Magazín

Blog

Mistři fotografie: Díl 1. - Sebastião Salgado

Ondřej VachekAktualizováno: 27. 4. 2022 v 16:04 • Rubrika: Blog

Mistři fotografie: Díl 1. - Sebastião Salgado

V prvním díle našeho seriálu o mistrech světové fotografie se podíváme na brazilského ekologa a ekonoma, který za celý svůj život procestoval desítky zemí a přinesl s sebou tisíce dechberoucích snímků v jeho jedinečném stylu.

Obsah

Fotograf z Brazílie

Každý správný český a slovenský fotograf zná jména jako Koudelka, Saudek, Šibík a jim podobné. Ne všichni však známe světové mistry fotografie, kteří prakticky tvarovali fotografii tak, jak ji dnes známe. V tomto novém seriálu se zaměříme právě na na tyto osobnosti fotografie, na tyto mistry. Každý díl bude vyhrazený jedné celosvětově uznávané fotografce, či fotografovi.

V tomto díle se podíváme na fotografa, jehož díla ale jistě znáte. Jedná se o člověka, který svou kariéru začal relativně pozdě a i přes to je jeho tvorba tak unikátní a originální, že se jeho jméno bude ve fotografických kruzích objevovat ještě dlouhá desetiletí.

Ovlivnění životem na farmě

Sebastião Salgado se narodil v roce 1944 v brazilském státě Minas Gerais, kde vyrůstal na rodinné farmě. Zde často absolvoval dny i týdny dlouhé cesty spojené s prací na farmě, což se dost možná stalo stěžejní pro jeho styl práce. Vystudoval ekonomiku na univerzitě São Paulo a poté ve studiu pokračoval v Paříži a na to navázal relativně úspěšně jako ekonom pro Mezinárodní organizaci pro kávu a také pro světovou banku.

Díky této pozici často cestoval do různých afrických zemí. Při těchto cestách si prozatím jako nadšenec zamiloval fotografii. Ve věku 35 let se rozhodl dát v práci výpověď a naplno se věnovat fotografii. Byl členem různých fotografických agentur jako Sigma, či Gamma, než se dlouhodobě usadil u agentury Magnum. Zde pracoval 15 let, než se svou ženou Léliou založil vlastní agenturu Amazonas Images.

Jeho fotografie je vysoce komplexní avšak jednoduché. Salgado ve své práci často zahrnuje kombinaci detailu, lidského faktoru a zároveň obrovského měřítka fotografované scény. Silně tomu napomáhá fakt, že mládí strávil na farmě, která byla na desítky kilometrů naprosto odříznutá od světa. Do jeho tvorby to přineslo možnost vidět snímky s určitým odstupem. Nezasekává  se tak na nedůležitém detailu, ale zachycuje ohromné scény tak, jako by byl divák pouhý vzdálený pozorovatel. Toto je ohromně těžký způsob fotografování, neboť Salgado i přes tento odstup dokáže diváka do scény emočně vtáhnout.

Za celou dobu svého působení Salgado vydal celosvětově úspěšné, objemné a fotograficky naprosto vynikající knihy. Ty nejznámější z nich jsou například Workers, Migrants, Other Americas a v neposlední řadě Genesis

Mistři fotografie | Megapixel


Sebastião Salgado - Kuwait

Sebastião Salgado | Megapixel


Sebastião Salgado - Serra Pelada

Mlha | Megapixel


Sebastião Salgado - Serra Pelada

Sebastião Salgado | Megapixel


Sebastião Salgado - Brazílie

Sebastião Salgado | Megapixel


Sebastião Salgado - Čajová plantáž

Svědectví zachycená na fotografiích

Jedna z prvních Salgadových knih se jmenuje Workers. Do češtiny lze název této práce volně přeložit jako Dělníci, či Pracující. Salgado knihu vydal s podtitulem Archeologie doby industriální a zaměřuje se v ní na nedoceněné a přepracované členy naší společnosti. Pro tuto knihu cestoval po celém světě a zachycoval neskutečné pracovní a životní podmínky hasičů bojujících s ropnými požáry v Kuvajtu během války v zálivu, čajových plantáží ve Rwandě, nebo třeba brazilských farmářů. 

Velmi známé fotografie z této série byly pořízené v brazilském zlatém dole Serra Pelada. Tyto snímky zachycují stovky postav, hlavu na hlavě, pracující v neskutečně obtížných podmínkách během brazilské zlaté horečky v osmdesátých letech minulého století. Dělníci museli celé dny dřít někdy až do vyčerpání, aby byli schopni najít alespoň nějaké zlato, které by je i jejich rodiny uživilo.

Brazilská zlatá horečka

Salgadovy fotografie jsou až šokující svým měřítkem. I když se dostal až do dolů a zachycoval jednotlivé scény zblízka a intimně, nejzajímavější jsou právě ony slavné snímky fotografované s odstupem. Neskutečné hromady dělníků se z dálky jeví jako mravenci v mraveništi. Na celé této reportáži je nejvíce bizarní ten fakt, že v tomto zlatém dole byli všichni dělníci dobrovolně. Přišli jich tisíce za příslibem snadného zbohatnutí.


