Magazín

Fotoporadna

Podceňovaná pomůcka – fotografická odrazná deska

Martin LukešAktualizováno: 28. 6. 2023 v 16:47 • Rubrika: Fotoporadna

Podceňovaná pomůcka – fotografická odrazná deska

Jedno staré fotografické pořekadlo říká, že amatér řeší fotoaparát, profík objektivy a skutečný mistr světlo. Asi na tom něco bude. Bez toho, aniž bych chtěl nějak shazovat znalosti méně zkušených fotografů, protože každý nějak začínal, tak často v našem e-shopu či sociálních sítích zodpovídám dotazy typu, jaký fotoaparát se nejvíc hodí na ten či onen žánr nebo jaký objektiv bude nejvhodnější pro nějakou konkrétní disciplínu. Dlouho jsem ale nezaznamenal dotaz typu, „jak mám vyřešit situaci, když fotím portrét v protisvětle a obličej mám ve stínu?“. Nebo, „jak mám vyfotit talíř s jídlem, když mi jde od okna ostré světlo, půlka scény je přesvícená a druhá tmavá?“. A přesně to jsou ty finesy, které každého fotografa posouvají zas o něco výš. Mnoho podobných situací jde vyřešit velmi snadno. Stačí k tomu jedna z nejzákladnějších a zároveň nejopomíjenějších fotografických pomůcek, kterou je odrazná deska.

Obsah

Podceňovaná pomůcka fotografická odrazná deska | Megapixel
Fotografie pořízená pomocí odrazných desek
Oľga Nyitrayová / Smoothie

Na co se hodí odrazná deska

Určitě mě neberte za slovo, protože jsem si dobře vědom toho, že pokud se někdo věnuje například reportážní fotografii a fotí třeba koncerty, sport nebo nějaké zpravodajské fotografie, tak odraznou desku asi nikdy nevyužije. Zrovna tak ji sebou v batohu nebude tahat krajinář či fotograf, který se věnuje architektuře. Existuje ale mnoho žánrů, kdy může odrazná deska hodně pomoci a posunout daný záběr o několik levelů výš.

Situace, kdy se nejčastěji využívá odrazná deska by se daly rozdělit do dvou základních kategorii. Tou první je aranžované fotografování lidí, případně zvířat a druhou pak fotografování nějakých předmětů, neživých objektů nebo rostlin.

Podceňovaná pomůcka fotografická odrazná deska | Megapixel

Portrétní žánry, pro které se hodí odrazná deska

  • Portrét
  • Fashion
  • Glamour
  • Akt

Podceňovaná pomůcka fotografická odrazná deska | Megapixel
Portrét nasvícený odraznou deskou
foto: Martin Lukeš / bride

Fotografování lidí s odraznou deskou

Výhodou odrazné desky je, že se dá kombinovat jak s přirozeným světlem, tedy sluncem, ale stejně tak s umělým světlem, žárovkou, zářivkou, reflektorem atd. Možná je však i kombinace se zábleskovým světlem, ať už v ateliéru nebo s bleskem. Využití odrazných desek je tedy opravdu velmi široké.

Podceňovaná pomůcka fotografická odrazná deska | Megapixel

Základní princip použití odrazné desky je celkem jednoduchý. V podstatě stačí, když si vzpomenete na dětská léta, kdy snad každý zkoušel malým zrcátkem nebo i sklíčkem na hodinkách na někoho házet prasátka. Nejlepší zásah byl samozřejmě přímo do oka, při kterém byla oběť na pár vteřin oslepená.

A přesně o to jde při použití odrazné desky. Ne tedy někoho oslepit, i když k tomu také často dochází, ale trefit se odraženým světlem na obličej, případně postavu a tím si nasvítit partie, které by na fotografii byly jinak ve stínu či by prostě vyšly moc tmavé.

