Základy videa: Audio

Tomáš KivaderVydáno: 9. 1. 2024 v 15:03

Základy videa: Audio

Zvuk je významná součást každého videa, dokonce je zpravidla pro diváka důležitější než obrazová kvalita. Zkuste si sami představit, jak pohodlně se vám kouká na video, kde je zvuk plný šumu nebo zní jako by někdo mluvil z jeskyně. Oproti tomu video v nižších rozlišení, ne zcela správně naexponované nebo zašumělé kvůli vysoké hodnotě ISO, vám tolik nepříjemné nebude.

Obsah

Proto je důležité vybavit se hned v začátcích, kdy se do videa pustíte, kvalitním mikrofonem nebo i jiným řešením pro záznam zvuku. Používat vestavěné mikrofony je na většině fotoaparátů naprosto nemyslitelné, protože zvuk je z nich žalostný. Samozřejmě, existují zde výjimky, například u vlogovacích přístrojů najdete obvykle o poznání lepší stereo mikrofony, ovšem na výstup i z dostupnějších dedikovaných mikrofonů zpravidla nedosáhnou.

Jaký mikrofon je pro vás vhodný?

Dnes je v nabídce dostupných mikrofonů velké množství řešení, ať už různých výrobců, tak i typů mikrofonů. Podle toho, co se rozhodnete natáčet, je vhodné vybrat i adekvátní mikrofon, který se bude hodit do vašich filmovacích podmínek.

V první řadě je potřeba si promyslet, co všechno a kde budete chtít natáčet. Bude se vámi produkovaná tvorba odehrávat vždy v interiéru v domácím studiu? Super, můžete sáhnout po kompaktním klopovém mikrofonu, který nezaznamená kupříkladu pračku od sousedů. Nebo budete spíše natáčet rozhovory na ulici? Pak možná upřednostníte směrový mikrofon, který umístíte přímo na kameru, abyste mohli rychle reagovat s vašimi respondenty. Zkrátka je dobré vybrat mikrofon, pro který budete mít nejvíce využití a který vám nebude zbytečně přidělávat obtíže.

Mezi základní typy mikrofonů, po nichž můžete sáhnout, patří již zmíněné klopové a směrové mikrofony, dále pak můžete vybírat ze studiových variant a jako samostatnou skupinu bychom brali i bezdrátové mikrofony, které mohou kombinovat funkce některých předchozích.

Základní varianta, kterou pravděpodobně zvolí téměř každý, kdo si vybírá svůj první mikrofon, je jednoduchý směrový mikrofon. Ten jednoduše zapojíte do fotoaparátu, pokud je to potřeba, tak do něj vloží baterie, a tím to pro něj končí. Možnost je to určitě nejuniverzálnější, na druhou stranu od něj nemůžete čekat zázraky. Mikrofon umístěný nad fotoaparátem bude ve spoustě případů zbytečně daleko, obecně platí, že je vhodné umisťovat mikrofony co nejblíže zdroji zvuku, aby byl výstup co možná nejčistší a nezaznamenávalo se zbytečně mnoho okolních ruchů. Zpravidla se ale snažte tyto mikrofony držet mimo záběr, ve videu nepůsobí obvykle moc esteticky (samozřejmě existují výjimky, u streamů a podcastů jsou mikrofony často přiznané, jedná se ale téměř vždy o studiová řešení).

Abyste mohli dostat mikrofon opravdu blízko, ale zároveň moc nekazili vizuální stránku videa, lze sáhnout po klopových mikrofonech. Jsou malé, nenápadné a dají se připnout blízko úst. Navíc nezaznamenávají téměř žádné zvuky z okolí. Vhodné tak jsou pro jednu i více mluvících osob ve spíše statickém záběru. Pokud totiž nechcete mikrofon propojovat dlouhým kabelem k fotoaparátu, můžete jej zapojit do systému bezdrátového přenosu zvuku, o kterém si povíme něco víc dále.

