Magazín

Fotoporadna

Kdy a proč (ne)použít redukci na bajonet

Lucie DrietomskáAktualizováno: 1. 9. 2023 v 11:41 • Rubrika: Fotoporadna

Kdy a proč (ne)použít redukci na bajonet

Doba nám znatelně pokročila a nejeden fotograf stojí před rozhodnutím, zda přejít na bezzrcadlovku. Když už se po dlouhém brouzdání a bloumání po internetu rozhodnete vyměnit například svou zrcadlovku Canon EOS 5D Mark IV za Canon R5 a zeptáte se specialisty v Megapixelu, zda vám půjdou nasadit stávající objektivy. Zaručeně odpoví: „Ne“.

Obsah

Každá modelová řada má totiž vlastní bajonet pro uchycení objektivu. Stejně tak i jednotlivé značky mají své vlastní, vzájemně odlišné, bajonety. Například bajonet pro zrcadlovky Canon EF se tvarem liší od bajonetu bezzrcadlovek Canon RF a oba jsou pak odlišné od bajonetů jiných značek. Stejně tak bajonet zrcadlovky Nikon F (zrcadlovky) je jiný oproti bajonetu Nikon Z (bezrcadlovky). 

Ale když v tom máte tolik peněz, co s tím dál? Prvním řešením je samozřejmě stávající techniku prodat a koupit si místo ní objektivy určené přímo pro bezzrcadlovku. Mnohdy však prodej starších objektivů nepokryje cenově nové objektivy. Právě tady nastoupí skvělé řešení v podobě adaptéru, který vám zmíněné objektivy umožní použít na nových bezzrcadlovkách.

Co je to redukce na bajonet?

Pojmem bajonet označujeme úchytný systém objektivů k tělu fotoaparátu. Jak se modernizovala technika, vyvíjely se i nové bajonety, a tak nyní máme přes 20 typů bajonetů pro zrcadlovky a bezzrcadlovky.

  • Bajonety bezzrcadlovek: Sony E / FE, Fujifilm X, Micro 4/3, Canon M, Canon RF, Nikon Z, Leica M, Leica L, Samsung NX, Samsung NX-M, Nikon 1, Pentax Q
     
  • Bajonety zrcadlovek: Canon EF / EF-S, Nikon F, Pentax K, Sigma SA, Minolta A, Contax N, Olympus 4/3, Olympus 4/3, Leica R, Minolta V

Redukce na bajonet umožňuje nasazení objektivu na jiný fotoaparát, než pro který byl určen. 

Základní druhy adaptérů na objektivy

Obecně existují dva základní typy adaptérů tedy redukcí mezi bajonety. První jsou adaptéry s možností elektronické komunikace mezi objektivem a tělem. To znamená, že všechny funkce, jako jsou nastavení clony ve foťáku, ostření apod., jsou plně funkční. Druhý typ adaptéru je mechanický, který slouží jenom na mechanické upnutí objektivu k tělu, podobně jako když chceme k zrcadlovce připojit starý Helios nebo jiný manuální objektiv. Některé z těchto adaptéru nejsou schopny přenést ani záznam EXIF z objektivu, což může být problém například při pozdější archivaci fotek nebo v obesílání nejrůznějších soutěží, kde je EXIF často vyžadován.

Na trhu najdete mnoho adaptérů, které umožňují starší objektiv ze zrcadlovky použít na bezzrcadlovce. Opačný adaptér ale nenajdete a nové objektivy ze zrcadlovek neumožňují použití na DSLR. Důvodem jsou především jiné rozměry, ale také konstrukce a odsazení snímače od zadního optického členu, který by fyzicky překážel zrcátku.

Co je to Speed Booster redukce?

Speed ​​Booster je speciální typ adaptéru objektivu nazývaný fokální redukce. Na rozdíl od standardních adaptérů objektivu obsahuje ohnisková redukce speciálně navrženou optiku, která poskytuje dvě hlavní výhody – širší zorné pole a jasnější obraz. Jde tedy o podobný princip kterého využívaly širokoúhlé předsádky, jen s tím rozdílem, že ty se umisťovaly na přední optický člen objektivu. Tím, že nám speciální optika Speed Boostru rozšíří úhel záběru (FOV – Field Of View) znamená, že se do záběru vejde více scény. Stejně jako u telekonvertoru i u Speed Boostru je tak nutné přepočítat hodnotu ohniska objektivu. K tomu se využívá tzv. faktor redukce ohniska (focal reduction factor), což je něco jako obrácený crop faktor.