Odrazné desky jsou mnohem větší než kapesní zrcátko, a tak umí prosvítit mnohem větší plochu. Určitě vás napadne, že je v podstatě nemožné mít v ruce fotoaparát, na oku jeho hledáček a zároveň nějak manipulovat s poměrně velkou odraznou deskou. Samozřejmě máte pravdu. Pokud chcete plnohodnotně využít odrazku je lepší, když je na place asistent, který jí ovládá.

To ale není tak velký problém, protože asistenta může dělat kdokoliv, bez toho, aniž by měl nějaké větší zkušenosti s focením. Dobře také funguje model, kdy se například domluví na „photoshoot“ dva kamarádi / fotografové, jedna nebo dvě modelky a navzájem si na střídačku dělají asistenta. Na podobném principu funguje i většina workshopů.

Podceňovaná pomůcka fotografická odrazná deska | Megapixel
Použití externího blesku s difuzorem

U větší odrazné desky se dá opřít o zem či o zeď a pokud umí fotograf obsluhovat fotoaparát jednou rukou, druhou si může korigovat desku sám. V některých případech, když se fotí pouze obličej nebo od pasu nahoru, tak může odraznou desku přidržovat sama modelka.

Existují také nejrůznější stojany a držáky na odrazné desky, ale i tak to bez asistenta není snadné, protože stačí aby se fotografovaná osoba trochu hnula a odražené světlo jde jinam, než potřebujete. Odraz je potřeba neustále kontrolovat a korigovat podle toho jak modelka nebo fotografovaná osoba mění pozici či pózu.


foto: Martin Lukeš / Rozálie

Fotografování ostatních scén s odraznou deskou

O trošku jednodušší to mají fotografové, kteří nepracují s lidmi, ale mají v hledáčku nějaký nehybný objekt či statickou scénu. V tomto případě si fotograf může postavit a naštelovat odraznou desku jak potřebuje a tím, že se na scéně nic nehýbe světlo dopadá stále na stejné místo.

Statické žánry, při kterých se používá odrazná deska

  • produktová fotografie
  • zátiší
  • fotografie jídla
  • makro

Podceňovaná pomůcka fotografická odrazná deska | Megapixel

Ideální rozměry odrazné deskou

S odraznou deskou se pracuje velmi podobně jako s klasickým světelným zdrojem a platí tedy pro ni velmi podobná pravidla. Na první místě je důležitá velikost. Je zřejmé, že na nějaký makro motiv nepotřebujete odraznou desku o průměru 120 cm a naopak celou postavu nevysvítíte odrazkou o velikosti 30 cm.

Obecně platí, že rozměry odrazné desky mají zhruba odpovídat velikosti toho, co fotografujete. Na celou postavu je ideální odrazka 120 – 180 cm, na portréty stačí menší cca 60 – 120 cm, v případě fotografování jídla a menších produktů bude stačit velikost přibližně 30 – 60 cm.

Podceňovaná pomůcka fotografická odrazná deska | Megapixel
Fotografie bez odrazné desky a s ní
foto: Martin Lukeš

Jak pracovat s odraznou deskou

Přesto, že je odrazná deska svým způsobem samostatný světelný zdroj, většinou se s ní pracuje jako se světlem výplňovým, tedy vedlejším. Asi nejčastěji se používá k vykrytí stínu. Velmi často pomáhá v protisvětle, kdy je potřeba prosvítit partie, například obličeje, které jsou standardně ve stínu. Stejně tak se používá při bočním, tvrdším světle, které může vytvářet hluboký stín a právě odražené světlo ho projasní.

Ve většině z těchto případů je jedno, zda je hlavní světlo slunce, reflektor, blesk či zábleskové studiové světlo. Když už jsme u toho ateliéru, tak tam může šikovně použitá odrazná deska nahradit jeden záblesk, nebo stálé světlo. Když se fotí například portrét na tři světla, tedy hlavní, výplňové a kontra protisvětlo, ale máte k dispozici jen dvě světelné jednotky, tak právě sekundární, výplňové světlo dokáže zastoupit dobře nastavená odrazka. K vykrytí stínů totiž lze využít odraz z hlavního světelného zdroje.

