Recenze Sony FE 16-35 mm f/4 G PZ

Ondřej Vachek

Ondřej Vachek • 22. 03. 2022

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky vytvořené s pomocí Sony FE 16-35 mm f/4 G PZ od členů naší Galerie

Zobrazit fotky z Sony FE 16-35 mm f/4 G PZ v Galerii

Snímky vytvořené s pomocí Sony FE 16-35 mm f/4 G PZ

Představení Sony FE 16-35 mm f/4 G PZ

Představení Sony FE 16-35 mm f/4 G PZ

Sony pomalu ale jistě obnovuje svou kolekci už tak vynikajících objektivů. Po vydařené aktualizaci jejich velmi oblíbeného FE 70-200 mm f/2,8 GM, která přinesla nejen čtyřikrát rychlejší systém automatického zaostřování, ale také neuvěřitelnou hmotnost pouhých 1045 gramů, tu máme další novinku. Nová FE PZ 16-35 mm f/4 G není vlastně ani tak aktualizace momentálně prodávaného modelu. Je to vlastně spíše rozšíření nabídky. Velmi podobný objektiv však Sony vyrábí už od roku 2014 ve spolupráci se značkou Zeiss. Proč tedy teď přichází s novým, ohnisky a světelností identickým kouskem? Po vyzkoušení jsem to pochopil.

Design

Nová 16-35 s sebou totiž přináší relativně hodně nového. V první řadě opravdu příjemnou hmotnost. Už na první uchopení je překvapivě lehký. Oproti FE 16-35 mm f/2,8 GM, který váží 680 gramů a FE 16-35 mm f/4 ZA OSS Vario-Tessar T*, který váží 585 gramů má novinka příjemných 353 gramů. To v kombinaci s drobnými rozměry dělá z objektivu ideální kousek pro ty, kteří chtějí zkompaktnit svou výbavu a zpříjemnit ji pro dlouhé nošení. To ale neznamená, že by Sony šetřilo na ovládacích prvcích a funkčnosti objektivu.

Na celém drobném těle tím pádem najdeme tři kroužky. První je určený k manuálnímu zaostřování, druhý ovládá motorizovaný zoom a třetí určuje hodnotu clony. Jedná se o druhý Sony FE zoom objektiv s clonovým kroužkem. Ten lze stejně jako na dalších sklech od Sony nastavit tak, aby mezi clonami buďto cvakal, či běžel plynule. Za nejvyšší hodnotou se pak nachází režim automatický, na kterém lze clonový kroužek také uzamknout pro předejití nechtěné změně clony. Zoom kroužek je pak také doplněný posuvníkem pro plynulou změnu ohniskové vzdálenosti při natáčení videa. V neposlední řadě na objektivu nechybí ani dnes již standardní programovatelné tlačítko a přepínač automatického a manuálního zaostřování.

Funkčnost

V této části bychom se měli zaměřit převážně na systém automatického zaostřování. Jenže za celou dobu používání mám převážně jeden poznatek a sice to, že jsem o něm prakticky vůbec nevěděl. Objektiv ostřil tak tišše a rychle, že vám o tom vlastně ani nemám co říct. Každý systém automatického zaostřování, o kterém ani nevím, protože prostě dělá svou práci bez potřeby si jej všímat, je dle mého naprosto vynikající. Fungoval naprosto na jedničku. Není to však na tomto objektivu jediná motorizovaná funkce. 

Jak již “PZ” v názvu napovídá, ohniskovou vzdálenost neměníme mechanicky, ale elektronicky. To uvítají převážně filmaři. Zoom je krásně plynulý a tichý. Ovládat jej lze několika způsoby. Posuvným ovladačem na těle objektivu, který řídí rychlost přibližování v závislosti na tom, jak daleko jej posunete. Otočným kroužkem, jak známe s většiny zoom objektivů a také například ovladačem u tlačítka spouště na tělech, jako FX3 nebo ZV-E10.

Jediné, co bych tomuto systému vytkl, je občasná rychlost. Ano, zoom je plynulý a relativně rychlý, ale okamžitá změna z šestnácti na třicet pět trvá přibližně vteřinu. Není zde totiž možnost instantně, mechanicky otočit kroužkem a tím hnout ohniskem. Musíme počkat na motory, které ohniskovou vzdálenost řídí. Ve většině případů to není problém, ale při reportážním focení, kde rozhodují vteřiny vás to může stát výbornou fotku. Nepomáhá tomu ani fakt, že dokud fotoaparát nezapnete a nezazoomujete, tak vlastně ani nevíte jaké ohnisko máte nastavené. Krajináři, tvůrci videí a podobní toto ale nezaregistrují. Pro rychlé focení scén, kde se scény mění v řádu vteřin, může však objektiv trošku limitovat.

Objektiv Sony | Megapixel

Optická kvalita

V neposlední řadě musíme samozřejmě probrat, jak si objektiv vůbec vede opticky. Chci říci, že na tom není s ostrostí tak, jak jsem u Sony širokých zoom objektivů zvyklý, ale to by nebylo úplně fér. Sony momentálně vyrábí 16-35 mm skla čtyři. Špičková f/2,8 GM verze stojí cca 70 000 Kč, vynikající f/4 Zeiss verze stojí momentálně 38 490 Kč. T/3,1 Cinema verzi za 180 000 Kč do tohoto porovnání není ani třeba zahrnovat. Novinka je tedy cenově ze všech nejpříjemnější

Nenechte se však odradit. Nevede si špatně. Detaily stále zachytí skvěle a i na 33megapixelové A7 IV pracuje dobře. Rozdíly pozná spíše až fotograf zaměřený na jednotlivé pixely. Jednotlivé čočky jsou potažené druhou generací patentovaných Nano coating AR II vrstev, které Sony využívá i na svých nových GM objektivech. Ty omezují nechtěné odlesky na minimum. Ve svém testování jsem se snažil je naschvál vyvolat a povedlo se mi to pouze při fotografování přímo v protisvětle v noci, kde mi lampa zabírala značnou část snímku. Druhý odlesk se mi povedl až při přímém míření do jasného odpoledního slunce. Oba případy byly extrémy. Ve všech ostatních scénách nebyly odlesky problém. Nutno podotknout, že i v těchto dvou extrémních případech stále objektiv vykreslil vynikající kontrast hluboké černé bez, u jiných objektivů jasného, mlžného oparu.

