Objektiv
Objektiv je čočka nebo soustava čoček, používaná ve fotoaparátu k soustředění světla na senzor nebo na film. Mezi objektivy fotoaparátu, kamery, dalekohledu, mikroskopu a dalších optických zařízení není v principu rozdíl, liší se ale svou konstrukcí.
Jako primitivní objektiv poslouží jakákoli spojná čočka, či dokonce pouhý otvor v neprůsvitném materiálu (camera obscura), v praxi se soužívá soustav několika různých druhů čoček kvůli potlačení různých optických vad. Taková optická soustava pak může být schopna i měnit svoji ohniskovou vzdálenost - zoomovat.
V objektivech fotoaprátů je také zabudována clona, která dovoluje regulovat množství světla, které objektivem prochází. Součástí objektivu může být i závěrka (v případě středo- a velkoformátových nebo některých kompaktních fotoaparátů), ve většině případů však bývá v těle fotoaparátu.
Podle své ohniskové vzdálenosti (nebo spíše úhlu záběru) se fotografické objektivy rozlišují na tři základní skupiny:
- normální objektiv - úhel záběru je asi 50°, což je zhruba stejně jako úhel vnímání lidského oka; snímky pořízené takovým objektivem mají pro člověka nejpřirozenější perspektivu
- širokoúhlý objektiv - ohnisková vzdálenost je kratší než u normálního objektivu, snímek má tím pádem širší záběr; extrémním případem jsou objektivy typu „rybí oko", které mají úhel záběru až 180°
- teleobjektiv - jejich zorný úhel je užší, umožňuje vyplnit celý snímek i poměrně vzdáleným předmětem
Pro 35mm filmové políčko má normální objektiv ohniskovou vzdálenost asi 50mm. U většiny digitálních fotoaparátů, které mají senzory daleko menší, to je jen několik milimetrů. Pro přehlednost se u nich ale zpravidla uvádí „35mm ekvivalent" ohnisková vzdálenost, která by na normálním filmovém políčku dala stejný úhel záběru.
Objektivy s proměnlivou ohniskovou vzdáleností ze označují jako zoom. Jejich použití ušetří fotografovi čas, potřebuje-li změnit znímaný úhel, proto jsou oblíbené v reportážní a amatérské fotografii. Zoomové objektivy mají i své nedostatky - kvůli většímu počtu optických členů jsou v porovnání s objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností větší, těžší a dražší ale také méně kvalitní a mají horší světelnost.
Komentáře
Dobrý den, Dobrý den, jako vystudovaný mechanik optických přístrojů mohu doporučit jedinou věc. Objektiv je potřeba rozebrat, vyjmout celý lamelový mechanismus clony, vyčistit ho a znovu složit. Podobný úkon ale svépomocí zvládne málo kdo. Objektiv bych proto svěřil do rukou autorizovaného servisu dané značky.
Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 4. 3. 2022 |Reagovat
SS
Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu. Vlivem kontaminace objektivu sladkým nápojem se nyní dlouho otevírají a zavírají krycí lamely objektivu. Někdy je nutné je roztáhnout ručně. Přístroj je jinak plně funkční. Co byste mi poradil použít jako rozpouštědlo do míst, kam se fyzicky není možné dostat? Děkuji za odpověď.
Stanislav Skamene, 4. 3. 2022 |Reagovat
článek 1, článek 2). Vzhledem k vašemu rozpočtu dosáhnete na fotoaparáty se snímačem APS-C. Ty profesionálnější full-frame jsou o řád výš. Dále budete určitě potřerbovat portrétní objektiv, vzhledem k žánru, kterému se chcete věnovat. Na základě těchto kritérií můžeme doporučit například:
Dobrý den, samozřejmě Vám rádi poradíme, nicméně portréty se dají fotit stejně dobře zrcadlovkou jako bezzrcadlovkou. Tohle rozhodnutí asi budete muset udělat sama. Rozdílům se věnujeme v těchto dvou článcích. (Bezzrcadlovka Nikon Z50 + portrétní objektiv
Bezzrcadlovka Sony A6100 + portrétní objektiv
Zrcadlovka Nikon D7500 + portrétní objektiv
Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 3. 11. 2020 |Reagovat
K
Dobrý den, už dlouhou dobu se rozhoduji, jestli koupit zrcadlovku nebo bezzrcadlovku - foceni me hrozne bavi, do budoucna bych to chtela rozjet na profesionalni urovni a fotit hlavne portrety lidi venku nebo v atelieru, otazka ale je ktery fotoaparat vybrat? Financni limit je dalsi problem , cenove rozpeti do 35000,- Dokazete mi prosim poradit co by bylo pro me nejlepsi? Moc dekuji za odpoved.
Kristýna, 3. 11. 2020 |Reagovat
pH
mooooc děkuji.
petra H., 13. 7. 2020 |Reagovat
tento objektiv Tamron.
Dobrý den, vaše požadavky by splnil napříkladProdejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 13. 7. 2020 |Reagovat
pH
Dobrý den ,prosím o radu. Mám nikon d5600 a chtěla bych lepší objektiv do interieru ale i ven. Na focení lidi ale zároveň aby zvládl krajinu . Poradíte jaký prosím? Děkuji
petra H., 12. 7. 2020 |Reagovat
tento článek.
Dobrý den, Není zač. Sám se shodou okolností fotografování interiéru věnuji a napsal jsem o tom před časemProdejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 6. 8. 2019 |Reagovat
Dobrý den, v podstatě oba fotoaparáty splní vaše požadavky. Jde o velmi podobné fotoaparáty, které se liší pouze v malých detailech. Nikon má vyšší rozlišení a lepší snímkování videa. Doporučil bych asi NIkon, ale velkou roli může také hrát to, jak se Vám fotoaparát ovládá. Nejlepší by proto zastavit se na prodejně a oba před nákupem osahat a vyzkoušet.
Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 6. 8. 2019 |Reagovat
ME
Dobrý den, prosím o radu s výběrem vhodného fotoaparátu a hlavně objektivu. Jsem amatér, občas potřebuji vyfotit interiér nemovitosti a rád bych s rozumnou investicí (opravdu používám málo) docílil co nejlepšího výsledku. Zvažuji např. Canon EOS 4000D + Canon EF-S 10-18mm f/4,5-5,6 IS STM nebo také Nikon D3500 + Nikon 10-20mm f/4,5-5,6 G AF-P VR DX. Přístroje jsou většinou na prodej v sadě se základním objektivem, ale rád bych se přiblížil moderním trendům, kdy na jednom širokoúhlém záběru je co největší část místnosti bez zásadního zkreslení (tak jako mají například v nabídkách některé realitní kanceláře nebo developeři). Moc děkuji za radu nebo doporučení lepšího řešení či zkušenosti.
M. Erben, 6. 8. 2019 |Reagovat
Všechny dotazy (249)