Magazín

Blog

5 objektivů Olympus/OM System, které jsem si zamiloval

Tomáš KivaderVydáno: 23. 5. 2022 v 10:39 • Rubrika: Blog

5 objektivů Olympus/OM System, které jsem si zamiloval

Japonská značka Olympus je známá svou kvalitní optikou. Od ledna 2021 jsou fotoaparáty, objektivy, dalekohledy a další příslušenství vyráběné a distribuované pod hlavičkou OM Digital Solutions a nové výrobky již ponesou název OM System místo Olympus. I přes změnu jména si ovšem technika zachovává skvělou úroveň.

Obsah

Jak jsem již zmínil, to, co tato firma opravdu umí, je optika. Proto se v tomto článku podíváme na výběr z jejich široké nabídky objektivů pro digitální bezzrcadlovky. Představím vám několik mých nejoblíbenějších skel, které si můžete v současnosti pořídit. Jde buď o objektivy univerzálně užitečné pro každého, nebo o objektivy, které jsou pro Olympus specifické a u jiných značek běžně nenajdeme jejich ekvivalenty.

Pokud byste náhodou tuto značku neznali, v krátkosti vám ji představím. Fotoaparáty jsou vybavené Micro4/3 senzorem, který má crop faktor 2x. Bajonet je rovněž označený Micro4/3 a Olympus ho sdílí se značkou Panasonic. Pokud si však chcete uchovat maximální možnou funkčnost, je vhodné používat fotoaparát a objektivy od stejného výrobce. Skvělá vlastnost, kterou sdílí velké množství objektivů od Olympusu, je jejich velká odolnost proti povětrnostním podmínkám nebo třeba prachu. Odolnost někdy dosahuje až certifikované úrovně IP53! Což pasuje Olmypus mezi nejodolnější digitální fotoaparáty s výměnnými objektivy. Pojďme se na ně podívat konrétněji.

 Objektiv OM System M.ZUIKO ED 12-40 mm f/2,8 PRO II

+ kompaktní
+ odolný
+ univerzální rozsah

Prvním objektivem, který bych vám rád představil, je základní zoom 12-40 mm ve světelnosti f/2,8. Jak název napovídá, jde o aktualizovanou, druhou, verzi oblíbeného základního objektivu s rozsahem ohnisek užitečných pro každodenní focení. Tato druhá verze přináší hlavně lepší odolnost (před vodou, prachem nebo mrazem) spadající pod certifikaci IP53 (spolu s fotoaparátem OM-1 tak tvoří úžasnou kombinaci do neuvěřitelně nepříznivých podmínek).

Na první místo by se jen těžko vybíral vhodnější objektiv. Univerzálnost tohoto zoomu, spolu s jeho světelností vám umožní ho používat na všechny možné žánry a téměř v každých podmínkách.
Je to tak objektiv, který by neměl chybět v setu komukoliv, kdo to myslí s fotografií vážně, protože jde o opravdu všestranné sklo.

Objektiv Olympus M.ZUIKO ED 60 mm f/2,8 macro

+ kompaktní
+ omezovač ostření
+ zvětšení 1:1
+ využitelný nejen na makro

Mým druhým vybraným objektivem je pevná makro šedesátka. Tento skvělý kompaktní objektiv se světelností f/2,8 a ohniskovou vzdálenosti 120 mm (po přepočtu na Full-frame) patří mezi nejlepší makroskla, která jsem vyzkoušel.

Při focení můžete ostřit přibližně od 19 cm. Při své ohniskové vzdálenosti je tak tento objektiv skvělým kandidátem pro použití na makro snímky hmyzu, kde je potřeba obvykle větší odstup, aby se živočich nevyplašil. Skvěle poslouží samozřejmě také na květiny a ostatní statické makro snímky. Na objektivu je navíc přepínač rozsahu ostření a ukazatel aktuálního zvětšení, což při focení detailů jistě oceníte.

