Magazín

Blog

Fotograf Martin Huf: Shimoda Action X50 se stal mým věrným parťákem na všech cestách

Martin HufAktualizováno: 7. 2. 2022 v 0:27 • Rubrika: Blog

Fotograf Martin Huf: Shimoda Action X50 se stal mým věrným parťákem na všech cestách

Batohy značky Shimoda jsou ideální pro všechny dobrodruhy, mezi které rozhodně patří zkušený krajinářský fotograf Martin Huf. Už půl roku vlastní batoh Shimoda Action X50. Za tu dobu ho stihl vzít se svou fototechnikou na spoustu míst a rozhodl se s námi podělit o své zkušenosti s ním.

Obsah

Jelikož se považuji především za krajinářského fotografa, outdoorového nadšence a často s sebou beru foťák, když utíkám z města do přírody, tak je pro mě důležité mít dostatek místa pro fototechniku. Stejně tak ale potřebuji mít ještě nějaký prostor pro oblečení, jídlo apod. Většina fotobatohů nabízí dostatek prostoru pro techniku, ale když potřebujete skloubit obojí dohromady, zjistíte, že se vám výběr fotobatohů značně zúží.

Než jsem si pořídil Shimoda Action X50, na celodenní výlety jsem využíval menší fotobrašnu, kterou jsem následně vložil do většího batohu. To ale nebylo ideální kvůli špatnému přístupu k technice a o rychlosti ani nemluvě. Proto jsem se začal poohlížet po batohu, který mi poskytne dostatek místa pro techniku i věci osobní potřeby.

Batoh Shimoda Action X50 | Megapixel

Pohodlný batoh pro celodenní nošení

Již u svého dřívějšího „městského“ batohu jsem si velice oblíbil rolovací systém vrchního plnění. Proto mi hrálo do karet, že Shimoda u řady Action X zvolila tento systém. Člověk se díky tomu nemusí tolik omezovat a přemýšlet, kterou část výbavy nechá doma. Je zkrátka velmi výhodné mít tu možnost si batoh podle potřeby „nafouknout“ nebo naopak zmenšit. Jelikož jsem ten typ člověka, který si raději vezme nějaký kus vybavení či oblečení navíc (co kdyby se to náhodou hodilo, obzvlášť když někam vyrážím na celý den s nejistým počasím), tak většinou chodím, jak se říká, na těžko.

Tím se ale dostávám k další vychytávce, kterou řada Action X nabízí a tou jsou ramenní popruhy. Díky jejich rozšíření v oblasti hrudi se batoh velice dobře nese, pěkně sedí a celkově na těle působí velice vyváženě. A to i přesto, že jej pořádně zaplníte. Zde je potřeba zmínit, že velkou roli hraje i správné výškové nastavení popruhů úměrně k vaší postavě. Jde to rychle a jednoduše dle potřeb. Pro někoho může být další výhodou i to, že popruhy lze vyměnit za jiné, ať už více polstrované Shoulder Strap Plus, nebo třeba popruhy vhodné pro ženy.

Batoh pro dobrodruhy | Megapixel

Příslušenství na popruzích batohu

Když už jsme u těch popruhů, tak musím zmínit jednu podstatnou věc. Jelikož jsem si zvykl na držák Capture od Peak Design, díky kterému mám foťák neustále po ruce, měl jsem obavy, jestli půjde na popruh nasadit kvůli rozšíření v oblasti hrudi. Mimochodem toto byla i jedna z hlavních otázek od lidí na sociálních sítích. Naštěstí se ukázalo, že mé obavy se nenaplnily a můj oblíbený Capture jsem snadno nasadil levý popruh. Zároveň jsem se také naučil nosit telefon ve speciální kapse levém popruhu, která je pro tyto účely určená.

Batoh značky Shimoda | Megapixel

Mým dalším požadavkem na fotobatoh bylo, aby měl alespoň jeden boční přístup k foťáku a objektivům. Action X50 jeden takový má a díky tomu mám rychlý přístup k foťáku s nasazeným objektivem a jednomu menšímu objektivu, aniž bych musel batoh sundávat ze zad.

