Magazín

Fotoporadna

Jak posunout focení mobilem na vyšší úroveň

Tomáš KivaderAktualizováno: 25. 2. 2022 v 16:32 • Rubrika: Fotoporadna

Jak posunout focení mobilem na vyšší úroveň

Mobilní fotografie je dnes rozhodně nejrozšířenějším médiem na světě. Udává se, že každý den je po světě vyfoceno více než 3,6 miliardy takových fotek! Není se čemu divit, přece jen v současnosti má telefon v kapse téměř každý od malých dětí až po seniory, takže můžeme pohotově fotit o sto šest. Pokud však nechcete jen bezmyšlenkovitě pořizovat desítky nepovedených snímků bez výpovědní hodnoty, je potřeba se nad vysněným záběrem zamyslet a alespoň trochu se na něj připravit!

Obsah

Jak lépe fotit

K pořizování lepších fotografií telefonem vám může pomoci několik věcí. V první řadě jsou to vaše dovednosti a zkušenosti. Vhodný způsob, jak načerpat nové poznatky je fotografická literatura všeho druhu, ať už tištěná nebo webová. Zde lze doporučit například článek u nás na webu zabývající se přímo touto tematikou: Jak fotit a natáčet na iPhone.

Pokud Vás z nějakého důvodu čtení nebaví, nebo se vám věci lépe pamatují, pokud je slyšíte, můžete navštívit náš youtubový kanál: Megapixel, kde najdete plno vzdělávacích videí. Můžete tak nastudovat jednotlivé žánry nebo obecné tipy pro zlepšení dovedností.

Nezbytnosti pro focení mobilem

Dále to mohou být různé typy příslušenství, které pořizování snímků usnadní nebo v některých případech vůbec umožní. Pro začátek se hodí uvést stativy. Na první pohled se může zdát, že jde jen o obyčejný podstavec na telefon, ale stativy toho umožní vyfotit mnohem více, než jen skupinové fotky, na kterých chcete být i vy. Díky stativům můžete pořizovat snímky i za horších světelných podmínek, nebo dokonce fotit dlouhé expozice v noci.

Z obrovské nabídky, která na poli stativů existuje, se pro mobilní fotografii hodí převážně malé, velmi lehké a snadno přenosné stativy. Přece jen, když máte lehké záznamové zařízení, nechcete se tahat s těžkým stativem. Mezi nejkompaktnější tripody patří tento drobný od společnosti Benro: PP1 Mini stativ. Dále jsou velmi populární stativy s tvarovatelnýma nohama, jako je KoalaPod či notoricky známé GorilaPody. Tyto stojany umožňují nejen postavení na nerovném povrchu, ale i omotání okolo tyčí a větví.

V případě, že potřebuje využít vyšší pozici nebo chcete zkrátka jen solidnějším oporu telefonu je potřeba sáhnout po větších stativech, které se běžně využívají pro práci s těžšími fotoaparáty. V této kategorii doporučuji hlavně stativy vybavené rovnou i úchytem na telefony jako například vynikající stativ: Benro MeFoto RoadTrip Pro (6v1).

Stativy pro mobil | Megapixel

V návaznosti na předchozí vybavení je třeba zmínit držáky na telefon, tedy mezičlánek stativů a mobilů. Při výběru je vhodné zkontrolovat maximální velikost zařízení, které jde do držáku vložit, zvláště vlastníte-li větší telefon. Některé tyto úchyty disponují i dalšími vychytávkami - možností uchycení na stativ na výšku i na šířku, aretací rozteče, případně schopností přidat dodatečné vybavení do klasických sáněk známých od fotoaparátů. Držáky jsou dostupné od mnoha značek - například JJC držák pro smartphone, Manfrotto držák telefonu na stativ PIXI.

Držák telefonu | Megapixel

Samostatnou kategorii doplňků pokročilejších fotografů tvoří dodatečné zdroje světla. Ty lze velmi jednoduše rozdělit do dvou hlavních podkategorií. První z nich jsou trvalá světla. Trvalé světlo můžete použít jak při focení, tak i při natáčení videa. Výhodou během focení je fakt, že množství světla vidíte rovnou na displeji a není tak obvykle potřeba tvořit testovací snímky. Na druhou stranu jsou tato světla zpravidla méně výkonná a náročnější na baterii.


Druhá kategorie světel jsou záblesky. Tyto zdroje mají, jak jsem již zmínil, vyšší výkon, což můžete využít v horších světelných podmínkách, pro přesvícení protisvětla nebo pro simulaci či posílení přírodního záření. Blesků, které by šlo snadno propojit s mobilními zařízeními bohužel na trhu není mnoho. V podstatě jedinou výjimku, alespoň takovou, kterou u nás seženete, jsou profesionální blesky od společnosti Profoto.


