Recenze XP-PEN Artist 12 (2. generace) + X3 pero

Jan Krásný

Jan Krásný • 27. 09. 2022

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Mobilní velikost
  • Bezkonkurenční podání barev
  • Laminovaný displej
  • Přesné a přirozeně se chovající pero
  • Vylepšený ovladač

Co se nám nelíbí

  • Chaotický propojovací kabel

Představení XPPen Artist 12 (2. generace) + X3 pero

Představení XPPen Artist 12 (2. generace) + X3 pero

Malý pen displej

Je to hezká věc, ale dává to vůbec ve světě iPadů, Surface PRO apod. ještě smysl? A jak by měl vůbec vypadat? Sám pracuji na 16“ a už ten se mi zdál na část mé tvorby hraniční. Proto, když se mi na stole objevil nový Artist 12 2nd gen s úplně novým perem od XP Penu, jsem si ho chtěl ihned vyzkoušet. Bude to první skutečně mobilní pen displej tablet?

XPPEN recenze | Megapixel

Jak už je z názvu patrné, tablet je velmi kompaktní. Pro představu je přibližně stejně velký jako strana A4. Na šířku 209, na výšku 346 mm. Jeho hloubka je pak velmi příjemných 12 mm. Takže do batohu ho složíte s vašim laptopem raz dva, a díky jeho muší váze ho tam ani tolik nepocítíte. Dnes ještě pen displeje nedokážou běžet bezdrátově, takže musíte počítat i s kabelem. A hned tady jsem při rozbalování narazil. Tak si to pojďme odbít hned na začátku.

Obsah balení

V balení totiž naleznete jakousi pomyslnou kabelovou chobotnici, kde na jednom konci je dnes běžný hezký USB-C výstup, na druhém ale najdete dva konektory USB-A (jeden napájecí a druhý datový) a HDMI. Pokud tedy plánujete připojit zařízení ke svému MacBooku, tak se USB rozbočovači v základu nevyhnete. I u klasických Windows laptopů a ultrabooků to bude podobné, protože řada z nich nabízí jen omezené množství USB portů, nebo vůbec nemají plnohodnotné velké HDMI.

Rozložení navíc často bývá s HDMI na jedné straně a USB-A na opačné, a v tu chvíli je celý váš laptop omotán kabelem. Naprostý horor každého pořádkumilovného tvůrce. Naštěstí tablet zvládá napájení z USB a nemusíte tak ještě řešit napájecí adaptér do zásuvky.

Abych byl fér, je dobré připomenout, že podobné řešení nabízí u pen displejů i ostatní výrobci. U těchto zařízení ale většinou nepočítáte s přenášením a máte je napevno připojené ke stolnímu počítači. O to větší bylo pak mé překvapení, když jsem zjistil, že Artist 12 2nd gen nabízí i možnost připojení přes port USB-C s DisplayPortem – tedy přes kabel USB-C, ale tento kabel (mně z nepochopitelných důvodu) v balení nenaleznete. 

Tablet má tedy jeden výstup na zmíněné 3v1 řešení a druhý na USB-C, přes který případně můžete připojit i další zařízení. Podle stránek XPPenu můžete tak např. zrcadlit obrazovku Androidu.

Přenosný grafický tablet | Megapixel

Rohy tabletu jsou pogumované (narozdíl od podobně vypadajícího Artist 16 2nd gen), takže i když nemáte polstrované dno batohu, zřejmě ho dokážou do jisté míry ochránit před drsnějšími kontakty se zemí. U přenosného tabletu tuto pozornost k detailům určitě chválím. 

Na zadní straně jsou protiskluzové nožičky, ale bohužel zde nenaleznete otvory pro VESA mount. To je u XPPen tabletů klasický problém, a to i u větších modelů. Osobně mě to velmi mrzí, protože jsem zvyklí na práci na hydraulickém rameni, ovšem u takto malého zařízení se to dá snadno prominout. Stojánek si ale musíte pořídit zvlášť, není obsahem balení.

Na přední stranu se výrobci podařilo vměstnat neuvěřitelných 8 ovládacích tlačítek s velmi drobným odlišením pomocí reliéfních teček a samozřejmě displej. Jak už je u pen displejů zvykem, se širokým rámečkem.

Displej

Tady se konečně dostávám ke slovům největší chvály. Jednoduše neuvěřitelné.

Hned, jak zařízení připojíte, ohromí vás plné barvy na krásném matném antiglare displeji. Gamut (barevná hloubka) na takto malé zařízení neuvěřitelných 128 % sRGB (94 % Adobe RGB). Rozlišení sice jen Full HD, ale při této velikosti bohatě dostačující. Velmi jemné zobrazení.

