Magazín

Fotoporadna

Jak fotit digitální zrcadlovkou (DSLR) a bezzrcadlovkou: 36. díl - Obrazové profily a kreativní styly

Martin LukešAktualizováno: 28. 11. 2023 v 11:16 • Rubrika: Fotoporadna

Jak fotit digitální zrcadlovkou (DSLR) a bezzrcadlovkou: 36. díl - Obrazové profily a kreativní styly

V dalším díle našeho velkého seriálu o tom, jak fotit digitální zrcadlovkou a bezzrcadlovkou, bych rád upozornil na jednu praktickou, ale poměrně opomíjenou funkci. To jsou tzv. obrazové styly a barevné profily. Jde o nastavení fotoaparátu, které ovlivňuje samotný obrazový výstup a podání fotografie. Někoho možná napadne, že jde o zcela zbytečnou funkci, protože barvy lze řešit dodatečně v počítačovém editoru. Zvláště pak pokud fotografujete do nekomprimovaného formátu RAW. To je samozřejmě pravda, ale na druhou stranu ne každý, a ne všechno fotí do RAWu a stejně tak existuje mnoho fotografů, kteří se s počítačovými úpravami moc nekamarádí. Takže proč nevyužít této efektivní funkce, když ji fotoaparát nabízí.

Obsah

Co to jsou barevné a obrazové profily

Tyto profily nabízí každý výrobce pod trochu jiným názvem, navíc v závislosti na tom, zda jde o nastavení pro fotografii nebo pro video. Obvykle je v menu nalezneme pod názvy jako - Pictrure style, Picture Control, Creativ Style, Picture Effect, Picture profile, Art Filter atd.

Nastavením těchto profilů ovlivňujete v mnoha parametrech obrazový výstup, a to jakou podobu bude mít výsledná fotografie. Hlavním prvkem, který obrazové profily ovlivňují, je barevnost podání snímku. Ta se většinou odvíjí od názvu samotného profilu. U většiny fotoaparátů naleznete profily jako standardní, neutrální, živý nebo monochromatický, tedy černobílý. Daným stylem tak do značné míry změníte obrazový look fotografie. Barvy ale nejsou zdaleka to jediné, co obrazové profily ovlivňují.

Ikonka obrazových profilů v rychlém menu fotoaparátu (Nikon) | MegapixelIkonka obrazových profilů v rychlém menu fotoaparátu (Nikon)

V každém z nabízených profilů lze navíc provést více či méně výrazné úpravy dalších parametrů, a tím si výslednou fotografii vyladíte dle vlastní představy. V uživatelském nastavení jednotlivých profilů lze upravit jas, kontrast, ostrost, zřetelnost, saturaci barev i jejich odstín. Díky tomuto jemnému nastavení, dáte svým fotografiím specifický, osobitý a originální vzhled.

Nastavení obrazových profilů ve fotoaparátu | MegapixelStruktura nastavení obrazových profilů v menu fotoaparátu (Canon)

V černobílých profilech samozřejmě chybí možnost nastavit parametry spojené s barvami. Tento styl ale pro změnu navíc nabízí aplikaci barevných filtrů a jemného barevného tónování. To umožňuje nasimulovat velmi podobný výstup, který pamětníci znají z fotografií pořízených na černobílý kinofilm za použití barevných filtrů našroubovaných na objektivu. Tyto filtry potlačují jednotlivé barevné kanály a fotografie díky tomu získává jiný kontrast a tonalitu.

Struktura nastavení obrazových profilů v menu fotoaparátu (Nikon) | MegapixelStruktura nastavení obrazových profilů v menu fotoaparátu (Nikon)

Vzhledem k tomu, že jde o přímý zásah do obrazového výstupu, podobně jako kdybyste fotografii upravovali dodatečně v počítači, nezapomeňte na jedno ze základních pravidel postprocesu. To říká, že méně je někdy více. Tato rada platí jak při úpravách v počítačovém editoru, tak při použití jednotlivých profilů ve fotoaparátu.

Detailní nastavení jednotlivých parametrů obrazového profilu (Nikon) | MegapixelDetailní nastavení jednotlivých parametrů obrazového profilu (Nikon)

Nejrozšířenější obrazové profily

Množství nabízených profilů se může lišit nejen mezi jednotlivými značkami fotoaparátu, ale také v rámci jednotlivých modelů. Berte tedy prosím tento článek jen jako základního průvodce touto funkcí. To, k jakým stylům máte přístup a jak je můžete detailněji nastavit, si musíte vyzkoušet na svém vlastním fotoaparátu.

