Magazín

Produktové aktuality

Objektivy Sigma "S" jako Sports

Martin LukešAktualizováno: 21. 6. 2021 v 15:56 • Rubrika: Produktové aktuality

Objektivy Sigma "S" jako Sports

A.C.S. - většině sportovních fanoušků při přečtení této značky automaticky naskočí název jednoho pražského fotbalového klubu. Tato tři písmena mají však ještě jeden význam. Jde o označení třech modelových řad japonského výrobce objektivů Sigma, tedy Art, Contemporary a Sports. A když už jsme začali tak hezky sportovně, tak u tohoto tématu ještě chvíli zůstaneme. V jednom z předchozích článků jsme se věnovali objektivům řady ART a dnes si povíme něco o stejně zajímavé modelové řadě SPORT.

Obsah

Hned z úvodu bych rád zdůraznil, že objektivy s označením Sports zdaleka nejsou určeny pouze a jenom sportovním reportérům. Toto označení má napovědět, že jde o objektivy, které vynikají především v rychlosti a přesnosti zaostření, ale i ve vykreslení detailů, což je u sportovní fotografie často velmi důležité.

Když se nad tím ale trochu zamyslíte, tak dojdete k závěru, že podobné vlastnosti očekává v podstatě každý fotograf bez ohledu na to, zda se zaměřuje na WILD-LIFE, tedy fotografování zvířat ve volné přírodě, nebo na reportáže typu koncerty, divadlo a jiné sportovní akce. Zároveň k nim však patří i ti, kteří rádi fotografují letadla, vesmírná tělesa, ale třeba i děti na hřišti a to i přesto, že se v podstatě o žádný sport nejedná.

Asi by tedy stálo za upřesnění, že do Sports linie řady Sigma spadají výhradně delší teleobjektivy, a to jak s pevným ohniskem, tak i s proměnným (zoomové objektivy). I teleobjektivy lze však použít na nesčetně dalších žánrů kromě sportu.

Objektivy Sigma "S" jako SPORT | Megapixel
Sigma 70-200 mm f/2,8, DG OS HSM Sports pro Nikon F (FX) - foto: Radim Kadlečík

Určitě bych proto doporučil, nenechat se odradit označením Sports hned z kraje jen proto, že se zrovna nezaměřujete na sportovní fotografii. Naopak. Po těchto objektivech sahají čím dál častěji i milovníci jiných žánrů, kteří požadují rychlou a přesnou optiku s výborným obrazovým výstupem. A to objektivy Sigma Sports splňují beze zbytku.  

Sportovní řada objektivů Sigma není nijak široká a nabízí třetinu toho, co řada Contemporary (15 objektivů) a pouhou pětinu řady Art (24 objektivů). Ono je to ale celkem logické. Objektivy s kratším a středním ohniskem najdou mnohem větší využití než „super“ teleobjektivy. I tak si myslím, že těch 5 nabízených objektivů Sports pokryje kompletně potřeby všech milovníků focení na dálku.

Objektivy Sigma "S" jako SPORT | Megapixel
Sigma 70-200 mm f/2,8, DG OS HSM Sports pro Nikon F (FX) - foto: ČERNIL Pavel

Zoomové objektivy řady Sports

Sigma 70-200 mm F2,8 DG OS HSM (bajonet pro Canon, Nikon, Sigma)
Objektivy Sigma "S" jako SPORT | Megapixel

Tento objektiv je patrně tím nejuniverzálnějším z celé modelové řady Sports, a proto ho lze najít i v brašně většiny „běžných“ fotografů. Ohnisko 70-200 mm je jedním z tzv. svaté trojice (14-24 mm / 24-70 mm / 70-200 mm) a v podstatě patří k druhému nejrozšířenějšímu zoomu.

Dají se s ním velmi dobře fotografovat portréty, fashion či běžné momentky i reportáže na střední a lehce delší vzdálenost. Velmi oblíbený je také mezi svatebními, koncertními a reklamními fotografy. Díky světelnosti f/2,8 lze velmi dobře kontrolovat hloubku ostrosti a pracovat s pozadím.

Objektivy Sigma "S" jako SPORT | Megapixel
Sigma 70-200 mm f/2,8, DG OS HSM Sports pro Nikon F (FX) - foto: Tibor Hrnko

Objektiv je určen pro fotoaparáty se snímačem full-frame a vyrábí se ve verzích pro bajonet Canon EF, Nikon F a Sony. Stejně tak je to i u dalších čtyř objektivů z rodinky Sports.

Velice dobře ho lze použít i na fotoaparátech s APS-C snímačem. Zde sice přijdete o nejkratší ohnisko 70 mm, kde se díky crop faktoru přepočte cca na 105 mm, ale na druhou stranu se prodlouží i nejdelší ohnisko, a to cca na 300 mm. Při fixní světelnosti f/2,8 je to poměrně hodně zajímavé.