Trvalá světla můžete sehnat v různých velikostech a provedeních, pro představu jmenuji tato: Fomei LED MINI RGB 5, Fomei LED BAR 17W Black, Fomei LED MINI RGB 24. V případě výběru záblesků se odkážu na tento článek, který před nedávnem vyšel na našem webu: Proč je Profoto špička mezi světly

Mobilní aplikace na úpravu fotek

V neposlední řadě je často potřeba fotky doladit, ať už jde jen o mírnou úpravu expozice, kontrastu či saturace, nebo o rozsáhlé úpravy vyžadující větší zásahy. K tomu vám poslouží nespočet aplikací, které můžete do svého chytrého zařízení stáhnout.

Na počátku úprav samozřejmě stojí samotná aplikace fotoaparátu, kterou máte ve svém telefonu předinstalovanou. Jak pokročilá nastavení vám tato základní appka dovolí, záleží hlavně na operačním systému, u telefonů s Androidem pak i na výrobci. Zpravidla si můžete stáhnout nějakou jinou, zde se ovšem můžete setkat s nedokonalou spoluprácí s mobilem a proto vám nebudu doporučovat žádnou konkrétní. Příslušnou kompatibilitu je vždy potřeba ověřit nebo vyzkoušet.

Z aplikací, které mohu doporučit obecně, neboť nejsou závislé na modelu telefonu, to jsou editační softwary. Zde máte na výběr ze stovek aplikací - placených i zdarma s jejichž pomocí můžete fotky různě dotvářet, upravovat a předělávat.

Apikace Snapseed

Začal bych asi od nejrozšířenější, kterou je aplikace Snapseed. Tento editor, který již mnoho let vlastní a vyvíjí společnost Google, nabízí poměrně příjemné prostředí a mnoho užitečných funkcí. Najdeme zde od základních úprav expozice, přes všelijaké filtry, až po složitější nástroje pro manipulace. Navíc můžete upravovat i fotky ve formátu RAW. Aplikace je dostupná jak pro Android tak pro iOS. Za největší výhodu této aplikace považuji fakt, že je zcela zdarma. A myslím opravdu zcela, protože zde není ani možnost zaplatit si za skrytí reklam, neboť tu žádné nejsou!

Aplikace na úpravu fotek | Megapixel

Mobilní verze Lightroom

Druhá, za mě asi nejlepší aplikace na úpravu fotek na telefonu, je Lightroom. Tento software od společnosti Adobe asi není potřeba dlouze představovat. Jedná se o mobilní verzi desktopového programu, který je v současnosti nejrozšířenějším fotografickým editorem. Kromě toho, že vám Lightroom dovolí editovat fotografie, umožňuje i třídění a katalogizaci souborů. Pokud navíc používáte Lightroom* na počítači, můžete využít cloudové úložiště a na týchž fotkách pracovat na obou zařízeních.

Nevýhoda tohoto řešení je, že není zcela zdarma. Můžete si ji sice bez poplatku stáhnout, ale abyste využili plný potenciál, který Lightroom nabízí, je potřeba si ho zaplatit. Pokud jste však již předplatiteli například Photography Planu, máte rovnou po přihlášení přístup k plné verzi. Za jednu z nejvýznamnějších funkcí, kterou plná verze přináší, považuji možnost úpravy RAWů. Je potřeba dodat, že i neplacená verze umožní dostatečné množství funkcí, které na běžné úpravy mobilních fotografií stačí. Nalézt ji můžete pro Android i pro iOS.

*(pro možnost využití této funkce je třeba používat Lightroom, nikoliv Lightroom Classic)

Mobilní aplikace pro úpravu fotek | Megapixel

Kromě této skvělé aplikace nabízí Adobe i další mobilní software na úpravu fotografií. Jedná se především o všeobecně známý Photoshop. Bohužel tento program si je svou mobilní adaptací dosti nepodobný. Kromě značně omezených funkcí je navíc nešťastně rozdělený do více aplikací. Konkrétně se jedná o Photoshop Express, Photoshop Fix a Photoshop Mix. Nechápejte mne špatně, aplikace jsou to stále nadprůměrné a navíc umožňují ovládat manipulace jako málokterá konkurence, ale pokud jste zvyklí používat program na počítači, tato kolekce pro vás bude spíše zklamáním.

Samozřejmě aplikací pro úpravu fotografií s různými funkcemi je na trhu nepřeberné množství. Mohl bych jich tu zmínit ještě spoustu, ale píši jen o těch, se kterými mám osobní kladnou zkušenost. Za zmínku stojí snad jen ještě Instagram, který také umožňuje velké množství úprav, nebo Pixlr, kde můžete z fotografie odstranit pozadí atd. ale dnes již z mého pohledu moc populární není. Pokud byste měli sami nějakou skvělou appku, o které byste chtěli abychom věděli, určitě nám ji napište do komentářů a případně připojte i její krátký popis pro další čtenáře. Na závěr vám přejeme mnoho úspěchů ve vaší mobilní fotografii a dobré světlo!

Přečtěte si pro inspiraci také článek Tipy na mobilní aplikace pro střih videa.

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.