Nastavené kreativního stylu (Sony) | MegapixelNastavené kreativního stylu (Sony)

Standardní (Standard)

Jde o ten nejzákladnější profil, který nabízí univerzální styl. Hodí se tak pro většinu běžných žánrů od rodinných momentek, přes reportáže, focení zvířat, cestopisů, produktové fotografie atd. Výstup tohoto profilu je velmi vyvážený a případné další doladění fotografie lze provést následně v počítači.

Obrazový profil: Standardní | MegapixelObrazový profil: Standardní

Neutrální (Neutral)

Nijak nezvýrazňuje nebo nepotlačuje barvy ani jiné atributy, takže je díky němu výstup velmi věrný předloze a barevně odpovídá fotografované scéně. Hodí se tak pro následné zpracovávání a retušování.

Obrazový profil: Neutrální | MegapixelObrazový profil: Neutrální

Automatický (Auto)

Novější fotoaparáty jsou vybaveny automatickým profilem. Ten na základě přednastavených algoritmů vyhodnotí jakou scénu právě fotografujete a podle ní přizpůsobí nastavení profilu. Výsledek je do jisté míry sázka do loterie, ale na druhou stranu pro méně zapáleného fotografa může být výhodou to, že nemusí na nastavení profilů myslet a ručně je měnit podle aktuální scény.

Obrazový profil: Automatický | MegapixelObrazový profil: Automatický

Živý (Vivid)

Tento profil zvýrazňuje živost a sytost barev, které jsou díky tomu výraznější a saturovanější, než je realita. To se může hodit pro určitý typ žánru, jako je například focení ohňostrojů, dětské narozeninové oslavy s klaunem a balónky, nejrůznějších pouličních vystoupení, západů a východů slunce, rozkvetlé louky nebo i při fotografování exotických zvířat. Na druhou stranu nezapomeňte, že výrazné barvy mohou vypadat nepřirozeně a výstup se pak může dostat na hranici kýče.

Obrazový profil: Živý | MegapixelObrazový profil: Živý

Portrét (Portrait)

Profil používaný při portrétní fotografii zohledňuje především tonalitu barvy pleti a ta díky němu získává živější vzhled a zajímavější barevnou hloubku. V základním nastavení je v tomto profilu často mírně potlačena ostrost a zřetelnost, takže mají portrétní fotografie měkčí podání, což je často záměrem. To lze ale upravit nastavením příslušných parametrů.

Obrazový profil: Portrét | MegapixelObrazový profil: Portrét

Krajina (Landscape)

Profil oblíbený mezi krajináři a fotografy zaměřenými na architekturu pro změnu počítá s bohatými barvami, které se nejčastěji vyskytují v krajině a u dalších přírodních motivů. Zde je v základu nastaven o něco vyšší kontrast a také ostrost a zřetelnost, tak aby byly vykresleny i ty nejjemnější textury.

Obrazový profil: Krajina | MegapixelObrazový profil: Krajina

Plochý (Flat)

Flat profil potlačuje dramatizaci a kontrast obrazu. Díky tomu nabízí maximální dynamiku světla, stínů a barev. Zachová tak informace jak v nejvyšších jasech, tak i v nejhlubších stínech. Na druhou stranu je výstup poměrně zašedlý a nekontrastní, takže vyžaduje další zpracování, ať už je řeč o fotografování nebo natáčení videa.

Obrazový profil: Plochý | MegapixelObrazový profil: Plochý

Černobílý (Monochrom / BW)

Milovníci černobílých fotografií s oblibou volí monochromatický profil, který vypne veškeré informace o barvách. Výstupem je tedy odbarvená fotografie, které ale často chybí kontrast a zřetelnost. Pro lepší výstup proto doporučuji zvednout hodnoty nastavení kontrastu, ostrosti a zřetelnosti a případně zapnout některý z nabízených filtrů (Žlutý – Y / Oranžový – O / Červený – R). Díky této drobné optimalizaci lze dosáhnout výstupu, který je hodně podobný počítačové desaturaci upravované postupem, který se nazývá míchání kanálů. Tak můžete vzhled fotografie přiblížit kinofilmovému záběru.

Obrazový profil: Černobílý | MegapixelObrazový profil: Černobílý

Speciální obrazové profily

Některé značky a konkrétní modely fotoaparátů nabízí celou řadu dalších obrazových profilů, které už bych spíš označoval jako filtry. Ty na fotografii aplikují určitý vzhled velmi podobný efektům, které známe z nejrůznějších aplikací mobilních telefonů. V široké paletě lze najít například profily určené k fotografování jídla, k podvodní fotografii nebo pro focení dramatického portrétu či HDR. Občas vznikne díky těmto nastavením omalovánka, která už má s původní scénou pramálo společného.