Přestože je tento objektiv určený primárně na focení makro snímků, tak díky nízké cloně a delší ohniskové vzdálenosti jde použít i na portréty nebo reportáž. Do výbavy ho tak nemusejí nutně zařadit pouze nadšenci do přírody.

Objektiv OM System M.ZUIKO ED 40-150 mm f/4 PRO

+ kompaktní
+ odolný
+ interní zoom
+ transportní pozice

Další novinka, která již nese název OM System je M.ZUIKO ED 40-150 mm f/4 PRO. Ten je na první pohled unikátní svou nevšední konstrukcí. V základu měří na délku necelých 10 cm. To je ovšem pouze složená, zasunutá poloha. Pro používání je potřeba objektiv vysunout z transportní do pracovní velikosti. Tím získá objektiv délku zhruba 12,5 cm. Při následné změně ohniskové vzdálenosti v celém rozsahu mezi 40 a 150 mm je již využité interní zoomování a objektiv si tak zachovává stejnou velikost. Jedná se tak o nejmenší zoomovacím objektiv s fixní clonou, který dosáhne na (po přepočtu) 300 mm.

U tohoto objektivu jsem dlouho zvažoval, jestli ho nenahradit v seznamu za Olympus M.ZUIKO ED 40-150 mm f/2,8 PRO. Nakonec jsem ale usoudil, že vzhledem ke kompaktnosti a váze, které jsou pro tento systém typické, dává menší f/4 verze větší smysl. Je však třeba uvést, že to jsou oba naprosto skvělé zoomy navazující na základních 12-40 mm.

Objektiv Olympus M.ZUIKO 8-25 mm f/4 PRO

+ rozsah od širokoúhlého po standardní
+ možnost upevnění filtrů
+ odolný

Předposlední položkou je širokoúhlý objektiv 8-25 mm ve světelnosti f/4. Po přepočtu na Full-frame získáme rozsah od širokoúhlých 16 mm až po standardních 50 mm, což je poměrně unikátní.
Po přidání tohoto objektivu do vaší výbavy tak vlastně získáte rozsah dvou skel většiny ostatních výrobců. Je to sice za cenu externího zoomu, ale pořád je zde konstantní clona f/4 a navíc objektiv umožňuje našroubovat kruhové filtry.

Musím se přiznat, že široké záběry nejsou zrovna mými nejoblíbenějšími. I přesto ale musím ocenit univerzálnost tohoto objektivu, která dává mnohem větší volnost. Opět jsem zde zvažoval alternativu v podobě Olympusu M.ZUIKO ED 7-14 mm f/2,8 PRO, což je excelentní širokoúhlý objektiv s konstantní světelností f/2,8. Je ale těžší a nemá přední závit na kruhové filtry, a proto jsem zůstal u 8-25 mm.

Objektiv Olympus M.ZUIKO ED 100-400 mm f/5,0-6,3 IS

+ skvělý velký rozsah
+ velmi dobře stabilizovaný
+ pořád poměrně kompaktní
+ zámek vysunutí objektivu

Posledním objektivem na mém seznamu nemůže být nic jiného než dlouhý telezoom. Tato ohniska jsou mi mnohem bližší, ale ne každý je na své snímky potřebuje. Z tohoto důvodu ho umísťuji až na konec. Svým rozsahem 100-400 mm (tedy 200-800 mm na FF) je opět značně unikátní, neboť ostatní výrobci končí dlouhé zoomy většinou na maximálně 600 mm. Tyto zoomy jsou navíc obvykle dost velké a těžké, kdežto 100-400 váží jen 1,12 kg a měří necelých 206 mm.

Objektiv je vybavený stabilizací s účinností až 3 EV. V kombinaci se stabilizovaným senzoru fotoaparátu tak můžete fotit i poměrně dlouhé časy bez rozmazání. Stabilizaci lze ovládat přepínačem na těle objektivu a nemusíte tedy do menu fotoaparátu.