V této nižší cenové kategorii pak bývá zvykem, že antiglare úprava spolu s nižším rozlišením způsobuje lámání barev na hranách jednotlivých zobrazovacích bodů (pixelů), což způsobuje nepříjemný zrnitý duhový nádech. S tím se tady nesetkáte. Nevím, jak to XPPen udělal, ale podobné zobrazení znám jen z těch nejšpičkovějších zařízení. Určitě doporučím, ať se přijdete podívat do Megapixelu na prodejnu, protože i vy budete mile překvapeni. 

Aby těch skvělých zpráv nebylo málo, tak je displej laminovaný na vrstvu digitizéru (vrstva snímající dotyk pera) – zkušenější vědí, co to znamená. Takřka žádný paralax. Opět, v této cenové kategorii nevídaná věc. Displej tedy ode mě získává 10 z 10. Co mě zaujalo je, že při bližším prozkoumání zjistíte, že antiglare úprava je ve skutečnosti řešena tenkou foliovou vrstvou, která chrání displej a je předinstalovaná z výroby. Povrch nepůsobí plastově nebo nijak nepatřičně, naopak je velmi příjemný. Pro cestování, kde by mohlo snadno dojít ke škrábancům a jiným oděrkám, je taková vrstva rozhodně plus. Co jsem zjišťoval, dá se dokoupit nová, ale je to řešení, které jsem zatím viděl jen u jednoho výrobku konkurence. Rozhodně zajímavé.

Co je laminovaný displej a paralax

Levnější pen displeje mají vrstvy displeje a digitizéru k sobě přilepené. Představte si je jako dvě vrstvy skla na sobě, kdy displej je dole a vy kreslíte přes horní několika milimetrovou vrstvu. To znamená, že vaše pero je vysoko nad zobrazeným plátnem, a tak se při pohledu z úhlu může zdát, že štětec v programu a hrot pera jsou vůči sobě posunuté. To může vést ke snížené přesnosti při kreslení. Většinou je to ale spíše pocitově nepříjemné. 
U laminovaného displeje je digitizér zalaminovaný s displejem, a vy tak kreslíte přímo v bodě, kde se dotýkáte perem.

Parallax | Megapixel

Pero s chipem X3 a ovládacími prvky

Kdo jste zvyklí na ovládací prvky v jednom sloupci, budete spokojeni. Tlačítek je 8 a všechna programovatelná. Je super, že jsou přímo na zařízení a nemusíte tak dokupovat žádné externí řešení. Mají trochu tvrdší klik, ale zdaleka ne nejtvrdší na trhu. 

Společnost XPPen představila u této řady nové pero, a pokud zavítáte na jejich web, zjistíte, že je na něj řádně pyšná. Je bezbateriové a má uvnitř chip s označením X3. Ten by podle výrobce měl zajistit přesné a plynulé snímání. 

A já s radostí mohu potvrdit, že tomu tak opravdu je. Velmi dobře rozdistribuovaných 8 172 úrovní přítlaku, takže působí při kreslení naprosto přirozeně. Tohle se mi u tabletů XPPen skutečně líbí. Nepůsobí to digitálně, je to opravdu jako kdybyste používali reálné médium. Co se velmi zlepšilo je funkce Tilt. Pokud si přečtete mojí recenzi na XPPen DECO Pro MW, který využívá ještě starou verzi pera, svoji kritikou jsem na kreslení s náklonem rozhodně nešetřil. XPPen o tomto problému zjevně věděl a svoji chybu nejen napravil, ale podařilo se mu dostat se na špičku. 

XPPEN | Megapixel

Bohužel i zde chybí malý krůček k dokonalosti, a to je design pera. Vzhled je subjektivní, ale na mě pera XPPenu nepůsobí dostatečně prémiově, jako třeba pera konkurence. Jako drobný nedostatek vnímám, že design vám neumožní náklon do extrémnější polohy a zaseknete se o špičku nad hrotem. Slibovaných 60° náklonu dostanete, ale konkurence zvládá víc. 

Pero má dvě programovatelná tlačítka s měkkým klikem. Chybí guma.

Ovladač

Ovladač XPPen opravdu vylepšil, a tak si u něj nastavíte vše, co je všude jinde zvykem. Zvládá redukovat i tzv. jitter. Navíc umožňuje, dnes již vcelku standardně, přepínat mezi funkcí pen displej a funkcí klasického tabletu, kdy je displej vypnutý a snímání pera se vám zrcadlí na váš monitor. 

