Magazín

Fotoporadna

Jak fotit drobné ptáky: Rady a tipy z praxe

Kateřina PodhorováAktualizováno: 21. 11. 2019 v 11:39 • Rubrika: Fotoporadna

Jak fotit drobné ptáky: Rady a tipy z praxe

Vyfotit povedenou fotku ptáka, obzvláště pak těch menších, může být výzvou. Tento žánr je totiž náročný nejen na fototechniku, ale také na znalosti a hlavně čas. Ten „pravý snímek“ si totiž fotograf často musí vysedět i několik hodin. O tom, jak se na focení ptactva připravit, si popovídáme v následujících řádcích.

Obsah

Jak začít 

Každá dobrá fotografie ptactva je výsledkem řádné přípravy. V první řadě je důležité se seznámit s druhy ptáků, které se na našem území vyskytují. S tímto velice dobře pomůže kapesní atlas, který pak můžete nosit s sebou a identifikovat tak ptáky přímo v terénu. V atlase se také dočtete, kde se jaký druh vyskytuje, čím se živí a další poznatky, které v praxi využijete

Chování ptáčků se liší v závislosti na ročním období nebo během období páření. Pokud budete vyzbrojeni dostatkem informací o fotografovaném druhu, bude pro vás mnohem snazší předpovědět jeho další počínání a zvýšit tak šanci na zachycení toho pravého okamžiku.

2 | Megapixel

Foto: Kateřina Podhorová

Jakou techniku zvolit

Vhodných fotoaparátů a objektivů je na trhu spousta. Podstatné je mít tělo s rychlým a přesným autofokusem a objektiv, s co možná nejlepší světelností a dostatečně dlouhým ohniskem - ideálně 300 mm a více. U ohniska objektivu v tomto případě platí čím delší, tím lepší. Já si pro svou práci nejvíce oblíbila kombinaci Nikon D500 + Nikon 200-500 mm f/5,6 E ED VR. Výbornou zkušenost mám i s objektivem 150-600 mm f/5,0-6,3 Di VC USD G2 od Tamronu. Pokud do objektivu nechcete příliš investovat, vhodnou variantou může být například Tamron SP AF 70-300 mm f/4,0-5,6 Di VC USD

Do terénu se vám určitě bude hodit i kvalitní batoh, kam svou fototechniku umístíte. Nejlépe nějaký z kvalitního, odolného materiálu, který je vhodný i do extrémnějších podmínek. Mně nejvíce vyhovuje Tenba Axis Tactical 24L, který pojme velký teleobjektiv i pár dalších objektivů. Batoh disponuje dostatkem kapes a přihrádek pro osobní věci.

Pro lepší orientaci v přírodě doporučuji přibalit si s sebou dalekohled. Na pozorování ptactva je vhodnější binokulární dalekohled, který má dva okuláry a sleduje tak objekt oběma očima najednou. Každý dalekohled je označen dvěma čísly, např. 10x21, 8x40, 10x50 atd. První z čísel označuje zvětšení. To vyjadřuje číselný poměr mezi velikostí sledovaného objektu a jeho zvětšenými rozměry, které získáme díky použité technice. Druhé číslo znamená průměr objektivu, respektive průměr vnější čočky vyjádření v milimetrech. Čím je tato hodnota vyšší, tím více světla prochází do optické soustavy dalekohledu, což oceníme při pozorování za horších světelných podmínek. Osobně ráda používám Olympus 10x50 DPS-I.

3 | Megapixel

Foto: Kateřina Podhorová

K samotnému focení

Expozice

Ty nejlepší snímky vznikají při východu a západu slunce a focení ptactva tomu není výjimkou. Obecně je to z důvodu nejlepšího světla, které je krásně rozptýlené a nevytváří ostré stíny. U tohoto žánru je to ale hlavně z důvodu aktivity ptáků. Ta je nejvyšší právě brzy ráno, jelikož si hledají potravu. Nicméně častým problémem je nedostatek světla, který musíme kompenzovat expozicí.

Šanci zachytit ostrý snímek zvyšuje použití krátkých expozičních časů. Většinou je potřeba nastavit čas 1/800s a kratší, avšak zde spíše záleží, jak moc hbitý ptáček je. Z tohoto důvodu je zpravidla nutné použít vyšší ISO hodnoty, to ale zvyšuje množství nežádoucího šumu na fotografiích. Proto vždy používejte co možná nejmenší clonové číslo, tím potřebu vysokých ISO hodnot snížíte.