Dále na objektivu naleznete omezovač ostření, kterým můžete přepínat mezi 1,3 - 6 m, 1,3 - nekonečno a 6 - nekonečno. Za zmínku stojí zvláště první poloha, kterou bych ocenil i u dalších výrobců, protože není nic otravnějšího, než když fotíte nějaký detail a objektiv se rozhodne ostřit až na nekonečno a zpět.

I u tohoto objektivu jsem zvažoval alternativy pro přidání na seznam. První z nich je pevná třístovka, Olympus M.ZUIKO ED 300 mm f/4,0 IS PRO. Objektiv s naprosto perfektní kresbou a jen o něco málo vyšší hmotností jsem ale nevybral, neboť pevná skla s takovouto ohniskovou vzdáleností nejsou pro každého. Druhou možností pak byl Olympus M.ZUIKO Digital ED 150-400 mm f/4.5 TC1.25x IS PRO. Tento prémiový objektiv s vestavěným telekonvertorem a možným rozsahem 300-1000 (přepočteno na FF) je neskutečně příjemný na používání, poměrně lehký a vyvážený se skvělým výstupem. Tento jsem nevybral hlavně kvůli jeho ceně, která ač je opodstatněná, neumožní jeho velké rozšíření. 

Najděte si svůj oblíbený objektiv 

Tak to byl můj výběr objektivů, které jsem si zamiloval. Netvrdím, že je to univerzální seznam, který bude sedět každému. Určitě najdete mezi svými objektivy nějaký, který je pro vás tím nejlepším, nejmilejším a nejpohodlnějším na používání. Za mě rozhodně stojí za zmínku i trojice pevných skel 17 mm, 25 mm a 45 mm ve světelnosti f/2.8 (tedy Olympus M.ZUIKO 17 mm f/1,2 PRO, Olympus M.ZUIKO ED 25 mm f/1,2 PRO a Olympus M.ZUIKO 45 mm f/1,2 PRO). Pro moje využití ale nejsou tak praktické, přestože výstup mají rovněž skvělý. Co byste na seznam umístili vy? Rádi si přečteme, co je pro vás nejlepší objektiv, nebo klidně celá nejlepší pětice, tak nám určitě dejte vědět do komentářů!

Sdílet na


Komentáře k článku

KK

Bohužel stabilizaci Olympusu M.Zuiko Digital ED 100-400mm F5.0-6.3 IS není možno kombinovat se stabilizovaným senzorem fotoaparátu. To by musel mít na konci označení IS PRO.

5

Karel Kočí, 9. 9. 2023 |Reagovat

CH

Dobrý článek. Některé objektivy mám, třeba 60mm macro, ale na výlety chodím rád s 12-100 pro, protože třeba na horách nemusím měnit objektivy.

4

Cedrick Haskovec, 27. 6. 2022 |Reagovat

VK

Reaguje na (1) | Máte pravdu. Tady někdo potřebuje publikovat obsah bez ohledu na kvalitu. Vypadá to jako bezmyšlenkovité honění SEO.

3

Václav Klimeš, 21. 6. 2022 |Reagovat

Martin Lukeš

Reaguje na (1) | Dobrý den, fotografie v těchto článcích jsou vyloženě ilustrační, focené v reálném prostředí a bez větších počítačových úprav aby čtenář viděl co nejreálnější výstup. Každopádně děkujeme za připomínku a budeme se snažit na to při dalších článcích myslet.

2

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 13. 6. 2022 |Reagovat

Antonín Šprinc

Ty objektivy opravdu nejsou špatné,ale zajímalo by mě,kdo vybírá ty ukázkové frotograqfie.To těm objektivům přílišnou reklamu nedělá.Jsem jen amatér,ale tohle bych se styděl někde publikovat.

1

Antonín Šprinc, 12. 6. 2022 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.