Objektiv Sony | Megapixel

Pro koho je určený

Pokud vám jde o precizní a stoprocentní kresbu, tak bych spíše doporučil sáhnout po vyšších modelech jako třeba FE 16-35 mm f/2,8 GM. Pokud jsou pro vás však prioritou malé rozměry, nízká hmotnost a příjemné zacházení na dlouhých cestách, tak je novinka FE PZ 16-35 mm f/4 G ideální. Video tvůrci, filmaři a vloggeři jistě ocení špičkové a tiché nejen ostření, ale také plynulé a příjemné motorizované zoomování. Možnost plynulé změny hodnoty clony je už pak jen třešnička na dortu.
 

Hodnocení zákazníků (3)

Hodnocení zákazníků (3)

5

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Andrew, Slany, 19.12.2022

5

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Miroslav, Brno, Královo pole, 24.10.2022

5

Objektiv je opravdu malý, ale opticky mě velmi příjemně překvapil. Zatím sem jej tedy použil jen párkrát. Power Zoom je taková příjemná třešnička na dortu, pokud si pořídím FX3.

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Petr, Smědčice, 15.10.2022

5

Popis a parametry

Popis a parametry

Nový výkonný širokoúhlý objektiv s elektronicky ovládaným zoomem a konstantní světelostí f/4, který nabízí vylepšenou kvalitu obrazu a ovladatelnost, což ocení zejména videotvůrci. Vyznačuje se pokročilou optickou konstrukcí, která zahrnuje jeden ED (Extra Low Dispersion), jeden Super ED a jeden nově vyvinutý ED asférický prvek zajišťující vynikající rozlišení. 7 lamelová clona se stará o nádherný bokeh. Rychlý a přesný autofokus a nově i zoomování zaručují čtyři lineární motory XD (Extreme Dynamic), a to při fotografovaní i videu. SELP1635G poskytuje plynulé, rychlé a nepřetržité automatické ostření pro tvorbu videí s minimalizovaným focus breathingem, posunem ostření při zoomování a posunem osy při zoomování, výsledkem čehož je obraz ve špičkové kvalitě.

Neuvěřitelně ostrý

Optická kontrukce objektivu sestává z 13 členů ve 12 skupinách a obsahuje jeden ED (Extra Low Dispersion), jeden Super ED a jeden nově vyvinutý ED asférický prvek, čímž společně zajišťují vynikající rozlišení v celém rozsahu snímku. Tento širokoúhlý zoom objektiv je díky vynikající světelnosti f/4 ideální i pro práci s hloubkou ostrosti a v situacích s nízkou hladinou osvětlení. 7 lamelová clona se stará o nádherný přirozený bokeh. Objektiv je díky svým vlastnotem se skvěle hodí pro tvorbu obsahu, vlogování, natáčení videí i fotografování.

Rychlý a přesný autofokus

Čtyři lineární motory XD (Extreme Dynamic) se svou propracovanou konstrukcí přináší mimořádně rychlý a přesný autofokus a vůbec poprvé i schopnost zoomu. S tímto širokoúhlým objektivem s powerzoomem vám neunikne žádný záběr.

Úžasně jasný obraz

Konstantní clona f/4 v celém rozsahu zoomu udržuje jas i při změně ohniskové vzdálenosti během natáčení videa. Přední člen objektivu je opatřen fluorovou vrstvou odpuzující vodu, olej a další nečistoty a zároveň usnadňuje čištění členu od všech nečistot nebo otisků prstů.

Profesionální ergonomie a odolnost

Konstrukce odolná vůči prachu a vlhkosti spolu s praktickými ovládacími prvky dělají z tohoto širokoúhlého objektivu vynikající volbu pro práci i v těch nejnáročnějších podmínkách – uvnitř i venku. Objektiv je navíc neuvěřitelně kompaktní, na délku měří pouhých 88,1 mm a v kombinaci s nízkou váhou 353 gramů je tak ideální parťák na cestování.

 

 

 

Obrazový snímač

Formát snímače 2/3

Objektiv

Typ bajonetu Sony E, Sony FE
Optický zoom 2,2 x
Ohnisková vzdálenost (eqv. 35mm) 16-35
Minimální ohnisková vzdálenost 16 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 35 mm
Maximální clona (F) 22
Konstrukce objektivu 13 členů / 12 skupin
Stabilizátor obrazu Ne
Typ sluneční clony ALC-SH172
Délka objektivu 88,1 mm
Počet lamel clony 7
Vhodný pro žánr Krajina, Architektura / Interiér, Reportáže, Street foto, Produktová fotografie, Svatební fotografie, Video
Rozdělení podle ohniska Širokoúhlý
Vhodný pro formát snímače Full Frame
Typ objektivu Zoom

Ostření

Minimální zaostřovací vzdálenost 24 cm

Fyzikální specifikace

Průměr filtru 72 mm
Hmotnost 353 g
Odolnost Utesnění proti prachu a vlhkosti

Ostatní

Číslo produktu SELP1635G.SYX
Značka Sony

Zobrazit popis a parametry