​​​​​​​Nastavení speciálních obrazových filtrů (Olympus) | Megapixel

Nastavení speciálních obrazových filtrů (Olympus)

Na druhou stranu najdou se i světlé výjimky. Mezi ty patří například značka Fujifilm. Ve fotoaparátech tohoto výrobce naleznete profily, které autenticky simulují konkrétní černobílý kinofilm jako například Velvia, Astia nebo Prostia. V tomto případě jde o velmi sofistikovaný algoritmus úprav, který dá fotografiím jedinečný look lehce zaměnitelný s analogovým výstupem.

Fotografie s aplikovanou simulací kinofilmového materiálu | MegapixelFotografie s aplikovanou simulací kinofilmového materiálu

Jemné doladění obrazových stylů

Jak již bylo naznačeno, kromě volby jednotlivých stylů si můžete jemně doladit některé další parametry každého profilu, čímž si ho maximálně přizpůsobíte svým představám a potřebám. Lze si tak v určitém rozmezí zvýšit nebo snížit ostrost snímku, stejně tak vytáhnout a potlačit jas a kontrast, ale také zvednout nebo ubrat saturaci a odstín barev. U novějších fotoaparátů nechybí ani možnost doladit si zřetelnost (Clarity), která zvyšuje mikrokontrast a hranovou ostrost na fotografii.

​​​​​​​Nastavení simulace kinofilmu na fotoaparátech Fujifilm | MegapixelNastavení simulace kinofilmu na fotoaparátech Fujifilm

S těmito funkcemi bych byl sice trochu opatrnější, ale na druhou stranu neříkám, že byste je neměli používat vůbec. Například u objektivů s měkčí kresbou obvykle lehce zvýším doostření. Při žánrech, jako je krajina, architektura, nebo produktová fotografie pro změnu zvednu zřetelnost a při fotografování jídla zase přidám saturaci a živost barev. Úpravě jasu a kontrastu se raději vyhýbám. Zvýšením těchto hodnot se lehce můžete dostat za hranici přepalu, což by bylo kontraproduktivní.

​​​​​​​Fotografie s různým výstupem doostření v obrazovém profilu (minimální / střední hodnota / maximální) | MegapixelFotografie s různým výstupem doostření v obrazovém profilu (minimální / střední hodnota / maximální)

Navíc bych doporučil pohybovat se při nastavení těchto parametrů spíše ve spodních dvou třetinách rozsahu. Osobně téměř nikdy nepoužívám maximální hodnoty. Lehce by se mohlo stát, že fotografii přeostříte nebo přesaturujete, a pak bude vypadat velmi nepřirozeně.

Obrazové profily a záznam videa

Nejrůznější profily a styly nejsou zdaleka pouze záležitostí fotografování, ale stejně tak se používají i při natáčení videa. Tam mají dokonce možná ještě větší význam než při samotném focení.

Pokročilejší zrcadlovky a bezzrcadlovky, mají v nabídce speciální styly, které jsou často nazývány jako Logy. Ty jsou určeny pro profesionálnější záznam videí, které budou následně odborně zpracovány. Tyto obrazové profily mají potlačený kontrast, jas, ostrost i samotou barevnost, a tak je surový výstup plochý – lidově řečeno vyblitý. Díky tomu ale získá obrazový záznam větší dynamický rozsah a širší škálu barevných přechodů. Protože je barevně velmi neutrální, tak se s ním také mnohem lépe pracuje v následné postprodukci. Záznam tak lze velmi dobře kolorovat, upravovat jas i kontrast a zkrátka ho doladit do takové podoby jakou potřebujeme.

​​​​​​​Nastavení obrazového profilu pro video (Sony) | MegapixelNastavení obrazového profilu pro video (Sony)

Ovlivňuje nastavení obrazových profilů nekomprimovaný formát RAW?

Mnozí zkušenější fotografové často nad těmito všemi možnostmi mávnou rukou, protože oni přece fotí do nekomprimovaného a surového formátu RAW a do toho se podobné softwarové úpravy fotoaparátu nepropisují. To ale není úplně pravda. Záleží samozřejmě na konkrétním modelu, ale nastavení profilů zohledňuje při zápisu na kartu i tento formát. Informace o profilech tedy jsou zaznamenány i v RAWu.

