Magazín

Fotoporadna

Cestujte nalehko aneb Fototechnika do kapsy

Ondřej VachekVydáno: 29. 8. 2022 v 16:23 • Rubrika: Fotoporadna

Cestujte nalehko aneb Fototechnika do kapsy

Určitě to znáte. Chystáte se na cestu do zahraničí, výšlap do hor, několikadenní návštěvu velkého města, nebo stanovat v divočině. Takový zážitek rozhodně stojí za to nějak zvěčnit. Víte, že třeba narazíte na scény, které budete mít možnost fotografovat pouze jednou v životě a opravdu vám na nich záleží. Jenže jste limitovaní prostorem a hmotností, a tak se nehodí s sebou nosit velkou a těžkou fototechniku. Naštěstí žijeme v 21. století a technologie nám umožňují zachycovat prvotřídní a kvalitní snímky stroji, které se nám prakticky vejdou do kapsy. Na některé z nich se podíváme v tomto článku.

Obsah

Kompaktní fotoaparáty

V poslední době se nabídka kompaktních fotoaparátů prakticky smrskla na pár modelů. Dává to smysl. Naše telefony umí fotit dostatečně pro běžného uživatele, a tak základní a levné kompakty nejsou tak často poptávané. Co tedy na trhu těchto kousků zůstalo je hlavně zaměřené na to, co telefon nedokáže. Ať už je to kvalitní a dlouhý optický zoom, vyšší kvalita obrazu díky většímu snímači, nebo světelný objektiv zajišťující slušný výkon v nízkém osvětlení.

Například taková řada RX100 fotoaparátů Sony nabízí relativně velký snímač typu 1,0 a objektivy buď se světelností f/1,8-2,8 se čtyřnásobným přiblížením, nebo s trochu nižší světelností, zato však s optickým přiblížením skoro desetinásobným. Podobně jsou na tom kompakty od Canonu jako G7X II, nebo G5 X III

Prémiové kompakty pak už nabízejí snímače ještě větší, objektivy ještě ostřejší a kvalitu obrazu o třídu vyšší. Třeba takový Ricoh se svou modelovou řadou GR nabízí, pro kompakt masivní, APS-C snímač v těle, které stále snadno schováte v kapse kalhot. Pokud však chcete fotoaparát stylový, parádně intuitivní a stále se špičkovou kvalitou obrazu, tak nemůžete udělat chybu s Fujifilmem X100V

Krásný retro design, plně manuální voliče clony, závěrky, citlivosti ISO a kompenzace expozice, hybridní optický/elektronický hledáček a skvělé simulace analogových emulzí dělají z celé modelové řady X100(S/T/F/V) parádní cestovatelský stroj, který vás nejen bude bavit používat. Donutí vás jej s sebou neustále nosit a zaznamenávat ty nejdůležitější momentky ze svého života a svých cest.

Dělníci koksovny na východě Ukrajiny, 2018 | Megapixel

Vyfoceno na drobný Panasonic Lumix GX9 se základním 12-32 mm pancake objektivem

Na velikosti záleží

Nemusíme se však držet pouze kompaktů. Pokud máte rádi volbu ohnisek a nechcete se limitovat integrovanými objektivy výše zmíněných kousků, tak není třeba koukat hned po velkých fotoaparátech s velkými výměnnými objektivy. Protože i s menším snímačem se dá kouzlit naprosto skvěle. Je pravda, že se s full-frame fotoaparáty v několika posledních letech doslova protrhly hráze, ale jejich velké snímače mají jednu velkou nevýhodu a sice nutnost velkých objektivů. 

Třeba taková APS-C těla od Fujifilmu nabízejí vynikající obrazovou kvalitu, rychlé snímání a ostření a slušný dynamický rozsah. X-E4, nebo X-T30 II jsou toho skvělým příkladem za příjemnou cenu. V kombinaci s drobným pancake objektivem XF 27 mm f/2,8 R WR se pak prakticky vejdou do větší kapsy, a tak je můžete mít neustále po ruce. 

Toužíte po větším rozsahu ohnisek při zachování drobných rozměrů? Micro 4/3 fotoaparáty jsou příjemné na ovládání, rychlé a jejich objektivy opravdu drobné. Třeba takový Panasonic Lumix G Vario 12-32 mm f/3,5-5,6 ASPH. Mega O.I.S. zvládne zachytit široký záběr při focení krajinky až po relativně slušný portrét. V kombinaci s těly jako třeba Panasonic GX9, nebo Olympus řady Pen vytvoříte parádní práci ať už ve videu, či fotu.

Pokud vám však opravdu záleží na velkém snímači a kvalitě snímku s ním spjaté, tak i v tomto případě slušná technika existuje. Třeba kombinace drobné Sony A7C a až směšně lehkého pevného objektivu Samyang AF 35 mm /F2,8 zaručí skvělé výsledky na vyšší citlivosti ISO a krásnou hloubku ostrosti. 