Podceňovaná pomůcka fotografická odrazná deska | Megapixel

Podobným způsobem můžete velmi dobře kombinovat světlo externího blesku s odraznou deskou. Hlava blesku má celkem malé rozměry, a tak je světlo z ní poměrně velmi tvrdé. V některých situacích se dá světlo změkčit odrazem o strop či o stěnu, ale tato možnost není k dispozici vždy.

Stěna či strop mohou být daleko, což sníží intenzitu světla. Nebo mají nějakou výraznou barvu, která by se propsala do výsledné fotografie a v neposlední řadě na scéně třeba žádná stěna či strop jednoduše není. Pak je lze nahradit odraznou deskou. Světlo odražené o ní se rozptýlí, tedy změkčí, což je například při portrétní nebo produktové fotografii zásadní.

Podceňovaná pomůcka fotografická odrazná deska | Megapixel
Ukázka portrétů focených s odraznou deskou
foto: Václav Roubík / Krásná Žája

Tak jako v případě klasického světelného zdroje platí obecné pravidlo, že čím je odrazná deska větší a je blíže, tím je z ní odražené světlo měkčí a je ho samozřejmě více. A naopak čím je odrazná plocha menší a je od scény dále, tak je světla méně a je tvrdší. Výkon odrazné desky samozřejmě nejde nijak plynule regulovat, ale posunem dále a blíže od scény lze do jisté míry ovlivnit intenzitu a charakter odraženého světla.

Podceňovaná pomůcka fotografická odrazná deska | Megapixel
Fotografie nasvícená odraznou deskou
foto: Martin Lukeš / Grease

Tvary a velikost odrazné desky

Při výběru odrazné desky jste patrně zaznamenali, že je v nabídce nepřeberné množství tvarů od kruhu, přes trojúhelníky, čtverce, obdélníky až po nejrůznější oktagony. Tvar však nehraje zas tak velkou roli. Důležité je, aby odrazná plocha pokrývala fotografovaný objekt či scénu. Je jasné, že když fotografujete celou postavu na výšku, nepotřebujete nutně čtverec s rozměry 180 x 180 cm, ale stačí obdélník 180 x 125 cm.

U nějaké menší produktové fotografie nebo při focení jídla a portrétů se zase může hodit trojúhelník, který má v jednom cípu madlo, díky čemuž se s deskou dobře manipuluje jednou rukou. Na portréty se pro změnu nejčastěji používají odrazky kruhové nebo čtvercové, protože tvarem odpovídají profilu obličeje.

Podceňovaná pomůcka fotografická odrazná deska | Megapixel
Různé tvary odrazných desek Lastolate

Povrch odrazné desky

Kromě různých tvarů si lze vybrat také charakter samotného povrchu. Ta má vliv na barvu odraženého světla a samozřejmě i na to, jaký barevný posun bude mít výsledná fotografie.

