Magazín

Fotoporadna

Jak na třídění fotek, čištění disku i fotoaparátu

Richard HanáčikVydáno: 16. 1. 2023 v 11:47 • Rubrika: Fotoporadna

Jak na třídění fotek, čištění disku i fotoaparátu

Přehledně uložené fotografie a videa nám usnadní práci a vyhledávání. Následná správná práce se snímky zjednoduší workflow. Podívejte se na pár tipů, jak se starat o svá digitální data a o svou techniku.

Obsah

Píše se nový rok a mnozí z nás si dávají různá předsevzetí. Co si uklidit pevný disk, roztřídit fotografie či videa a nastavit do budoucna systém ukládání dat? Považuji se za člověka s citem pro pořádek a vždy, když vidím u někoho plnou plochu souborů a složek „Nová složka 1..53“, naskakuje mi husí kůže. Níže popíšu, jak se soubory pracuji já, třeba vás to inspiruje.

Třídění složek v počítači | Megapixel

Jak tedy fotografie třídit? 

Pravidlo, kterým se řídím, je zkopírovat veškerý obsah karty po focení na pevný disk a další focení začít s čistou. Hromadit fotky na kartě bez zálohování je cesta do pekel! Jakmile máme fotky na disku doporučuji nastavit si systém názvu složek. V principu je jedno jaký použijete, ale dodržujte jej. Já zadávám datum včetně roku a poté jméno zákazníka nebo firmy

Systém třídění složek | Megapixel

Na jedno z tlačítek fotoaparátu v režimu prohlížení jsem si zvolil hodnocení pomocí hvězdiček. Pokud je možnost, snažím se před příchodem domů fotografie třídit, a to následovně: jedna hvězdička - smazat, 3 hvězdičky - nevím/možná, 5 hvězdiček - fotka k editaci. Rozhodně fotografie v terénu nemažu, jelikož člověk může ve stresu smazat co nechtěl. Obnova je sice možná, ale je to práce navíc s nejistým výsledkem.

Programy dokážou při importu načíst i toto hodnocení. Znovu projdu všechny fotografie, případně aktualizuji hodnocení. Po zhodnocení všech fotografií nechám pomocí filtru zobrazit jen ty, které mají hodnocení 5 hvězdiček. To jsou fotografie k úpravám nebo k zaslání náhledů klientovi. Pro vytvoření náhledů mám nastaven export s nižším rozlišením a větší kompresí. Výsledkem jsou relativně malé soubory, které umožní jednoduchý upload.

Vybrané soubory klientem v katalogu označuji červenou vlaječkou. Po úpravách hotové fotografie označuji vlaječkou zelenou. Tyto fotografie poté hromadně exportuji a předávám. Jednoduché a přehledné. Celý katalog funguje na principu nedestruktivních úprav. Výchozí fotka ve formátu RAW je nedotčená a v katalogu jsou popsány jednotlivé úpravy. Výsledná fotka vzniká až exportem. Za mě ideální řešení. 

Filtrování fotografií | Megapixel

Bohužel platí i pravidlo, že jakkoliv velký disk se jednou zaplní, je to jen otázku času. V podstatě nám nic nebrání držet si v archivu jak exportované fotografie, tak výchozí RAW. Je to ale zapotřebí? Rodinné fotografie, povedené snímky do portfolia má smysl uchovávat, ale fotografie na zakázku mažu bez kompromisů po roce. Pokud k těmto fotografiím nemáte vazbu stejně se k nim nevrátíte a jen zbytečně zabírají místo na disku. Nejen u rodinných fotek doporučuji i sekundární kopii někde v cloudu nebo na externím disku, který je určen jen na zálohu. Fotografie, na kterých vám záleží, rozhodně zálohujte!  

Čistící sada na fotoaparát | Megapixel

Nezapomínejte na údržbu fotoaparátu

Digitální data máme uklizena, ale co náš fotoaparát? Taky si zaslouží údržbu! Mezi kolegy jsem znám jako puntičkář, co o svou techniku až přehnaně pečuje, a asi mají pravdu. Nicméně alespoň základní pomůcky k čištění by měl mít doma každý. Fotoaparátu určitě prospěje, když jej po zkopírování fotografií spolu s objektivy ofoukáme balónkem a otřeme vlhkou utěrkou z mikrovlákna. Pokud je fotoaparát znečištěn více můžeme si pomoct vlhčenými hadříky a vyřazeným zubním kartáčkem.

