Magazín

Fotoporadna

Začněte natáčet! Úvod do videa pro fotografy

Aktualizováno: 1. 9. 2023 v 11:29 • Rubrika: Fotoporadna

Začněte natáčet! Úvod do videa pro fotografy

Umí váš fotoaparát video, ale vy si netroufáte? Náš videospecialista Matyáš pro vás připravil tipy, které vám s přechodem od fotografování k natáčení pomohou. Poradí nejen s nastavením fotoaparátu, ale i s doplňky, díky kterým získají vaše záběry profesionální kvalitu.

Obsah

Význam videa v dnešní době rychle nabývá na síle. A když už doma máte fotoaparát, který video umí, a ovládáte důležité zásady kompozice, je škoda k tomuhle řemeslu nepřičichnou. Než se ale necháte odradit prvními neúspěšnými pokusy, vyzkoušejte Matyášovy tipy, se kterými bude přechod k videu mnohem snazší.

Nastavení fotoaparátu

Všechny detaily najdete samozřejmě ve videu, ale pojďme si to ještě shrnout. Nejpřirozenější záběry získáte s nastavením snímkové frekvence (FPS) na hodnotu 24 nebo 25 snímků za vteřinu. Odpovídající hodnota závěrky je pak 1/50s.

Pokud chcete získat efekt slowmotion, skvěle bude fungovat 50fps se závěrkou na hodnotě 1/100s, záběr pak zpomalíte na 50 %.

Upravte expozici ve videu: ND filtry

Protože během natáčení nemůžete měnit hodnotu závěrky, zbývají vám jen omezené možnosti pro nastavení expozice. A právě proto se pořádné natáčení obvykle neobejde bez ND filtrů, tedy jakýchsi slunečních brýlí pro váš fotoaparát.

Pokud sáhnete po variabilním ND filtru, bude moci expozici přizpůsobovat různým světelným podmínkám.

ND filtry

Kontrolujte světlo ve videu: Trvalá světla

Zatímco fotografii skvěle nasvítíte se záblesky, video potřebuje trvalá světla. Pokud se v trvalých světlech zatím nevyznáte, doporučujeme vám video s naším ambasadorem Radovanem Bartekem, kde vám vše důležité vysvětlí.

Světla

Dostaňte do svého videa pohyb

Dynamické záběry dodávají videu na zajímavosti. Abyste ale nespadli do úrovně roztřeseného domácího videa, potřebujete stabilní, jisté pohyby.

Stejně jako při fotografování, i tady využijete na prvním místě stativ. Ale budete potřebovat stativ s fluidní hlavou, která se plynule pohybuje, a je tedy praktická pro video.

Video hlavy

 

Svoji kameru nebo hybridní fotoaparát ale nemusíte držet jenom na stativu. Při pohybech v terénu si ale obvykle nevystačíte ani s nejlepší interní stabilizací fotoaparátu, a sáhnout byste tak měli po steadycamu, glidecamu nebo gimbalu.

Stabilizátory

 

Kontrolujte obraz

Při videu většinou nevyužijete hledáček a displej fotoaparátu vám často nedá dostatečnou kontrolu nad obrazem. Doporučujeme proto externí náhledový monitor.

Náhledové monitory

 

Kvalitní zvuk je polovinou výsledku

Video není jenom obraz, ale také zvuk. A zatímco na obraze většina z nás snese během sledování určitý kompromis, videa se špatným zvukem jsou prakticky nekoukatelná. Ke kvalitní reprodukci zvuku si ale s vestavěným mikrofonem ve fotoaparátu rozhodně nevystačíte.

Mikrofonů, které můžete využít, je ale celá řada. Pro natáčení v terénu, třeba na svatbě, se skvěle hodí mikrofon tipu shotgun.

Využít můžete i rekordér a audio a video tak rozdělit.

Pro rozhovory se pak nejlépe hodí klopový mikrofon, který v záběru můžete a nemusíte přiznat.

Mikrofony pro video

 

Nezapomeňte, že při použití externího rekordéru bude třeba v postprodukci sladit zvuk s obrazem, a k tomu se skvěle hodí klapka.

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.