V neposlední řadě existuje varianta studiových mikrofonů, které z této trojice možností použijete nejspíše pouze staticky na jednom místě. Vhodné tak jsou pro již zmíněné podcasty, streamy, nebo rozhovory ve studiu, často se využívají i pro namlouvání komentáře k videu. V nabídce nejdete takové, které stačí připojit přes USB, až po ty nejsofistikovanější, využívací XLR kabely.

Bezdrátový přenos a externí rekordéry

Ne vždy je možné připojit mikrofon přímo do fotoaparátů nebo kamer, na které svoje video natáčíte. Pokud jste se s tímto problémem setkali, můžete se uchýlit k jedné ze dvou alternativ. Buď můžete použít externí rekordér zvuku, který kromě toho, že je sám o sobě často vybaven vlastním mikrofonem, je schopen napojit klidně i více mikrofonů a nahrát je zvlášť do několika stop. Ten pak může fungovat jako samostatná jednotka mimo fotoaparát (s čímž ale přichází nutnost synchronizovat zvuk v postprocesu), nebo ho lze zapojit do mikrofonního vstupu fotoaparátu.

Nebo se vybavíte zařízením pro bezdrátový přenos zvuku tak, že jednu část zapojíte do kamery a k druhé připojíte mikrofon. Některé tyto sety rovnou v balení obsahují i klopové mikrofony nebo mají dokonce mikrofony zabudované do vysílače samotného. Tento způsob vám zároveň umožní použít klopové mikrofony naráz pro více osob, nebo na lidech, kteří se pohybují v záběru.

Synchronizace zvuku

Jestliže jste nahrávali zvuk externě a máte separátně nahrané video z kamery a zvuk z rekordéru, je třeba je na sebe navázat. Dnešní software umí poměrně spolehlivě pomocí umělé inteligence rozpoznat a porovnat zvuk z videa se samostatnou stopou zvuku a synchronizovat je. Pro vás to tak již není žádná složitá práce a můžete si jednoduše sestříhat video tak, jak jste zvyklí. Pokud byste náhodou používali software, který tuto možnost nenabízí, nebo by automatická synchronizace nebyla z jakéhokoliv důvodu možná, stačí, když si porovnáte grafické znázornění zvukových stop a zarovnáte je tak, aby korespondovali. Nejsnáze se to dělá přes krátké hlasité zvuky ve videu, jako je tlesknutí nebo v ideálním případě cvaknutí klapky.

Tipy pro kvalitnější zvuk

Na závěr se podíváme na pár tipů, jak jednoduše zlepšit kvalitu zvuku, aniž byste museli kupovat celou řadu nového vybavení, nebo jak se vyvarovat zbytečných chyb.

První základní rada je dát mikrofon co možná nejblíže zdroji zvuku, který nahráváte. Můžete toho dosáhnout použitím správného typu mikrofonu, třeba klopového v případě natáčení rozhovoru. Pro použití obzvlášť s klopáky máme i další typ, při jeho umisťování je vhodné udělat před jeho koncem smyčku z pár centimetrů kabelu, aby při případném zatáhnutí za konec nedošlo k okamžitému vytrhnutí z fotoaparátu nebo z osoby, na níž mikrofon používáte.

Pokud máte v balení k mikrofonu větrnou ochranu, rozhodně ji využijte! A to nejen když budete natáčet venku za nevlídného počasí, ale pěnovou ochranu můžete využít kdykoliv, abyste zamezili prskavým zvukům.

Ať už tedy mikrofon máte nebo se chystáte pořídit si první pro svoje pokusy s natáčením, promyslete si, kde všude jej budete využívat ať ho využíváte naplno nebo ať si vyberete správně. Pokud byste si stejně nebyli nakonec jisti, neváhejte se na nás obrátit na našich prodejnách ať už osobně, nebo telefonicky či e-mailem.

 

Autor úvodní fotografie: Martin Turek

 

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.