Magazín

Fotoporadna

10 tipů jak fotit děti

Martin HájekAktualizováno: 21. 6. 2022 v 14:10 • Rubrika: Fotoporadna

10 tipů jak fotit děti

Téměř všichni občas plánujeme, kam vyrazit s našimi nejbližšími. Focení dětí bude velice častým tématem letních i zimních foto hrátek. Jak na to? Pojďme se na celou věc podívat trochu podrobněji.

Obsah

Rodinná fotografie, potažmo focení dětí, je náročnější disciplínou, než se na první pohled může zdát. Jednak je to téma hodně komplexní a často i dost dynamické. Nakonec se nám ale vždy zúží do tří základních aspektů, což je: příprava, komunikace a rychlost. Chcete-li pořídit dobré fotografie dětí, musíte se na to připravit, musíte správně komunikovat a především je třeba pracovat / fotografovat velmi rychle.

Co budete potřebovat  

Vzhledem k tomu, že jde často o hodně dynamické záležitosti, k focení dětí je proto vhodný nějaký rychlý fotoaparát. Tím je v ideálním případě digitální zrcadlovka či bezzrcadlovka. Tyto dvě kategorie fotoaparátů navíc skýtají obrovskou výhodu díky možnosti použití defakto libovolného objektivu. Pro celky využijete lépe širokoúhlé objektivy (tedy krátké ohniskové vzdálenosti), na detaily se pak hodí skvěle delší ohniska - teleobjektivy.

Klíčová je zde dobrá světelnost objektivu. Díky ní můžete pohodlně fotografovat i v situacích, kde je velice málo světla. Na druhou stranu, kvalitní fotografii lze pořídit i základním kompaktem, nebo lepším fotomobilem. Právě dnešní fotomobily již nabízejí velmi slušnou obrazovou kvalitu, navíc často máte už i zde k dispozici množství manuálních režimů či kreativních filtrů. 

Focení dětí | Megapixel
Dvojitá radost, autor: Janka Frýdlová

Nastavení fotoaparátu

Počítejte s tím, že budete potřebovat relativně krátké expoziční časy. Při portrétech je to alespoň 1/50s a kratší, při pohybu 1/250s a kratší. Světelný objektiv je zde velkou výhodou, neboť se s ním dostanete na hodnoty časů, kterých byste s běžnými objektivy nedosáhli. Slušná světelnost je f/2.8, výborná světelnost f/1.8 nebo f/1.4. Nebojte se ani vyšších ISO hodnot. Vysoké ISO sice umožňuje fotit i za hodně špatných světelných podmínek, zase však narůstá digitální šum. Dnešní fotoaparáty v pohodě zvládají ISO 800 nebo ISO 1600. V případě fotomobilů či základních levných kompaktů bude situace samozřejmě o poznání horší. Nicméně dnešní fotografické editory (Zoner Photo Studio, Adobe Lightroom, Adobe Photoshop) už si umí velice efektivně s šumem poradit.   

Ostření

Autofocus funguje velice dobře. Lze se na něj spolehnout, je rychlý a přesný. Výsledky jsou velice slušné, dodržíte-li pár základních pravidel.

  1. V první řadě, autofocus musí “vidět” a to doslova. Nefunguje, ostříte-li na jednolitou plochu nebo do tmy. Autofocus potřebuje pro správné zaostření nějaký kontrast (hrany) a světlo.
  2. Další věcí je výběr správného ostřícího bodu. V případě automatického výběru - kdy jsou všechny AF body aktivní - sice vždy zaostříte, ale nemáte kontrolu nad ostřením. Lepší je tedy vybrat jeden AF bod - ideálně středový. Na druhou stranu, fotoaparáty jsou čím dál častěji vybaveny funkcí detekcí tváře (face detection, face priority), což nám ostření velmi usnadňuje.
  3. Do třetice je to režim ostření. Pokročilé fotoaparáty mají 3 hlavní typy AP: Jednorázový AF (One shot, AF-S), kontinuální (Ai servo, AF-C) a prediktivní (Ai focus, AF-I). První režim je určen pro statické scény - kam řadíme i portrét. Druhý režim je vhodný pro dynamické fotografie, kdy je náš “cíl v pohybu”. Pro děti tedy často přijde vhod právě kontinuální AF.