4 | Megapixel

Foto: Kateřina Podhorová

Ostření

V dnešní době vysoce vyspělé fototechniky se můžeme spolehnout na autofokus a není třeba ostřit manuálně. Nejpřesnějších výsledků dosáhneme při použití jednoho ostřícího bodu (AF-S, One shot), který můžeme podle potřeby měnit. Budeme tak mít jistotu, že fotoaparát zaostří přesně tam, kam chceme.

Jelikož jsou ptáci neustále v pohybu, volíme kontinuální ostření. Při jeho aktivaci fotoaparát neustále ostří na fotografovaný objekt i pokud je onen objekt v pohybu. Takto je neustálé přeostřování aktivní po celou dobu zmáčknutí ostřícího tlačítka. Tak jako při focení portrétu, i u ptáčků ostříme na nejbližší oko.

Back Button Focus

Mít ostření a spoušť na jednom tlačítku není v případě tohoto žánru ideální, proto většina wildlife fotografů používá tzv. Back Button Focus. Tato praktika spočívá v oddělení (přenastavení) si ostření z tlačítka spouště na zadní tlačítko fotoaparátu (AF-ON) a ovládat tak ostření palcem. Nespornou výhodou tohoto ostření je možnost neustále ostřit na fotografovaný objekt – stačí mít palcem stisknuté tlačítko a v případě potřeby exponovat tlačítkem spouště.

Tento způsob ostření oceníte i v situaci, kdy zaostříte na objekt a budete potřebovat překomponovat. Po zaostření a následné změně kompozice totiž můžete vyfotit snímek zmáčknutím spouště, aniž by došlo k přeostření.

5 | Megapixel
Foto: Kateřina Podhorová

Pár rad a tipů

Kompozice bez rušivých prvků je základem každé dobré fotografie. Proto si dopředu vytipujte „fotogenické místo“ se zajímavým pozadím, které bude ideálně co nejdál od fotografovaného objektu. Tím docílíte rozostřeného pozadí. Důležité je hlídat si, zda vám do záběru nezasahují rušivé větve či listí, které by zbytečně stahovaly pozornost.

Využívejte vysokofrekvenční snímání. Díky tomu zvýšíte šanci, že při pohybu ptáka zachytíte ten pravý okamžik. Z toho důvodu se vyplatí zainvestovat do paměťové karty s dostatečně rychlým zápisem.

Ne nadarmo se říká, že trpělivost růže přináší. Buďte trpěliví a vyčkejte, než si pták „zvykne“ na vaši přítomnost a začne se chovat přirozeně. Výsledná fotografie pak bude vypadat autentičtěji.

6 | Megapixel

Foto: Kateřina Podhorová

Ptáci jsou velice plaší tvorové a většinou vás k sobě nepustí blízko. V tomto případě doporučuji použít omezovač ostřící vzdálenosti, pokud to váš objektiv umožňuje. Objektiv tak bude ostřit např. až od vzdálenosti 5 m, což výrazně zrychlí autofokus, jelikož nebude „chytat“ nechtěné prvky v popředí.

Snažte se ptactvo fotografovat v úrovni očí. Taková fotografie totiž působí přirozeněji a pomáhá stáhnout pozornost přímo na fotografovaného ptáka. Při fotografování ptactva sedícího na zemi nebo na vodní hladině se navíc pozadí vzdálí od objektu a tím dojde k jeho rozostření.

Odebírejte fotozprávy a získejte ihned skvělé výhody. Třeba čištění čipu zdarma nebo až 30% slevu na služby.

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.

Váš e-mail nezneužijeme

Sdílet na


Komentáře k článku

Milan Klail

Reaguje na (10) | S tím bazarem pozor. Auto z bazaru není foťák z bazaru.

19

Jan, 1. 3. 2024 |Reagovat

Martin Lukeš

Reaguje na (17) | Dobrý den, o použití stativu rozhodují vždy konkrétní podmínky. Určiě je to lepší, protože jak píšete set s teleobjektivem přeci jenom něco váží a navíc lze se stativem používat delší při kterých by byla jinak fotografie focená z ruky rozmazaná. Ne vždy to ale podmínky umožňují ať už z hlediska lokace, nebo pohotovosti a pak je nutné fotit z ruky. Co se týče ptáků focený ve výšce, tak jednou z možností je najít si nějakou vyvýšenou pozorovatelnu jako třeba posed, kopeček, skalku, nebo vyšplhat na strom když je to trochu možné :)

18

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 30. 3. 2022 |Reagovat

Vesselin Barliev

Dobrý den,
přečetl jsem si článek a jako každý rozumný člověk jsem si něco z toho vzal, něco nechal být. Je mi jedno, jestli někdo má výbavu za 200K nebo 30K, fotím pro radost a vlastní potěšení. Abych se zlepšil, chtěl bych se zeptat:
- používáte stativ nebo fotíte z ruky? Zaměřit objektivem, který váží cca 2 kg a má délku přes 30 cm není lehké :-) ;
- fotit v úrovni očí je dobrá rada, ale jak vyfotit ptáky, které jsou permanentně vysoko nad námi např. datla nebo vlaštovku?