DJI Mavic Air 2S | Megapixel

Jiný úhel pohledu

Fotit své cestovatelské zážitky a natáčet dramatická horská panoramata není třeba pouze od oka. Přeci jen pohled z ptačí perspektivy je pro nás, jakožto pozemské tvory, stále relativně nový a dokáže odhalit kompozice opravdu nádherné a nevídané. Není tomu dlouho, co k letecké fotografii neoddělitelně patřila potřeba letadla, vrtulníku, nebo padáku. V posledních pár letech se však mezi masy začaly konečně šířit bezpilotní drony s integrovanými fotoaparáty. I ty stále nebyly pro své rozměry úplně ideální na dlouhé cesty. V dnešní době je tomu však konečně jinak. 

Společnost DJI se svými drobnými drony DJI Mini dovolila prakticky každému nosit svůj vlastní „pohled z ptačí perspektivy” v kapse. Model DJI Mini 3 PRO navíc s ještě větším snímačem, vylepšenými video kodeky a opravdu krásnou obrazovou kvalitou přináší donedávna naprosto nevídané možnosti. Technologie dronů každým rokem posouvají hranice toho, co jsme jakožto fotografové, či filmaři schopní vytvořit.

Příslušenství do kapsy

Není to však jen o fotoaparátech a objektivech. Třeba takový drobný stativ kapsu neutrhne a přitom toho umožní spoustu. Dlouhé expozice z ruky jen tak neudržíme. Drobný GorillaPod omotáte kolem větve, zábradlí, či trámu a menší foťák vám bez problému a stabilně udrží. 

Naprosto parádní způsob natáčení videa je za použití takzvaných 360ti stupňových kamer. Ty fungují na principu dvou identických snímačů a čoček se záběrem tak širokým, že se navzájem překrývají. Kamera tak prakticky nahrává vše okolo sebe a na vás už jen následný výběr úhlu, který chcete divákovi ukázat. Třeba taková Insta360 One X2 je schopná nahrávat sférické video v rozlišení až 5,7K, či fotit pod vodou a místa zabere méně než běžný kompakt.

Stejné je to například se zálohou dat. Dnešní SSD disky jsou menší než malá peněženka, odolné proti nárazům, vodě, prachu a nabízejí terabity úložného prostoru za vynikajících přenosových rychlostí pomocí USB-C nebo Thunderbolt připojení.

Foto i video mobilem | Megapixel

Jde to i mobilně

Pro ty z nás, kterým k tvorbě stačí mobil máme také možnosti. Přeci jen dnešní telefony jsou za správného používání schopné zachytit dechberoucí scény. Snímače se jim zvětšují, optika zlepšuje, výpočetní výkon roste. I tak jim však není marné něčím trošku pomoci. Třeba takový kapesní stabilizátor dokáže ve spojení s telefonem parádně sledovat vámi vybraný subjekt, přesně vyměřit potřebný počet snímků pro skládané panorama, nebo udržet telefon v klidu pro dlouhou expozici.

Pro mnohé z nás je stisk spouště jen v polovině procesu tvorby naší fotografie. Následné úpravy jsou buďto stejně důležité, ne-li ještě důležitější, než samotné vyfotografování scény. Většina fotografů se tak stále ještě vidí za monitorem počítače, nebo s notebookem v ohledu na finální postproces snímku. Technologie se nám však posunula i v tomto duchu. Já osobně se posunul s ní a už pro mě není cesty zpět.

Mluvím samozřejmě o transformaci svého procesu s iPadem od Applu v centru dění. 99% své práce nyní upravuju a třídím na svém iPadu v mobilní verzi Adobe Lightroom CC. Další vynikající aplikace na úpravu jsou například Snapseed, Darktable a podobné. V kombinaci se čtečkou paměťových karet se mi celá workflow nejen urychlila, ale i ulehčila. Základní 10” iPad se vejde i do malé brašny a iPad Mini snad i do kapsy. 

Netvrdím, že je iPad ideální řešení pro každého. Barevná věrnost je něco, co bez kvalitního monitoru prostě nezískáte. Ale pro člověka, který rád cestuje nalehko a techniku používá co možná nejmenší je to rozhodně něco hodno zamyšlení. 

Adobe Lightroom CC na iPadu | Megapixel

Nemusí to být pouze nové

Některé výše zmiňované fotoaparáty, objektivy a jiná technika nemusí být aktuální v době vaší návštěvy tohoto článku vydaného v druhé polovině roku 2022. Celková idea je však stále stejná. Skvělá tvůrčí práce je realizovatelná i bez nutnosti masivních fotoaparátů, těžkých objektivů a třicetipalcových monitorů. Já osobně například velice rád fotím na můj kapesní fotoaparát Fujifilm X70, který už několikátým rokem není ve výrobě ani v prodeji. Jedná se o parádní APS-C kompakt s pevným 18,5 mm f/2,8 objektivem s trošku pomalejším ostřením, které však nebrání tvorbě jedinečných momentek. 

Našel jsem jej v našem bazaru za zlomek původní ceny a nemohu si jej vynachválit. Na kvalitní fotku není potřeba to nejlepší a nejnovější. Stačí sledovat náš bazar a poradit se s našimi kolegy, zda to, co v něm zrovna nabízíme, stačí právě vašim představám.

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.