Portrét | Megapixel
Děti, autorka Jana Grymová

Kompozice

Je vlastně tím nejdůležitějším a často rozhodne o tom, jestli bude fotografie dobrá či nikoli. Jde o součet mnoha faktorů, které výsledek výrazně ovlivní.

  • Musíte začít výběrem toho správného místa - bez ohledu na to, jste-li doma, venku nebo v ateliéru.
  • Hlídejte si pozadí, ať není příliš rušivé ale zase naopak nesmí vyloženě splývat s portrétovanou osobou.
  • Dále kontrolujte světlo - jeho intenzitu, kvalitu a směr. Čelní světlo potlačí plasticitu, boční světlo dodá portrétu kontrast a dojem prostoru, protisvětlo zdůrazní kontury. Každé světlo má své místo ale ne vždy je to či ono vhodné. Záleží na tom co chcete zdůraznit.
  • No a pak jde o to samozřejmě použít správné ohnisko, a dobře celý snímek “zarámovat”.  

 Umělecká fotografie | Megapixel
Zimní pohádka, autorka Lenka Zajíčková

Desatero pro focení dětí 

Úspěšně se ho držím už hezkých pár let:

  • Mít vztah k dětem / být zodpovědný rodič - základní předpoklad pro focení dětí.

  • Ženy jsou téměř vždy úspěšnější fotografky dětí než muži - milí pánové, je to tak, řekněme si to na rovinu.

  • Udělejte z focení hru - protože kdo se baví, nezlobí (a fotí / nechá se fotit)

  • Komunikace, mluvte jejich řečí - alfa-omega (nejen) focení dětí! Komunikujte!

  • Respektujte je, pozorujte a dejte jim oddech - děti nelze řídit! Můžete jim pouze vytvořit podmínky a zcela nenásilně je nasměrovat kam potřebujete.

  • Čas je proti nám - máte zhruba hodinku. Jakmile to děti přestane bavit, končíte!

  • Nenechte děti o samotě - zapojte kolektiv (sourozence, kamarády, prarodiče), může to sehrát zcela klíčovou roli.

  • Dělejte věci jinak, vyvarujte se trendům - zkuste být originální, jiní (přístupem, pojetím, stylizací, prostředím).  

  • Nejsou děti jako děti - každé je originál. Významnou roli zde sehrává i věk. Rozlišujte 5 základních kategorií: novorozenci, batolata, předškoláčci, školáci a puberťáci.

  • Kašlete na pravidla - kompozice, expozice. Odprostit se od toho všeho znamená svobodu. A pak vznikají ty nejlepší snímky.   

Závěrem

Téma focení dětí a rodinné fotografie je samozřejmě mnohem komplexnější a shrnout vše do jediného článku je úkolem přetěžkým, neřku-li nemožným. Pokud chcete vědět k danému tématu více, dozvědět se konkrétní tipy a triky na reálné situace, přečtěte si články, zabývající se tímto fenoménem detailněji:  

 

 

Autorka úvodní fotky: Lenka Zajíčková

Sdílet na


Komentáře k článku

Luděk Bouška

Reaguje na (3) | Dobrý den, máte samozřejmě pravdu, přííště se polepšíme.

4

Prodejce Megapixel.cz, Luděk Bouška, 15. 6. 2017 |Reagovat

OD

Reaguje na (2) | Ale i náhodně vybrané fotografie mají autory. A bylo by slušné je uvádět. Nemyslíte?

3

Olga Dvořáková, 15. 6. 2017 |Reagovat

VK

Reaguje na (1) | Dobrý den, náhodně jsme vybrali několik fotek z naší galerie, které korespondují s tématem článku. Děkuji za pochopení

2

Prodejce Megapixel.cz, Václav Křížek, 13. 6. 2017 |Reagovat

OD

Dobrý den pane Hájku,
zajímalo by mě proč pod fotografiemi nejsou uvedeni jejich autoři.
Děkuji.

1

Olga Dvořáková, 13. 6. 2017 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.