Sebastião Salgado - Migrations

Sebastião Salgado | Megapixel


Sebastião Salgado - Migrations

Sebastião Salgado | Megapixel


Sebastião Salgado - Migrations

Sebastião Salgado | Megapixel


Sebastião Salgado - Sahel

Sebastião Salgado | Megapixel


Sebastião Salgado - Sahel

Migrations a Sahel - Knihy o útěku a nepředstavitelném hladu

Další ze slavných Salgadových děl bylo vydané s názvem Migrace a zaměřuje se na hromadná stěhování lidstva po celém světě. Během šesti let navštívil 40 zemí a fotografoval uprchlíky i migranty při cestě na místa jim neznámá. Sám Sebastião o nich tvrdil, že jsou to lidé procházející si „tím nejhorším v jejich životech.” V úvodu knihy Migrations Salgado píše toto: „Byli vyděšení, nepohodlní a ponížení. I tak mi však umožnili je fotografovat. Veřím, že je tomu proto, že chtěli svou situaci ukázat světu. Vysvětlil jsem jim, že přesně toto je můj účel. Mnozí z nich před mým fotoaparátem stáli, jako by to byl jejich mikrofon.”

Sahel je kniha zaznamenávající temné období zemí západní Afriky v období neskutečného hladomoru v osmdesátých letech minulého století. Salgado navštěvoval země jako Čad, Etiopii, Mali a Súdán. S touto knihou měl z počátku problémy, protože nemohl najít nakladatele, který by byl ochotný vydat toto svědectví o tak silném lidském utrpení. Sahel je kniha sice plná lidské tragédie, na druhou stranu je umělecky a fotograficky tak vynikající, že je často používaná jako jeden z nejlepších příkladů, proč fotografovat i to nejhorší, čím lidé procházejí. 

Samotný Sebastião byl touto zkušeností silně zasažený. Fotografování na dlouhou dobu zanechal, neboť mu i vlastní doktor tvrdil, že zažil tolik utrpení, že jeho tělo samotné přestává chtít žít. 

Sebastião Salgado | Megapixel


Sebastião Salgado - Genesis

Mlha | Megapixel


Sebastião Salgado - Genesis

Mlha | Megapixel


Sebastião Salgado - Genesis

Mlha | Megapixel


Sebastião Salgado - Genesis

Mlha | Megapixel


Sebastião Salgado - Genesis

Milostný dopis Zemi - Genesis

Po dlouhé odmlce, kdy se Salgado zaměřil na znovuoživení lesa obklopujícího jeho rodnou farmu v Minas Gerais, se rozhodl oprášit svou lásku k fotografii a začal s dlouhodobou prací na knize Genesis. Tentokrát se po předchozích zkušenostech zaměřil na to, co dělá Zemi krásnou a jedinečnou. Trávil dlouhé týdny a měsíce za polárním kruhem, v africké přírodě, prostě všude, kde příroda nezná vliv lidstva. 

Například na Galapágách dlouhodobě žil mezi místní faunou, aby si získal důvěru i těch nejvíce plachých zvířat a mohl je fotografovat zblízka. Celá kniha Genesis je myšlená jako milostný dopis Zemi a ukázka lidstvu, že jsme obklopení nádherným světem, který je absolutně nutné si udržet.

Nadace Instituto Terra

Jak bylo již zmíněné výše, Sebastião se vrátil se svou ženou Léliou zpět na rodinnou farmu v Brazílii. Krajinu svého dětství však skoro vůbec nepoznával, protože byla prakticky kompletně odlesněná. S manželkou tak založili nadaci Instituto Terra a zasloužili se o zasazení milionů stromů různých druhů. 17 000 akrů vyschlé stepi změnili na živý les, do kterého se díky jejich práci vrátila spousta druhů divoké zvěři. Sebastião se stal ambasador dobré vůle UNICEFu a po světě ukazuje, že je možné zachránit člověkem zničenou přírodu.

Světové fotografie | Megapixel

 

Zdroje informací

Salgadův život i práce jsou relativně dobře zdokumentované v několika médiích. Pro anglicky mluvící mohu určitě doporučit autobiografickou knihu “Sebastião Salgado: From My Land to the Planet”. Dále byl o Salgadově práci natočený krásný film zvaný Sůl Země (O Sal da Terra). V neposlední řadě Salgado také popisuje svou práci a svůj život v této přednášce pro TED.

Sebastião Salgado a jeho dílo je pro každého fotografa určitě dobré znát. Ukazuje nám nejen velmi odlišný pohled na svět od tradiční „evropské školy” fotografie, ale dokazuje, že nejlepší projekty s těmy nejkrásnějšími výsledky jsou ty, na kterých si opravdu dáte záležet. Je třeba své fotografii věnovat dostatek času a nespěchat. Určitě si najděte příležitost si jeho knihy, které jsou stále široce dostupné třeba z prestižního nakladatelství Taschen, prohlédnout.

Fotografie známých fotografů | Megapixel

Zdroj úvodní fotografie: Rodrigo Esper/Wikipedia, creative commons licence, převedené do černobílé

Přečtěte si další díly ze série Mistři fotografie:

Sdílet na


Komentáře k článku

LZ

Viděl jsem celý fotografický soubor Genesis na výstavě ve Španělsku, na podzim 2015, v Zaragoze. Neuvěřitelný zážitek, který bych přál každému obdivovateli jeho fotografií. Na výstavu jsem si koupil vstupenku 2x, protože během jedné návštěvy této výstavy jsem nestihl zpracovat zážitek z toho co jsem viděl. I když vstupné nebylo levné, nelituji. Občas si tento zážitek připomenu alespoň prolistováním katalogu z výstavy.

1

Ludvík Zemek, 4. 3. 2022 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.