Jitter | Megapixel

Pro koho je určený

Rozhodně pro každého, kdo potřebuje přesné barvy na cestách a svůj laptop k tomu. iPad nezastane často všechnu práci a plnohodnotné programy, Surface zas nemá tak kvalitní a přesné pero. Když už laptop používáte, tak víte, že ne každý je vybavený zrovna přesným podáním barev. Většina se dostane na hranici 100 % sRGB a to ještě v případě, že má IPS displej. U TN displejů budete rádi často za 70%.

Takže pokud jste třeba digitálním nomádem, vyrazíte si na cestu na sever zeměkoule, kde nasekáte řadu fotek a noc strávíte v hostelu, máte čas editovat, tak s tímto zařízením budete úplně bez starostí a v batohu vám nezabere víc místa, než skicák. Jediné, co bych zde doporučil, je mít s sebou USB hub nebo, pokud nabízí váš přístroj DisplayPort přes USB-C, tak USB-C kabel. Jinak budete neustále zamotaní v otřesném „cable-managementu“. 

Tablet je výborný i pro kreslíře. Zvláště, pokud studujete. Možnost ho snadno hodit do tašky a vzít si ho s sebou na hodinu je k nezaplacení. 
Poslední skupinou jsou lidi, kteří chtějí ušetřit místo doma na stole. Osobně bych zde ale už zvážil 16“ verzi, která i tak nabídne možnost občasného přenesení, např. při cestě na chatu a v případě XPPenu také moc místa nezabere. 

Popis a parametry

Popis a parametry

Ponořte se do světa kreativní tvorby s grafickým tabletem Artist 12 (2. generace) od XP-Pen. 11,6" plně laminovaný IPS displej s Full HD (1920 × 1080) rozlišením nabízí vynikající barevnou přesnost 90% NTSC, 127% sRGB a 94% Adobe RGB. Pero je schopné rozeznat až 8192 úrovní přítlaku pro maximální přesnost, navíc s podporou náklonu pera až 60°. Tablet disponuje osmi programovatelnými tlačítky pro rychlý přístup k nastavení.

Stylus X3 Elite

Nový stylus X3 Elite poskytuje vylepšený zážitek z kreslení s jemnější citlivostí na počáteční tlak a mnohem kratším zatažením hrotu. Díky 8192 úrovním citlivosti na tlak a funkci náklonu 60° můžete snadno tvarovat přirozené a jemné linie a vytvářet svá jedinečná mistrovská díla. Díky eliminaci opotřebitelných pružinových částí zabraňuje vylepšená vnitřní struktura zbytečnému pohybu hrotu a zdvojnásobuje jeho životnost.

Tvořte i na cestách

XP-PEN Artist 12 je skvělý přenosný grafický tablet pro grafiky a umělce, kteří mohou tablet využít k digitální tvorbě doma i na cestách. Celoobvodová ochrana tabletu je protisklužová, protinárazová a poskytuje odolnost vůči opotřebení.

Pohodlné ovládání

Grafický tablet XP-PEN Artist 12 je vybaven osmi uživatelsky definovatelnými klávesovými zkratkami. Přizpůsobte si klávesové zkratky ve vašem softwaru, abyste si zjednodušili pracovní postup a zvýšili produktivitu.

Smysl pro detail

S vylepšenou přesností vám Artist 12 umožní kreslit s přesnějším umístěním kurzoru, a to i ve čtyřech rozích. To zajišťuje mimořádný zážitek z kreslení.

Široká podpora programů a operačních systémů

Tablet podporuje operační systémy Windows 7 (a vyšší), Chrome OS 88 (a vyšší), Linux (Určité verze), Mac OS X® 10.10 a vyšší. Je také kompatibilní s populárními programy na digitální tvorbu jako jsou Adobe® Photoshop®, Illustrator®, SAI®, CDR®, GIMP®, Krita®, Medibang®, Fire Alpaca®, Blender® 3D a další.

 

Stáhněte si návod a ovladač pro svůj tablet zde https://www.xppen.tech/manual/.

Obecné

Úroveň produktu Začátečník a rodina

Displej

Velikost displeje 11,6 "
Rozlišení displeje 1920 × 1080 px (Full HD)
Odezva displeje 14 ms
Počet barev displeje 16,7 milionů
Pokrytí Adobe RGB 94 %
Kontrast displeje 1000:1
Typ displeje IPS

Rozhraní a napájení

Způsoby napájení Z počítače

Fyzikální specifikace

Rozměry v mm 346.20 x 209.0 x 12
Hmotnost 1500 g

Ostatní

Číslo produktu A12PT2
Značka XPPen

Grafický tablet

Počet úrovní přítlaku 8192
Velikost pracovní plochy v mm 263.23 x 148.07
Typ grafického pera pasivní stylus X3 (bez baterie)
Maximální náklon pera 60°
Pozorovací úhly displeje 178°

Zobrazit popis a parametry