Aplikace barevných filtrů v černobílém profilu - žlutý (Y), červený (R), oranžový (O), zelený (G)

Při jeho zpracování v počítačovém editoru si tak lze hodnoty daného profilu vypnout a ve fotografii ho tím pádem nezohledníte. Zrovna tak lze nastavení profilu aktivovat zpětně v počítači při zpracování tohoto bezztrátového formátu. Na jednu věc si ale dávejte pozor. Tyto možnosti nemusí mít každý program na zpracování RAWů a pokud byste chtěli s profily pracovat zpětně, doporučuji použít originální software výrobce, který s profily počítá a nabízí nejširší možnosti jejich dodatečného použití, nebo nastavení.

Zpětné nastavení obrazových profilů v originálním editoru výrobce (Software Nikon NX-D) | MegapixelZpětné nastavení obrazových profilů v originálním editoru výrobce (Software Nikon NX-D)

Správa a editace obrazových profilů

Někteří výrobci dokonce u svých fotoaparátů umožňují správu a dodatečný upgrade profilů. Jde například o možnost stáhnout si do přístroje profil z jiného modelu, mnohdy i vyšší řady. V některých případech lze dokonce v rámci originálního softwaru výrobce provést v počítači vlastní konfigurace a ty si pak uložit do fotoaparátu jako nový profil. Postup je v těchto je velmi podobný jako při aktualizaci nového firmwaru. Data vlastního profilu nahrajete z počítače na paměťovou kartu, tu následně vložíte do přístroje a provedete upgrade. Postup naleznete na originálních stránkách konkrétního výrobce nebo v nápovědě daného programu.

Správa vlastních profilů v počítači (Software Nikon Control Utility 2) | MegapixelSpráva vlastních profilů v počítači (Software Nikon Control Utility 2)

Na co si dát při nastavení obrazových profilů pozor

Jak už jste asi pochopili, tak jsou obrazové styly poměrně zajímavou a celkem neprávem opomíjenou funkcí a mohou značně vylepšit vaše fotografie. Zvláště pak pomohou těm fotografům, kteří se nevyžívají v dodatečných úpravách a nebaví je vysedávat hodiny nad monitorem při vyvolávání RAWů. I ti, kdo raději používají univerzální formát JPEG, tak mohou své fotografie díky nim pozvednout na mnohem vyšší úroveň.

Další kategorií fotografů, kterým by se mohlo hodit nastavení profilů přímo ve fotoaparátu jsou ti, kteří ve své výbavě nemají drahé a profesionální objektivy. Starší seťáky a také základní zoomové objektivy totiž mnohdy nevynikají v ostrosti a mají trochu měkčí výstup. Jemným doladěním parametrů v profilech lze tyto optické vady částečně eliminovat. Na druhou stranu doporučuji každému, kdo se rozhodne nastavení obrazových profilů používat, zvláště pak pokud fotografuje ve formátu JPEG, aby si je nejprve nanečisto vyzkoušel. Určitě je dobré předem vědět, jak se který profil chová a jakým způsobem ovlivňuje obrazový výstup. Každá značka a každý model má svůj vlastní algoritmus, a proto je nutné otestovat si jednotlivá nastavení, tak abyste věděli, kdy a v jaké míře můžete jednotlivé profily správně použít.

https://cdn.megapixel.cz/images/article-w1040h585-cover/7/381357.jpg?v=1680617176 | Megapixel

Články související s tématem barev

Workshopy a kurzy na téma úprav fotografií

Úprava fotek ve Photoshopu | Megapixel


Další díly seriálu - Jak fotit digitální zrcadlovkou (DSLR) a bezzrcadlovkou:

 

 

Sdílet na


Komentáře k článku

Martin Lukeš

Reaguje na (1) | Dobrý den, zatím bylo napsáno 36. dílů. Všechny najdete v našem Magazínu a jejich seznam je jen o pár řádek výš na konci tohoto (zatím) posledního dílu. Pokud máte raději papírové publikace, mohu vám doporučit knihu FOTOGRAFUJEME DIGITÁLNÍ ZRCADLOVKOU, kterou jsem před časem napsal a kde je vše popsáno hodně podobnou formou.

2

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 3. 10. 2023 |Reagovat

R

Dobrý den, kolik dílů: Jak fotit digitální zrcadlovkou (DSLR) a bezzrcadlovkou, vlastně bylo uvedeno (napsáno) a kde to najdu?

1

Radomil, 2. 10. 2023 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.