Magazín

Fotoporadna

Představujeme nová výuková videa

Aktualizováno: 14. 6. 2016 v 8:11 • Rubrika: Fotoporadna

Představujeme nová výuková videa

To, že natáčíme spoustu různých videí a zveřejňujeme je na YouTube, je pro mnohé už celkem známá věc. Tato videa se ale týkají spíše technické stránky, jsou to většinou videoprezentace představující konkrétní fotoaparát nebo objektiv. A nebo se jedná o ukázková videa kvůli představě, jak přístroj zvládá natáčení. Nyní uvádíme nová vzdělávací videa, která budou vysvětlovat nejrůznější pojmy, seznamovat vás nejen se samotnou technikou, ale také s fotografováním a pojmy s focením spojenými.

Obsah

Dnes začínáme...

Nápad natáčet videa, která by vám pomohla s pochopením různých fotografických pojmů a prakticky ukázat pro někoho možná běžné věci spojené s focením, se zrodil už před několika měsíci. Nemáme v úmyslu na vás vychrlit hromadu krátkých filmů zaměřených na jedno určité téma. Chceme vás seznamovat se vším, co vás zajímá a na co se často ptáte buď v našich fotografických kurzech, v komentářích pod jednotlivými produkty v e-shopu. Ukážeme vám tedy různé fotografické postupy, názorně předvedeme, jak v praxi použít fotografickou techniku a nebo vás podrobněji seznámíme s novinkami a fotografickými zajímavostmi. A začneme jednou ze základních věcí, kterou musí řešit každý digitální fotograf, a sice:

Archivace obrazových dat

Kdo dnes fotí, musí svá data nějak archivovat. Možností je samozřejmě celá řada a záleží jen na vás, kterou si z nich vyberete. Když už máte fotky v počítači, měli byste se rozhodnout, co s nimi dál. Jakým způsobem je uspořádat, abyste se v množství složek a souborů vyznali i za nějakou dobu.

Doporučení na uspořádání fotek

Celkem osvědčeným způsobem je pojmenovávat jednotlivé složky podle data akce. Nejdříve rok, pak měsíc a pak den, kdy se fotografovaná událost odehrála. Pokud jste například fotogragovali narozeniny kamaráda Karla v sobotu 17. listopadu, můžete složku s fotkami pojmenovat "20121117 Karel narozeniny". Výhoda tohoto systému spočívá v tom, že se jednotlivé složky řadí podle data bez ohledu na to, kdy jste složku založili. Kromě toho se také snáze vyhledává.

Jak fotky "skladovat"

Osobně doporučuji hodně fotit a pak hodně mazat. Myslím si, že není smyslem mít uloženo co nejvíc fotek, ale spíš hlavně ty, které se vám líbí, se kterými jste spokojeni. Nevýhodou velkého množství fotek je i to, že si e pravděpodobně už nikdy neprohlédnete, protože na to prostě nebudete mít čas. Když si uděláte čas hned zezačátku a nemilosrdně smažete všechny fotky k ničemu, můžete počet fotek ve složce dost výrazně zeštíhlit. To oceníte jednak při prohlížení, ale poděkuje vám i disk v počítači, nebude tak brzy zaplněn zbytečnými daty.

Jestli "skladovat" fotky na externím disku, na webovém úložišti, nebo na DVD, je otázka... Dokud jsou totiž fotky v elektronické podobě, jsou to "jen" data. A pokud mají data vydržet, je třeba je zálohovat. Ale jak, když to bude zase v elektronické podobě? Zálohovat i zálohu? Data v elektronické podobě mohou zmizet, jak pára nad hrncem.

Doposud jediný skutečně trvanlivý způsob uchování fotografií, je jejich tisk. Dnešní technologie zaručují stálobarevnost a trvanlivost tisku i přes 100 let. Pokud tedy své fotky důkladně proberete a necháte si je vytisknout, nebo třeba vyrobit fotoknihu, udělali jste pro bezpečnost vašich snímků to nejlepší, co jste mohli. Má to i další výhody. Album nebo fotoknihu si prohlédnete kdykoliv si vzpomenete, třeba i když nepůjde elektrický proud.

Podívejte se na krátké video na téma Archivace obrazových dat:

V příštím díle se dozvíte, co by měl fotograf vědět o paměťových kartách.

Luděk Bouška

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.