Uvedu příklad. Řekněme, že máte Speed ​​Booster s ohniskovým redukčním faktorem 0,71× (typ: Metabones Speed Booster ULTRA). To znamená, že když použijeme např. 50mm objektiv, bude mít s ​​tímto speciálním adaptérem ohniskovou vzdálenost 35,5 mm (50 × 0,71 = 35,5). Přepočet clony funguje na stejném principu. Takže pokud mělo daných 50 mm světelnost f/1,8, po přepočtu bude mít s nasazeným adaptérem clona hodnotu f/1,278 (1,8 × 0,71 = 1,278). Zvýšení světelnosti objektivu oceníme zejména při fotografování v místech se slabým osvětlením. Speed Booster nám tak umožňuje získat vhodnou nebo i lepší expozici při nižším ISO. U levnějších modelů ale může hrozit riziko deformací obrazu.

Adaptéry s vloženým filtrem a s ovládacím kroužkem

Kromě klasických adaptérů a Speed Boostrů existují také další adaptéry, které jsou doplněny o různé vychytávky pro zefektivnění a zjednodušení práce. Jednou z nich je například adaptér s vloženým filtrem. Nejčastěji má integrovaný polarizační nebo šedý neutrální ND filtr. Ty se nemontují zepředu na objektiv, ale vkládají se přímo do adaptéru v adaptéru. Tento systém se nazývá Drop-in-filtry.

Další zajímavým typem je adaptér s ovládacím kroužkem. Ten je vhodný zejména pro ty fotografy, kteří jsou zvyklí měnit clonu přímo na objektivu, ne ve fotoaparátu. Ovládací kroužek je programovatelný skrz tělo fotoaparátu. Můžete si tam navolit již zmíněné ovládání clony nebo korekci expozice, změnu citlivosti ISO dle toho, co daný fotoaparát nabízí.

Redukce mezi bajonety rozdílných značek

Kromě možnosti propojení starších objektivů s novým tělem dnes lze kombinovat i některé objektivy s fotoaparáty konkurenčních výrobců. Například optiku Canon EF na systém fotoaparátu L-mount (Panasonic) - Sigma konvertor MC-21. Nebo pomocí Sigma konvertoru MC-11 můžete použít objektivy Canon EF na tělech fotoaparátů Sony. To ocení především ti, kteří dlouhé roky používají systém Canon, vlastní mnoho objektivů a rozhodnou se přejít na značku Sony. Díky konvertoru veškeré objektivy od Canonu propojíte například s nejnovější bezzrcadlovkou Sony A7 IV.

Sigma konvertor MC-21

U každého typu adaptéru je třeba znát, které údaje přenese do EXIF souboru a jaké funkce objektivu zachová. Třeba oba zmiňované objektivy Sigma plně zachovávají automatické ostření (autofocus) a také EXIF fotografií. Kromě propojení Canon EF objektivů Sigma konvertor umožňuje propojit i přímo Sigma Art/Sport/Contemporary objektivy s bajonetem Canon EF.

Podobným adaptérem je Leica LR-LM, který umožní použít objektivy řady Leica R na fotoaparátech série Leica M. Závěrem zmíním ještě jeden adaptér, kterým je JJC konvertor z Canon FD na Sony E. Ten propojí staré Canon skla s novými bezzrcadlovkami Sony. Tento konkrétní adaptér je však bez jakékoliv elektroniky, takže nepřenáší žádné signály a slouží výhradně pro upevnění objektivu k tělu.

TIP: Prohlédněte si kompletní nabídku různých typů adaptérů.

Jak si redukci na bajonet vybrat?

Nejjednodušší způsob, jak zjistit, jaký má objektiv bajonet, a tím i jakou redukci potřebujeme, je vyhledat fotoaparát, pro který byl objektiv původně vyroben. Když znáte konkrétní model fotoaparátu, v základních informacích výrobce, ať už v manuálu nebo na internetu, naleznete typ daného bajonetu. Třeba u staršího Nikonu D90 víme, že byl vyroben pro bajonet Nikon F, proto hledejte adaptér určený pro tento typ bajonetu. Stejným způsobem lze zjistit  informace o bajonetu konkrétního objektivu. Díky těmto dvěma parametrům již snadno dohledáte ten správný adaptér. Nejčastěji se setkáte s klasickými adaptéry a tzv. Speed Boosterem. Díky adaptérům můžete používat vysoce kvalitní starší vintage objektivy nebo objektivy třetích stran.

Limity adaptérů u objektivů různých značek

Důležitým prvkem a značným limitem při používání různých značek objektivů je ohnisková vzdálenost od hrany objímky objektivu k obrazovému snímači ve fotoaparátu nebo filmu, pokud se jedná o filmový fotoaparát, (FFD - Flange Focal Distance). Ohnisková vzdálenost je zohledněna v dalších částech objektivu a je to konstantní délka používaná každým výrobcem k zajištění přesného zaostření od minimální zaostřovací vzdálenosti do nekonečna.

Velkým problémem, který může nastat, je to, že s kratší vzdáleností hrany objektivové objímky nebudete schopni dosáhnout zaostření na nekonečno. To je dost zásadní a pro někoho může být důvodem k tomu pořídit raději nativní objektiv než adaptér.