Po jedné nehodě jsem si na objektivech zvykl nosit kvalitní ochranný filtr, který udržuji pomocí lenspen nebo hadříku k tomu určeném. Pokud častěji měníte objektivy doporučuji pravidelně balónkem ofukovat i snímač. Časem se i tak nevyhnete mechanickému čištění snímače, a i když k tomu existují různé sady k čištění, doporučuji tento úkon svěřit odborníkům. Měnit poškrábaný snímač je docela drahá sranda. Nezapomínejte také pravidelně vysávat brašnu nebo batoh, ve kterém techniku nosíme.  

Sdílet na


Komentáře k článku

Martin Lukeš

Reaguje na (7) | Dobrý den, je mi líto, ale žádný takový nástroj neznám. Jediné co mě napadá je seřadit fotografie podle velikosti, tedy podle datového objemu a pokud jsou dvě fotografie stejné, mají i stejný objem dat a seřadí se tak vždy za sebou. 

8

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 19. 10. 2023 |Reagovat

Z

Dobrý den, prosím o tip. Nejsem profík. Před časem se mi sesypal počítač, kde jsem tou dobou měla shodou nešťastných náhod asi 2 dny jediné úložiště rodinných fotek. Známý mi je tehdy spolu s dalšími soubory obnovil, ale plno jich je dvakrát, některé jsou z půlky šedé a hlavně jich je asi milion na jedné hromadě. V infu o fotkách je jednotné datum, čas, místo obnovy, informace o fotkách se smazaly.
Nemáte prosím tip na nějaký, možná AI, nástroj, který by mi fotky pomohl utřídit? Nebo aspoň odstranit náhodně umístěné duplicity?
Předem díky! Z

7

Zuza, 18. 10. 2023 |Reagovat

F

Formát 20230202 je spolu se správně nastaveným časem a datumem na foťáku nejzásadnější, protože často se vám stane, že si nevybavíte jak jste složku nebo fotografie pojmenovali, ale většinou zvládnete určit rok, měsíc a někdy i den. Na tom systému je super, že když nevíte přesně, projdete jen fotografie za měsíc, dva. Doporučuju také pojmenovávat fotografie stejně jako složku, akorát si zachovávat unikátní číslo, které dostanou už ve fotáku např, IMG-1245, podle kterého identifikujete jednotlivé fotografie, zase nezávisle na tom jak je pojmenujte, stává se mi, že spletu jméno, nebo udělám překlep. Taky je nápomocné dávat fotografiím klíčová slova, tak jak vás napadnou, stejná vás pravěpodobně napadnou znovu, až budete fotografie hledat.

6

Filip, 2. 2. 2023 |Reagovat

PO

RR_MM_DD_heslo, fotky vytřídím, vyhodím a nechám jen ty možná a určitě. Jednoduché automatické zálohování. Vyhledávání bez problémů.
Vánoce, akce a dovolené se v podstatě neustále termínově opakují.
Každých pár let se programy na třídění změní a hvězdičky a barvičky a fáborky jsou pak úplně na dvě věci.

5

Petr Ondříšek, 2. 2. 2023 |Reagovat

V

Reaguje na (3) | *ano > ani,
* protom > přitom

4

Vítek, 1. 2. 2023 |Reagovat

V

Píšete zde sice "programy umí hvězdičky a barvy a tagy", ale nevidím ani seznam možných katalogových programů (kromě winExplorer) ano jakékoliv doporučení. Protom to je to nejdůležitější co se článek snaží říct, aspoň podle mě. Poradí mi tedy někdo z publika? Děkuji.

3

Vítek, 1. 2. 2023 |Reagovat

Petr Hájek

Přesně, jak píší ostatní: datum na začátku (ať už ve formátu RRMMDD nebo RRRRMMDD) krásně řadí dle času.
Já je pak ještě mám tříděné do adresářů podle žánrů: koncerty, inscenované, larpy_bitvy,... což pak sice znamená klik navíc při procházení, ale zas rychlejší hledání.

2

Petr, 31. 1. 2023 |Reagovat

P

Pokud dáváte do jmen složek datum, dávejte jej na začátek a ve formátu RRMMDD - systém vám je podle data pěkně seřadí. Takže 220111 Karel, 220113 Narozeniny Jenda, 220119 Test filtru atd. Osobně mám fotky podle roků, pod tím podle čísel měsíců a jmen akcí. Rozlišení podle dní už mi přijde (v mém případě) zbytečné. Třeba na dovolené fotím víc, tak přidám celou větev, třeba 06 Dovolená Harrachov a složky v ní čísluji podle pořadí a pojmenovávám podle akce (třeba výletu) - 01 Mumlavský vodopád, 02 Sklárna atd. Výbornou věcí je automatický katalog, třeba v ZPS X, ale je lepší mít i nějaký přirozený pořádek. Rozhodně mě nezajímá automatické třídění fotek podle obsahu (Fotky Google a jejich alba) .
Jo a taky zálohujte.

1

Petr, 21. 1. 2023 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.