Magazín

Fotoporadna

Kam v létě vyrazit fotit zvířata

Tomáš KivaderAktualizováno: 1. 8. 2022 v 18:51 • Rubrika: Fotoporadna

Kam v létě vyrazit fotit zvířata

Pokud byste se v létě rádi vydali fotografovat zvířata, ale ještě nemáte žádné své oblíbené či osvědčené lokality, mohly by vám přijít vhod některé naše tipy. Kromě konkrétních lokalit, kam mohu vřele doporučit se vypravit, přidám i některé další drobné rady, které mohou pomoci při focení, nebo vás nasměrují, jakou techniku si pro takové focení vybrat.

Obsah

Začnu trochou teorie kolem techniky, kterou je vhodné na focení zvířat používat. Velmi obecně lze říci, že většinu divokých zvířat budete jen stěží zaznamenávat ohnisky kratšími než dejme tomu 150 mm (přepočteno na full-frame). Budeme-li se bavit o opravdu plachých tvorech, tak využijete ještě o poznání delší ohniska jako jsou 300 nebo klidně až 600 mm.

polák chocholačka | Megapixel

Navíc, pokud s sebou tyto dlouhé objektivy budete nosit, bude pro vás významná i jejich hmotnost a případně rozměry. Sáhnete-li tedy po full-framovém těle, budete muset brát i obrovský objektiv. Lehčí jsou poté APS-C těla, ale na ta stejně obvykle nakonec dáte full-framový objektiv, takže úspora váhy je zanedbatelná. Proto lze doporučit systém micro 4/3, který kromě menších a lehčích fotoaparátů nabízí i menší a lehčí objektivy. Navíc díky dvojnásobnému crop faktoru získáte ekvivalenty full-framových skel, klidně i násobně menších.

Městské parky

kavka obecná | Megapixel

Pro začátek zvolím nejsnazší možnost, kde se setkat s divokými zvířaty, a tou jsou městské parky. Zpravidla jsou zde zvířata dostatečně zvyklá na člověka, takže vás nechají se přiblížit na jednotky metrů. Díky tomu si můžete nacvičit komponování a práci s prostorem okolo živočicha. Přece jen se kompozice snáz učí na klidném vrabci, kachně či veverce, než na organismu, který se štěstím uvidíte pár sekund někde v divočině.

Ne, že bych se zde chtěl vyhýbat konkrétním tipům, ale v podstatě každý městský park vám k tomuto účelu poslouží skvěle. Jeden příklad za všechny je pražská Královská obora, známá jako Stromovka. Jedná se o rozlehlý park, ve kterém můžete potkat drobné lesní ptáky, především pěvce a šplhavce, nebo třeba veverky. Kromě toho zde ale najdete i plno rybníčků s vrubozobými ptáky, volavkami či obojživelníky.

V podobném prostředí skvěle využijete malé kompaktní zoomy jako je excelentní OM System M.ZUIKO ED 40-150 mm f/4 PROOM System M.ZUIKO ED 40-150 mm f/4 PRO nebo univerzálnější a delší Olympus M.ZUIKO 75-300 mm ED II f/4,8-6,7, který ale nedosahuje optických kvalit prvního.

Skvělé pro focení zvířat ve městech je, pokud si ráno přivstanete a třeba cestou do práce vystoupíte z MHD a chvíli se projdete parkem či kolem řeky. Focení v ranních a večerních hodinách se dá obecně doporučit, neboť velká většina zvířat je aktivnější právě v tuto dobu. Navíc máte k dispozici příjemnější, měkčí světlo.

Syslí louka

Dalším konkrétním tipem na místo, kde lze velmi snadno fotit, je nedaleko Mladé Boleslavi. Jedná se o přírodní památku Radouč, jejíž část je známá jako syslí louka. Ačkoliv o skutečné divokosti by se zde dalo rovněž polemizovat, je pravdou, že sysli jsou zvědavá stvoření, která vás nechají se přiblížit na velmi krátkou vzdálenost i na jiných lokalitách.

Rada, jak zde fotit, je prostá. Jako u všech zvířat je ideální, pokud fotíte přibližně z výšky jejich očí. To zde v praxi znamená lehnout si na zem, nebo použít výklopný displej fotoaparátu. Díky tomu si můžete snadno hrát s popředím fotky, kam můžete umístit trsy suché trávy nebo kvetoucí květiny.

Pro zachycení rozmazaného popředí a pozadí je vhodný objektiv s lepší světelností, kterým může být jedno z mých nejoblíbenějších skel od značky Olympus, a to Olympus M.ZUIKO ED 40-150 mm f/2,8 PRO.