  • zlatá brava – tento odstín je poměrně oblíbený mezi portrétisty. Fotografie má díky němu takový zlatavý nádech, který je velmi podobný zapadajícímu slunci. Je ale třeba dávat pozor na vyvážení bílé barvy, protože se může stát, že výsledek půjde až moc do žluta nebo do oranžova. To může být v některých případech kontraproduktivní.
  • stříbrná brava – má v podstatě velmi podobné vlastnosti jako zlatá, jen s tím rozdílem, že světlo odražené z ní je studenější a proti zlaté si více zachovává vlastní barevnou teplotu. Při hodně ostrém světle, jako například na slunci je reflex z ní extrémně silný, což může na fotografii vypadat nepřirozeně.
  • bílá barva – odráží méně světla, než zlatá nebo stříbrná, ale na druhou stranu je asi nejpřirozenější, co se týče barevné teploty. Světlo z ní může být slabší, ale to se hodí například k jemnému vykrytí stínu. Používá se jak na portréty, tak na produktovou fotografii.
  • kombinovaný vzor – kromě těchto třech základních barev se vyrábí také jejich kombinace. Ty jsou složeny z tenkých proužků například stříbrná / zlatá či bílá / stříbrná. Kombinací povrchu odrazné plochy se eliminují negativní vlastnosti jako výrazný barevný posun či příliš silný odraz.
  • černá barva – světlo spíše pohlcuje, než odráží a používá se například k zastínění, či naopak v situacích, kdy potřebujete, aby se z daného směru odráželo minimum světla. Hodí se například pro focení produktových fotografií kovu a skla, kdy není žádoucí, aby na lesklých plochách produktu byly vidět nějaké odrazy a reflexy.
  • difuzor – součástí některý odrazných desek je také difúzní látka. Ta může být buď ukrytá uvnitř odrazné desky pod barevnou odraznou plochou, nebo je na rámu napnutá samostatně. Nejčastěji se používá k rozptýlení ostrého světla, například poledního slunce či blesku. Jeho rozbitím o jemnou strukturu látky dojde částečně k jeho úbytku, ale světlo je mnohem měkčí a nevytváří tak ostré stíny. To je mnohdy žádoucí jak u portrétů, tak u produktové fotografie.
  • odrazné desky all-in one - velmi populární jsou univerzální odrazné desky, které nabízí kombinaci hned několika odrazných ploch. Tím nejzákladnějším je provedení 2 v 1, kdy je deska z jedné strany například zlatá a z druhé stříbrná. Rozšířená je také trojkombinace, kdy se deska dá rozepnout a uvnitř je na obruči napnutá navíc difuzní látka. U provedení 5 v 1 jde svrchní obal otočit na ruby a z každé strany má jinou odraznou plochu plus uvnitř difuzor. Na obruči s difuzní látkou mohou být nataženy třeba i dvě svrchní vrstvy, což rozšiřuje možnosti kombinací jednotlivých druhů odrazných ploch. Asi není od věci koupit nějakou univerzálnější variantu, ale vzpomeňte si, jak fungují proslulé produkty s teleshopingu Horsta Fuchse. Když je něco až moc univerzálního, většinou je to vykoupeno nižší kvalitou.

Podceňovaná pomůcka fotografická odrazná deska | Megapixel
Fotografie svícena teplějším povrchem odrazné desky
foto: Marek Grebeči / Janka

Na co si dát pozor při focení s odraznou deskou

Fotografování s odrazkou má ale i svá skrytá úskalí o kterých byste měli určitě vědět dříve, než s ní začnete pracovat. Už tu byla řeč o asistentovi, bez kterého je práce s ní mnohem komplikovanější.

Dalším problémem, který se týká především fotografování v exteriéru může být povětrnostní situace a silný vítr. Když se opře do plochy 2,5 m², tak věřte, že to zamává i s velmi zdatným asistentem a ten pak má plné ruce práce s tím, aby mu deska neuletěla. Natož pak, aby se trefil odraženým světlem na požadované místo ve fotografované scéně.

Podceňovaná pomůcka fotografická odrazná deska | Megapixel

O co více jsou oblíbené odrazné desky mezi fotografy, o to méně je mají rády modelky. A je to vlastně logické. Asistent i fotograf stojí na druhé straně, než kam dopadá odražené světlo. Kdo to nezkusil, tak si absolutně nedokáže představit, jak nepříjemné je, když vám odražené světlo zasvítí do očí. To se v podstatě nedá vydržet bez toho, aniž by člověk začal mhouřit oči, nebo je úplně zavřel.

Modelky mají často po nějakém takovém focení vypálené zorničky a určitě vám za to nepoděkují. Vždy je lepší je před focením upozornit, že se bude fotit s odraznou deskou a pak během samotné akce domluvit určité signály. Třeba, aby zavřela oči během toho, než si desku správně nastavíte, pak na povel oči otevře..cvak, cvak a déle to stejně nevydrží. Proto počítejte s tím, že víc než 2 nebo 3 fotky v sérii zkrátka neuděláte a stejně tak nejde fotit s jednou modelkou celý den, protože by to její zrak asi nevydržel.

