Magazín

Produktové aktuality

Dohlédněte dál s dalekohledy Celestron

Vydáno: 22. 6. 2021 v 12:13 • Rubrika: Produktové aktuality

Dohlédněte dál s dalekohledy Celestron

Historie americké společnosti Celestron sahá až do počátku šedesátých let minulého století, kdy v roce 1960 založil elektroinženýr Tom Johnson optickou divizi, která se zaměřovala na výrobu astro-teleskopů. V té době spadala divize pod firmu Valor Electronics, jejímž byl Johnson majitelem. V roce 1964 se jí dostalo vlastního pojmenování Celestron Pacific a díky úspěšnému zahájení sériové výroby mohla široké veřejnosti nabídnout velmi kvalitní a inovativní produkty za příznivé ceny.

Obsah

Historie americké společnosti Celestron sahá až do počátku šedesátých let minulého století, kdy v roce 1960 založil elektroinženýr Tom Johnson optickou divizi, která se zaměřovala na výrobu astro-teleskopů. V té době spadala divize pod firmu Valor Electronics, jejímž byl Johnson majitelem. V roce 1964 se jí dostalo vlastního pojmenování Celestron Pacific a díky úspěšnému zahájení sériové výroby mohla široké veřejnosti nabídnout velmi kvalitní a inovativní produkty za příznivé ceny. 

Za více než 70 let působení na trhu získal Celestron mnoho prestižních mezinárodních ocenění a zařadil se mezi přední leadry v oblasti dalekohledů, teleskopů a mirkoskopů.

Dohlédněte dál s dalekohledy Celestron | Megapixel
Historické milníky společnosti Celestron

Monokulární dalekohledy

Tato třída pozorovacích dalekohledů by se dala rozdělit na dvě základní kategorie. Ty se od sebe liší jednak velikostí a také tím k jakým účelům jsou určeny.

Oba typy monokulárů jsou navrženy tak, že se jimi pozoruje pouze jedním okem. Tím se liší od binokulárů, které jsou zkonstruovány pro obě oči. Prvním typem monokulárních dalekohledů jsou ty menší kapesní. Jejich předností je nízká hmotnost a malé rozměry. Lze je tedy mít během výletu či při procházce přírodou zavěšené stále na krku, nebo případně uskladněny v kapsičce na opasku. Už vzhledem k těmto kompaktním rozměrům je zřejmé, že jimi lze pozorovat spíše středně vzdálené objekty.

Hodí se především k pozorování zvířat ve volné přírodě, včetně hmyzu, ale i na vzdálenější objekty z říše fauny. Stejně tak dobře ho lze použít na sledování nejrůznějších sportovních utkání a klání či na kulturní a společenské akce, jako jsou třeba koncerty, různé slavnosti a další veřejné vystoupení, kde je mnohdy člověk dále od centra dění. A jak jistě ví každý fanoušek dobrodružných knih a filmů, tak by měl být kvalitní monokulár součástí výbavy každého jachtaře a námořníka.

Druhou kategorií monokulárů jsou podstatně větší dalekohledy, které nejsou primárně určeny k nějakému přenášení a obvykle se počítá s tím, že se stanou součástí určitého pozorovacího stanoviště. Často jsou označovány anglickým výrazem „spoter“ nebo „spektiv“.

Tyto pokročilejší pozorovací dalekohledy mají uplatnění i v mnoha civilních oborech a hobby. Namátkou je to například ornitologie, myslivost, letectví nebo základní astronomická pozorování. U těchto větších a těžších monokulárů se obvykle používá stativ v podobě tripodu, který eliminuje chvění a otřesy, které by se jinak přenesly do obrazu.

Dohlédněte dál s dalekohledy Celestron | Megapixel
Monokulární dalekohledy Celestron

Binokulární dalekohledy

Ještě oblíbenější než samotné monokuláry, jsou tzv. binokuláry, díky kterým lze pozorovat vzdálené objekty oběma očima. Jejich výběr pro konkrétní účel a situaci je trochu složitější a je nutné brát v potaz několik základních parametrů. Těmi nejdůležitějšími jsou samotné zvětšení a průměr předního optického členu dalekohledu. Další důležitou vlastností je, zda se jedná o dalekohled s pevným zvětšením, nebo s proměnným, tedy tzv. zoomem.