Zhoršuje adaptér na bajonet obrazovou kvalitu?

V určitých situacích bych se nebála jít do adaptéru a využívat starší skla. Pokud použijete adaptér bez vnitřní optiky, kresba a kvalita původních objektivů se v podstatě nijak nemění, protože redukce neobsahuje nic, co by mohlo optický výstup změnit.

Je však potřeba brát v potaz fakt, že pokud použijete starší sklo Canon EF s adaptérem na novém Canonu R6, může dojít k efektu, kdy fotografie u maximálního zvětšení není plně ostrá takjako kdybyste použili originální Canon RF objektiv. Je to tím, že EF objektivy využívají starší technologie výroby optiky i elektroniky a jednoduše nejsou dimenzovány na nové snímače s velkým rozlišením. Nové objektivy určené pro bezzrcadlovky jsou vyráběné nejnovější technologií a u vyšších řad objektivů je výbrus optiky na mnohem dokonalejší úrovni. Poskytují tedy maximálně ostrý obraz a rychlé ostření.

TIP: Přečtěte si článek o rozdílech mezi EF a RF sklo pro Canon.

Jak redukce ovlivní automatické ostření?

Klasický adaptér nemění hodnotu ohniska ani hodnotu clony. Co by mohlo být zásadním faktorem pro rozhodnutí, zda redukci použít nebo ne, je žánr kterému se věnujete nejčastěji. Stává se, že objektivy s nasazenou redukcí mají tendenci ostřit, což nevadí u statických záběrů ale při fotografování sportu, dětí, zvířat, reportáží nebo jiné dynamické scény může být zásadní problém.

Vyzkoušeli jsme to se zákazníkem přímo na prodejně. Na Canon EOS R jsme nasadili objektiv Canon EF 50 mm f/1,8 a zkusili jsme střídavě ostřit na bližší i vzdálenější objekty. Zákazník byl spokojen s tím, že to jde hezky rychle a nevidí žádný problém. Občas se nám stalo, že objektiv přeostřil a netrefil se na první dobrou. S podobným přeostřením se lze setkat i u přímo nasazeného objektivu, pokud fotografujete scénu s nízkým kontrastem.

Následně jsme na fotoaparát nasadili bezzrcadlovkový objektiv Canon RF 50 mm f/1,8 STM. I když se jednalo o jeden z nejzákladnějších objektivů, hned po prvním zaostření byl vidět znatelný rozdíl v rychlosti ostření.

Ostření na nekonečno

U adaptéru bez optiky se pro změnu může stát, že nasazený objektiv ztratí schopnost ostření na nekonečno, proto byly vyrobeny speciální adaptéry s vnitřní optikou, které eliminují tento nešvar a umožňují optické soustavě zaostřit na nekonečno i při použití adaptéru. Na jednu stranu je to skvělé řešení, na stranu druhou je zde jedno velké ALE. Jelikož jde o další optické členy navíc, může se stát, že špatně vybroušený levný adaptér jednoduše zhorší obrazový výstup z hlediska ostrosti, přenosu mikrokontrastu nebo dokonce může dojít k barevnému posunu. Jde v podstatě o stejný efekt, jako když použijete levný filtr z nekvalitního skla.

Kdy využít adaptér a originální objektiv 

Pokud fotíte statické nebo pomalejší scény, jako je například krajina, produktová fotografie, architektura, ateliérové záběry nebo noční obloha, je pro vás adaptér určitě vhodnou volbou. V případě, že se ale zaměřujete na rychlejší situace, rozhodně sáhněte po originálním objektivu, který bude v kombinaci s novým tělem nejenom rychlý a přesný ale také bude mít ostřejší a kvalitnější obrazový výstup.

Vyměňte objektivy u nás

Nepřesvědčilo vás použití adaptéru nebo chcete mít jistotu, že budete mít vždy scénu rychle a správně zaostřenou? Jestli se spokojíte s nejvyšší kvalitou fotografií, neváhejte už ani chvíli a pořiďte si nové objektivy. Díky nativním objektivům plně uzpůsobeným pro bezzrcadlovkový systém si nemusíte lámat hlavu s tím, zda se vám povede rychle zaostřit letícího ptáka, rodinnou oslavu, hrající si děti nebo běžícího domácího mazlíčka.

Přineste k nám třeba vaše staré objektivy Nikon F nebo Canon EF a nakupte si úplně nové pro bezzrcadlovky Nikon Z nebo Canon RF. Navíc díky službě Restart k výkupní ceně dostanete také bonus až 20 % na nákup nových produktů.

Kolik za svou stávající výbavu můžete obdržet zjistíte v naší kalkulačce: 

Vyplňte název vaší techniky k prodeji

Pokud jste váš produkt nenalezli, jeho výkupní cenu vám stanovíme individuálně.

Spočítat

 

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.