Tripod

Stativy mají různý počet noh – ten klasický, odborně nazývaný Tripod - má nohy tři a hodí se všude tam, kde potřebujeme velkou stabilitu, což je typicky noční fotografování. Na druhou stranu tento typ stativu je neohrabaný (dlouho jej skládáte a sestavujete), je rozměrný a těžký. V místech kde je velký provoz, se nám může snadno stát, že stativ někdo srazí. Monopod je vlastně teleskopická tyč (jen jediná noha). Sám o sobě sice nestojí, ovšem výborně jej využijete třeba při snímání koncertů nebo sportu - v kombinaci s těžkými teleobjektivy. Monopod nepřekáží, snadno a rychle jej složíte i rozložíte. Na trhu je dále množství speciálních stativů: těžké studiové stativy, video stativy nebo stativ k uchycení třeba na strom (GorillaPod).

 
Také v případě produktové a reklamní fotografie je stativ často nutností. Někdy jej sice oželíte ale osobně razím heslo: "Je lepší jej mít a nepotřebovat než naopak."
foto: Martin Hájek

Parametry: Výška, hmotnost a nosnost

Při výběru stativu je důležitá tato trojice parametrů. Od nich se často odvíjí též konečná cena, pohybující se od pár set korun až po částky převyšující 10 tisíc korun. Výšku stativu volíme především s ohledem na výšku vlastní - resp výšku od země k očím. Jsou stativy, měřící v plně vytaženém stavu 120cm ale také 190cm.

Dobří výrobci zpravidla uvádí míry dvě:

  • A) s plně vytaženýma nohama

  • B) ještě navíc s vytaženou středovou tyčí


Focení architektury a interiérů je ukázkovým příkladem, kdy bez stativu ani ránu. Kompozičně složité scény s přemírou linií dost dobře ani nelze bez stativu perfektně "srovnat".
foto: Martin Hájek  

Dále má každý stativ určitou nosnost. Malé a lehké stativy jsou určené převážně pro kompakty a menší, lehčí fotoaparáty typu bezzrcadlovek / CSC. Jedná se tak o hmotnosti max. do 1 kg. Větší stativy jsou pak určené pro digitální zrcadlovky popř menší videokamery. Jejich nosnost se pohybuje například od 1 do 3 kg. Špičkové profesionální studiové foto stativy a video stativy musí unést váhu třeba i 5 kg (odpovídá velké zrcadlovce s těžkým teleobjektivem).

Pozor, k celkové nosnosti nutno připočíst - vedle fotoaparátu a objektivu (blesku atd.) ještě hmotnost stativové hlavy.

 
Také v případě makrofotografie a detailů vám přijde stativ ohromně vhod. Tedy ne, že by to nešlo i bez něj (navíc jste pak o dost "flexibilnější") ale s ním je to více na jistotu.
foto: Martin Hájek  

Materiály

Máme 5 základních typů materiálů, z nichž se vyrábí moderní stativy.

  • Malé stativy, určené pro kompakty, fotomobily a lehké fotoaparáty - jsou z plastu. Pro hovoří nízká váha, rozměry i cena. Na druhou stranu, takové stativy přilíš nestabilizují a moc toho nevydrží.

  • Základním materiálem je kov (ocel nebo její slitiny). Takové stativy se výborně hodí do studia. Jsou bytelné, odolné, perfektně stabilizují ale na cestování jsou nevhodné. Jsou dost těžké, běžně váží několik kilogramů.

  • Odlehčenou alternativu představuje hliník. Alu stativy jsou sice o něco méně bytelné a stabilní ale o poznání lehčí, navíc cenově vycházejí velice zajímavě.

  • V současnosti dost oblíbené a také cenově velice dobře dostupné jsou stativy vyrobené z moderních lehkých kovů (slitin). Populární je magneziová slitina. Jde o zlatou střední cestu. Relativně lehké stativy s dobrou výdrží a odolností.

  • Pomyslný vrchol představuje karbon – stativy z uhlíkových vláken. Jde se o vysoce pevný, odolný materiál, současně velmi lehký. Váhově jsou výrazně lehčí než všechny předešlé typy. Ideální pro cestování. Ovšem také si za ně připlatíte.


Často ale stativ využijete i v disciplínách, kde byste to ani moc nečekali. Například u portrétní fotografie ale také v ateliéru (popřípadě kombinace obojího - viz ukázkový snímek). Ovšem také fotografové sportu rádi využijí stativ (ať už tripod či monopod), minimálně proto, aby alespoň na chvíli ulevili ruce, podpírající těžký teleobjektiv.
foto: Martin Hájek   

Další zajímavé funkce

Máme-li vyřešený materiál, výšku a nosnost, je čas pro detailnější zkoumání a možnosti, které nám ten který stativ nabídne. Dobrou přidanou funkcí jsou otáčecí nohy, umožňující překlopení o 180° směrem vzhůru. Stativ tak můžeme postavit nohama / hlavou dolů, což ocení například makrofotografové. Výhodou je, dá-li se středová tyč stativu zcela vyndat nebo otočit – opět výborné pro makrofotografii či produktové reklamní snímky. Přítomnost háku na spodní části středové tyče umožňuje cokoli zavěsit (batoh, pet lahev s vodou, pytlík s pískem) a snížit tím těžiště stativu, zvýšit jeho stabilitu. Velmi se mi osvědčily kovové bodce na nohách stativu, umožňují stativ zapíchnout do měkké země (hlína, písek, tráva). Nicméně lze je většinou též zašroubovat, abyste nepoškrábali podlahu v interiérech. Co se týče množství segmentů na každé teleskopické noze stativu, nejčastěji bývají 3 nebo 4. Také je různě řešeno skládání (zaaretování) teleskopických nohou stativu. Pákové aretace jsou praktičtější na manipulaci ale páčky se mohou snáze zlomit, rychleji se opotřebovávají a tu a tam mohou překážet. Utahovací závitové objímky stativových nohou jsou sice o trochu méně komfortní ale zase je lze perfektně utáhnout a také většinou déle vydrží.

:: Pusťte si video ::

  

Sdílet na


Komentáře k článku

Luděk Bouška

Reaguje na (3) | Dobrý den, díky za námět, zatím ještě takový článek nemáme.

4

Prodejce Megapixel.cz, Luděk Bouška, 4. 5. 2017 |Reagovat

PK

Dobrý den, je nebo bude někde článek o hlavách stativu?
Děkuji Kadlec

3

Petr Kadlec, 3. 5. 2017 |Reagovat

MH

Reaguje na (1) | Dobrý den, ano to je naprosto trefné doplnění, děkuji. Výběr stativové hlavy je stejně důležitý jako výběr stativu. Je to téma, kterému se budeme věnovat zvlášť ;-) S pozdravem, MH

2

Prodejce Megapixel.cz, Martin Hájek, 28. 12. 2016 |Reagovat

Milan Klail

Důležitá je taky hlava stativu. U kulové hlavy můžeme nastavit odpor otáčení a pohybu ve všech směrech. Při focení ptáků v pohybu.

1

Milan Klail, 27. 12. 2016 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.