17

Vesselin Barliev, 28. 3. 2022 |Reagovat

Jaroslav Vlk

----------------------------------------Děkuji za výše uvedený příspěvek. Fotografuji již mnoho let a až díky Vám Kateřino jsem objevil na svém fotoaparátu možnost oddělit ostření a spoušť. :-)

16

František Černý, 4. 4. 2021 |Reagovat

PN

Reaguje na (1) | Reaguje na (1) | Je to každého věc co fotí, vy tady pořád něco vnucujete a jste úplně mimo mísu. Já mám zrovna tuto techniku a světě div se fotím pro radost a každému to může být ukradené. Je to moje volba. A prodávat knížky za 5000 je zase vaše radost a volba a nikdo neříká že si můžou koupit levnější knihu.

15

Petr Nový, 14. 4. 2020 |Reagovat

Reaguje na (11) |
Milý pane kolego (fotografe),
jsem ve věku 65+, počítat umím, senilním se necítím být. Fotovýbavu mám, odhaduji za 200000+ Kč, když to sečtu. Peníze nemám ve slamníku, ale v bance. Vydělané prací. A umím banku přes internet :-)
Nikdy mne nenapadlo, že když fotku převedu do čb (na které jsem vyrostl), tak ji prodám :-)
Přeji dobré světlo.

14

Alexander Štorek, 6. 2. 2020 |Reagovat

JN

Super článek, ptáci u nás jsou krásní a já je maluji pro radost a teď je začnu i fotit, A.

13

Jana Nováková, 7. 1. 2020 |Reagovat

Martin Lukeš

Reaguje na (11) | Dobrý den, ono je to asi stejné jako kdybychom napsali článek o tom, jak skvělý je Nikon D3500 a 35/1,8 a někdo se by se začal rozčilovat, že je to set k ničemu protože on fotí ptáky ve volné přírodě :)) Myslím, že podobné polemiky jsou zcela irelevantní a každý si vybírá takové články, které jsou mu blízké a stejně je to i s technikou.

12

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 8. 11. 2019 |Reagovat

Martin Hašek

Reaguje na (10) | Dobrý den. V tuto chvíli už asi nemá vůbec smysl reagovat, ale přesto mi to nedá. Ne každý fotí ptáky. Ale to neřeším koneckonců už jste mi párkrát řekl jinde, že Vaše příspěvky jsou cílené na určitou skupinu zákazníků, takže předpokládám, že ani ten s ptáky nebyl pro každého. Podle všeho byl cílen na senilní důchodce nad 65 let, kteří mají ve slamníku 100.000,- a mohli by je utratit za nějakou fotovýbavu, aby byly schopní nafotit ptáky u krmítka za oknem. Jenomže ten věk u článku není uveden, takže ho čtou i lidé kteří ještě umí počítat. Prvotní záminka článku, byla focení ptáků pro radost, proto jsem já navrhl focení streetu a rodiny pro radost, ale tak za 15% ceny toho vybavení na ptáky. Nikomu neříkám, že za focení streetu nebo rodiny něco dostane, ale při investici 15.000,- je to asi i jedno a každopádně mu zůstanou vzpomínkové fotky na svou rodinu. A co si budem nalhávat S D3500 a nikkorem 35/1.8 jdou v černobílém módu udělat i prodejné fotky, v galerii se jich najde celkem dost.

11

Martin Hašek, 7. 11. 2019 |Reagovat

Martin Lukeš

Reaguje na (9) | Dobrý den, určitě nikomu nic neutíme, ale ne každý fotí rodinu, nebo street, což jsou mimochodem také žánry, za které dostane zaplacen jen málo kdo. A co se týče srovnání D500 a D7500, je to stejné jako kdybyste někomu oponoval proč si kupuje drahé autor když na nákup, co práce nebo na chalupu ho odveze i levné z bazaru. Přeci jen jde o určitý komfort a přidanou hodnotu.

10

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 7. 11. 2019 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.