Batoh Shimoda | Megapixel

Fotobatoh na výlety do přírody

Musím říct, že o spoustě vychytávek, které tento batoh nabízí, jsem ani nevěděl a postupně jsem je objevoval především skrz videa na YouTube, která vydává přímo Shimoda. I vám doporučuji udělat to samé, pokud se chcete dozvědět co nejvíce. :)

Za těch cca šest měsíců, co batoh Shimoda Action X50 vlastním, jsem podnikl nespočet jednodenních výletů, nachodil stovky kilometrů, především v Beskydech, Jeseníkách a po severu Čech. Stejně tak jsem vyrazil na pár víkendových výletů na hory s přespáním v přírodě. Jelikož je batoh velice variabilní, jde na něj lehce přidělat karimatka, stativ, helma na kolo, pití a spoustu dalších věcí, které se vám dovnitř nevejdou. Na takový typ výletů (hlavně tedy od jara do podzimu) je tento batoh jak dělaný. Kdo má rád i nějaké zimní přespávačky, tak na ty by už verze X50 nemusela velikostí stačit a v takovém případě bych se spíše doporučil poohlédnout po větším bráchovi Shimoda Action X70.

Fotobatoh do přírody | Megapixel

Do náročnějších podmínek

Poznatek 1: Svůj třísezónní spacák nosím uvnitř batohu a stále mám dostatek místa na jídlo, oblečení apod.

Poznatek 2: Na náročnější výšlapy s přespáním v přírodě se snažím trochu zredukovat objektivy, tudíž volný prostor pak využívám například pro plynovou kartuši, vařič, moka konvičku, drobnější jídlo apod. A snažím se tak zaplnit každé hluché místo v batohu.

U těch aktivit ještě zůstanu. Vzhledem k tomu, že každoročně najedu i dost kilometrů na kole, nedalo mi to a musel jsem batoh otestovat i v těchto podmínkách. Musím říct, že i tady je Action X50 super společník. Výhodou je, že všechny popruhy si lze na těle sepnout tak, aby se při jízdě nepohyboval a zároveň se stále pohodlně šlapalo. Vzhledem k tomu, že batoh snese i horší zacházení, tak mu nevadí ani kaluže či bláto, pokud na kole nemáte blatníky jako já. :) Po příjezdu vše jen očistím navlhčeným ručníkem a batoh je zase jako nový.

Fotobatoh na cesty | Megapixel

Moje Shimoda výbava

Součástí Starter Kitu je u batohu Action X50 organizér na fototechniku Core Unit Medium DSLR v2. Ten je pro mě optimální i přesto, že fotím na bezzrcadlovku (v nabídce je třeba i Core Unit Mirrorless právě pro bezzrcadlovky). Ale DSLR verze je o 4 cm hlubší, takže díky tomu se tam pohodlně vejde například i objektiv Sigma Art 135 mm f/1.8 ( E-mount verze, která je o pár cm delší než DSLR verze) a pořád lze batoh bez problémů zavřít.

Fotobatoh Shimoda | Megapixel

Co se vejde do Core Unit Medium DSLR v2

Dále jsem si pořídil Shimoda Accessory Pouch, který se hodí na veškeré drobné věci od dálkové spouště, paměťové karty, přes různé kabely, baterie apod. Uvnitř se nachází ještě jedna, zipem oddělená kapsa, kam si dávám především náhradní paměťové karty a baterie. Tento Pouch lze umístit jak na bederní pás, kde je krásně po ruce, tak případně vložit dovnitř batohu ke zbytku výbavy a příslušenství.

Shimoda Accessory Pouch | Megapixel

Pláštěnka pro fotobatoh

Jako poslední věc jsem si pro jistotu zvolil i Shimoda pláštěnku na batoh, která je vhodná na batohy o velikosti od 40 do 60 litrů. Přestože vnější materiál batohu je už tak voděodolný a ještě se mi nestalo, že by mi v dešti promokl, beru ji jako takovou jistotu, která se vždycky hodí do náročnějších podmínek. Navíc člověk uvnitř nenosí techniku za pár korun, takže za mě osobně povinný doplněk.

Co na této pláštěnce velice oceňuji je, že vrchní část se dá zapnout pomocí suchého zipu okolo vrchního „madla" a díky tomu se vám nemůže stát, že by pláštěnka uletěla ve větrném prostředí. Stejně tak i dole má pláštěnka dva otvory, kterými lze prostrčit bederní pás. Až mě samotného překvapilo, že i u takové obyčejné věci i na tohle v Shimodě mysleli.

Pláštěnka na batoh Shimoda | Megapixel

Sledujte také profil Shimoda CZ/SK na Instagramu

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.