Podceňovaná pomůcka fotografická odrazná deska | Megapixel
Denní světlo a odrazná deska
foto: Martin Lacika / Borůvkový koláč

Velmi častou chybou při používání odrazky je nevhodně zvolený směr světla. Zkuste se zamyslet, odkud jde nejčastěji světlo tak jak jsme běžně zvyklí. Buď z vrchu jako slunce, lampa lustr, nebo z boku, okno dveře, nástěnné světlo či níže položené slunce. A jak je to s odrazkou? Většinou jde primární světlo shora, a tudíž se dá odrazka do protisměru a od ní jde světlo ze spodu nahoru.

To je ale velmi nepřirozené, protože se v běžném prostředí se spodním světlem moc nesetkáte. Spodní světlo může vytvořit silné stíny od tváří směrem pod oči, takže má portrétovaný velmi silné kruhy pod očima, špička nosu je nasvícena, ale jeho zbytek je utopen ve stínu. Zrovna tak se mohou dostat do stínu oči nebo čelo od nadočnicových oblouků. Vzpomeňte si, jak vypadá někdo, kdo si nasvítí baterkou ze spodu na obličej. Působí to spíše hodně strašidelně a opravdu velmi, ale velmi nelichotivě.

Pokud to proto jenom trochu jde, je lepší umístit odraznou desku z boku, nebo shora.

Podceňovaná pomůcka fotografická odrazná deska | Megapixel

Na odrazných deskách nemá smysl šetřit!

Stejně tak, jako u jakéhokoliv jiného příslušenství, můžete pořídit odraznou desku pochybné kvality za pár stovek odněkud z Číny, tak můžete investovat trochu víc a koupit si kvalitní značkovou desku, mezi které patří například výrobce LASTOLITE. Tato italská značka s 35letou tradicí nabízí odrazné desky prémiové kvality, které slouží stejně dobře jak profesionálním, tak hobby fotografům.

Uvedený výrobce vsadil především na kvalitu použitých materiálů a celkového zpracování. Ač se to nezdá, veškeré části odrazné desky jsou poměrně hodně namáhány. Obruč, na které je napnutá odrazná látka musí být velmi pevná, ale zároveň pružná, tak aby se dala jednoduše složit. Látka je velmi pevně napnutá, protože kdyby se na ní objevily nějaké záhyby, má to vliv na odražené světlo. Švy stejně jako zipy musí být proto opravdu hodně pevné.

Neustálým skládáním je také velmi namáhán samotný odrazný materiál, který se po čase u těch levnějších desek začne loupat, trhat a tím pádem také pozbývat svou funkci. Ušetřená koruna na levné „no name“ odrazce většinou nestojí za to, protože po pár foceních něco odejde či přestane fungovat tak jak má. A dvojnásob tady platí rčení, že nejsme tak bohatí, abychom si mohli kupovat levné věci.

Podceňovaná pomůcka fotografická odrazná deska | Megapixel
foto: Ondřej Zbýň / Marina

Doporučené odrazné desky

Podceňovaná pomůcka fotografická odrazná deska | Megapixel

Recenze odrazné desky Lascolite HaloCompact

 

Sdílet na


Komentáře k článku

M

Díky !!!

5

Michaela, 28. 6. 2023 |Reagovat

Martin Lukeš

Reaguje na (3) | Dobrý den, mi děkujeme za pochvalu. Jsme rádi, že se článek líbil.

4

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 6. 4. 2021 |Reagovat

Jiří Herš

Děkuji za rozsáhlé informace. Hodně mi pomohly.

3

Jiří Herš, 5. 4. 2021 |Reagovat

Martin Lukeš

Reaguje na (1) | Dobrý den, já děkuji, že se článek líbil.

2

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 4. 4. 2021 |Reagovat

VB

Vynikající článek. Děkuji.

1

Václav Burle, 3. 4. 2021 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.