Ty jsou mnohem univerzálnější. Stejně tak, jako je tomu u objektivu fotoaparátu či kamer. U tohoto přirovnání můžeme ještě chvíli zůstat, protože stejně jako u objektivů je i u dalekohledů důležitá jejich světelnost. V obou případech platí, že čím více světla prochází optickou soustavou, tím lépe se s nimi dá pracovat v horších světelných podmínkách.

U dalekohledů je tato vlastnost podřízena velikosti, lépe řečeno průměru předního optického členu. Celkem logicky platí, že čím je optika větší, tím více světla shromáždí, ale na druhou stranu je obvykle větší, těžší a často také dražší.

U binokulárů s větším zoomem a výraznějším zvětšením je třeba počítat s tím, že se pozorovaná scéna bude velmi chvět, pokud držíte dalekohled v ruce. Zvětšení s hodnotami 10-20x vyžaduje pevnější oporu, případně možnost přichycení ke stativu a u dalekohledů s víc než 20 násobným zvětšením je kvalitní stativ naprostou nezbytností.

Kromě zmiňovaných parametrů se dalekohledy často liší v kvalitě optického skla, tedy jak samotných optických členů, tak optických hranolů. Rozdíl může být také ve kvalitě materiálu samotných tubusů s tím, že ty kvalitnější jsou podobně jako profesionální fotoaparáty vyrobeny z odlehčené hořčíkové slitiny. Ty opravdu kvalitní binokuláry jsou navíc utěsněny proti prachu a vlhkosti. Výplň těla tvoří dusík, který zabraňuje zamlžování optických členů.

Dohlédněte dál s dalekohledy Celestron | Megapixel
Binokulární dalekohledy Celestron

Pozorovací dalekohledy

Další kategorií značky Celestron jsou tzv. pozorovací dalekohledy čili Spotting Scopes. Jejich ohromnou výhodou oproti většině běžných teleskopů je zobrazení pozorované scény, co se stranové i výškové orientace týče. Jednoduše řečeno, obraz není nijak otočený. Díky tomu nachází pozorovací dalekohledy uplatnění při sledování ptactva i ostatních zvířat ve volné přírodě, ale také při pozorování letadel a architektonických detailůStejně tak při sportovní střelbě a v dalších oborech vojenských a bezpečnostních složek.

U pozorovacích dalekohledů je naprostým standardem možnost uchycení ke stativu, což eliminuje chvění a snižuje vibrace, díky čemuž není pozorovaný obraz roztřesený.

Dohlédněte dál s dalekohledy Celestron | Megapixel
Pozorovací dalekohle Celestron

Hvězdářské dalekohledy

Další samostatnou kategorií dalekohledů jsou ty hvězdářské, tzv. teleskopy (Telescopes). Bez nich se neobejde žádný amatérský hvězdář ani profesionální astronom. Společnost Celestron si zakládá na tom, aby i jejich složitější optické soustavy byly velmi jednoduché a intuitivní.

Speciální stativy k teleskopům jsou vybaveny azimutární, ekvatoriální i automatizovanou GoTo montáží, a díky tomu jsou nejen skvěle ovladatelné, ale také variabilní při samotném pozorování měsíce, mlhovin, hvězdokup nebo planet samotných.

Dohlédněte dál s dalekohledy Celestron | Megapixel
Hvězdářské dalekohledy Celestron

Samostatnou řadou hvězdářských dalekohledů jsou zrcadlové teleskopy, tzv. reflektory. K jejich největším výhodám patří kratší tubus, nižší váha a lepší světelnost. Díky velmi kvalitní optické soustavě těchto dalekohledů mají minimum optických vad a ostřejší i kontrastnější přenos obrazu.

V portfoliu Celestron naleznete také hybridní dalekohledy, které kombinují zrcadlové soustavy se speciální korekční čočkou Maksutov-Cassegrain a Schmidt–Cassegrain konstrukce.

Dohlédněte dál s dalekohledy Celestron | Megapixel
Zrcadlové teleskopy Celestron

 

 

 

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.