Rybníky v jižních Čechách

husa velká | Megapixel

Další, ne sice tak konkrétní oblastí jako u předchozí, zato ale druhově bohatší, jsou rybníky v jižních Čechách. Rozlehlé území plné menších i větších vodních ploch tvoří vhodné prostředí pro desítky druhů vodních ptáků. Oproti dříve zmíněným místům se zde setkáte s mnohem plaššími druhy a bude se vám tedy určitě hodit nějaké delší sklo. Na menší vodní ptáky bych doporučil další prvotřídní objektiv, kterým je Olympus M.ZUIKO ED 300 mm f/4,0 IS PRO.

Focení na těchto lokalitách je již o poznání těžší. Kromě snadného vyplašení bude proti vám i fakt, že nejspíš nebudete chtít fotit z vody. Proto určitě doporučuji se vodě přiblížit co to jde. A nejen že půjdete až na břeh, ale že si na něj lehnete a budete fotit od vodní hladiny. Jednak budete mít jednolitější a méně rušivé pozadí, navíc můžete získat hezčí odrazy ve vodní hladině.

Národní parky a CHKO

brhlík lesní | Megapixel

Poslední kategorií, kterou uvedu, jsou národní parky. Samozřejmě jsou tato místa, co se restrikcí týká, nejomezenější. Je to ale z pochopitelných důvodů, vždy je třeba myslet na to, že nechceme wildlife fotografií ohrožovat zvířata, ať už po stránce plašení, které může vést například k opouštění mláďat, nebo ničením jejich přirozeného prostředí. Ale i na turistických stezkách a volně přístupných místech můžete stále vidět nespočet druhů obratlovců i bezobratlých.

České Švýcarsko

Jakožto děčínský rodák nemohu vynechat můj nejmilejší a za mě i ten po stránce krajin nejhezčí. Lokality v blízkosti Labe skrývají nejedno kouzelné zákoutí vhodné k setkání s drobnými lesními šelmami, sudokopytníky nebo hlodavci. A ačkoliv je tento park opravdu krásný, osobně bych ho doporučil spíše na focení zmíněných krajin. Pokud byste sem jeli primárně na zvířata, zvažte raději přilehlou chráněnou krajinnou oblast Labské pískovce a přírodní rezervaci Rájecká rašeliniště.

Podyjí

Mým druhým nejoblíbenějším národním parkem u nás je ten na jižní Moravě. Podyjí nacházející se v nejteplejší části republiky nabízí k focení mnoho teplomilných druhů. Za zmínku určitě stojí vlhy, dudci, čápi a další ptáci, nebo třeba většina u nás žijících druhů plazů a obojživelníků.

Pokud byste se v létě vydali podobně jako já do této krásné oblasti, určitě uvítáte vzhledem k rozmanitosti druhů univerzálnější objektivy. Nejvhodnějším je Olympus M.ZUIKO ED 100-400 mm f/5,0-6,3 IS, který po přepočtu na full-frame odpovídá 200-800 mm a dovolí vám tak fotit nejen větší hmyz a drobné obratlovce, ale také velmi vzdálené plaché ptáky.

Navíc zde narazíte i na plno bezobratlých, jako jsou kudlanky, roháči a nosorožíci. Sice spousta wildlife fotografů bezobratlé a focení makra ignoruje, ale podle mého názoru je to neodlučitelně spojeno. Fotit makro wildlife je sice technicky dosti odlišné, často mnohem náročnější, neboť musíte obvykle pracovat i s umělým světlem. Použít můžete delší objektivy, které často umožňují zaostřovat i na blízké vzdálenosti, nebo se přímo vybavit makro obektivem. Tím nejlepším, který si můžete vybrat je Olympus M.ZUIKO ED 60 mm f/2,8 macro. V případě že by vás makro zcela pohltilo, můžete se vybavit i bleskem Olympus STF-8 Macro.

užovka obojková | Megapixel

Máte vy nějaké oblíbené osvědčené lokality, kam se lze dostat? Dejte nám klidně vědět do komentářů.
A ať už se vydáte kamkoliv, na základě našich tipů nebo ne, určitě s námi nezapomeňte sdílet vaše fotografie. Můžete k tomu využít naši Galerii, nebo nás můžete označovat na sociálních sítích, budeme se těšit na vaše výsledky!

Úvodní foto z Galerie Megapixel: Dominik Veringer

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.