Kromě samotných optických vlastností vyniká Sigma 70-200 v mnoha dalších parametrech. Přední a zadní optický člen objektivu je ošetřen vodě odpudivou vrstvou, která zabraňuje ulpívání vody i mastnoty a umožňuje jejch snadné setření. Další předností je hliníková konstrukce, která je navíc utěsněna proti prachu a vlhkosti, takže lze objektiv používat i v těch nejnáročnějších podmínkách. A nechybí ani inteligentní optická stabilizace obrazu.

Sigmáckou 70-200 řady Sports lze tedy doporučit opravdu každému. Poměrně příjemná je i cena, protože za ní dáte cca o 1/3 až 1/5 méně oproti originálním objektivům se stejnými parametry.

Objektivy Sigma "S" jako SPORT | Megapixel
Sigma 70-200 mm f/2,8, DG OS HSM Sports pro Canon EF - foto: Pavel Lužný

Recenze Sigma 70-200 mm F2,8 DG OS HSM

Sigma 120-300 mm F2,8 DG OS HSM (bajonet pro Canon, Nikon, Sigma)
Objektivy Sigma "S" jako SPORT | Megapixel

O maličko méně univerzální, nicméně pořád stále oblíbené ohnisko nabízí další zoomový objektiv, kterým je Sigma 120-300 mm. Tento teleobjektiv je vybaven velmi rychlým, ale také tichým pohonem automatického ostření, které je poháněno ultrasonickými motorky. Další předností je optický stabilizátor obrazu s účinností až 4 kroky a nechybí ani možnost aktualizace či jemné seřízení prostřednictvím dokovací stanice a příslušeného sofwaru.

Objektivy Sigma "S" jako SPORT | MegapixelSigma 120-300 mm f/2,8 DG OS HSM Sports pro Canon - foto: Karel Smilek

Tento objektiv rozhodně nepatří mezi drobečky. Ostatně není se čemu divit. Daný rozsah ohniska při fixní světelnosti, za což objektiv vděčí 23 optickým členům v 18 skupinách, přeci jenom něco váží. Konkrétně počítejte s hmotností téměř 3,5 kg. Na druhou stranu tento parametr naznačuje, že jde o kus poctivého skla, které je doplněno kvalitní a bytelnou konstrukcí. Oproti klasické 70-200 mm má objektiv 1,5x větší přiblížení a to je u teleobjektivu znát.

Objektivy Sigma "S" jako SPORT | Megapixel
Sigma 120-300 mm f/2,8 DG OS HSM Sports pro Nikon - foto: Jan Šmíd

I v tomto případě jde o full-frame optiku, kterou lze použít na fotoaparátech s menším APS-C senzorem. U těch se ohnisko prodlouží na 180-450 mm, nebo v případě Canonu na 192-480 mm a to jsou vzhledem ke zmiňované světelnosti velmi slušné hodnoty.

Kromě sportu, včetně toho halového, se tímto „dělem“ dají skvěle fotit zvířata ve volné přírodě, architektonické detaily, koncerty, kulturní akce i běžné reportáže na hodně velkou vzdálenost.

Objektivy Sigma "S" jako SPORT | Megapixel
Sigma 120-300 mm f/2,8 DG OS HSM Sports pro Canon - foto: Radoslav Coufal

Recenze Sigma 120-300 mm F2,8 DG OS HSM

Sigma 150-600 mm F5-6,3 DG OS HSM (bajonet pro Canon, Nikon, Sigma)
Objektivy Sigma "S" jako SPORT | Megapixel

V některých případech a pro určité žánry může být i relativně běžné "tříkilo" málo. A protože Sigma myslí na potřeby všech fotografů, má v nabídce hned dva objektivy s ohniskem do 600 mm. Tím prvním je 4x zoom 150-600 mm. Toto ohnisko je možná někomu povědomé z modelové řady „Contemporary“ a opravdu je to tak. „Stejný“ objektiv se stejnou světelností existuje skutečně ve dvou variantách.

Slovo "STEJNÝ" však není v uvozovkách náhodou. Podle názvu by se mohlo zdát, že jde skutečně o dva totožné objektivy. Mnoho fotografů si dokonce myslí, že jediné v čem se tyto objektivy liší je rychlost ostření, a proto má jeden označení Sports. Je sice pravda, že verze sport ostří o něco svižněji, ale to není zdaleka jediný rozdíl.

Objektivy Sigma "S" jako SPORT | Megapixel
Sigma 150-600 mm f/5,0-6,3 DG OS HSM Sports pro Nikon - foto: Ondřej Chvátal

Oba objektivy mají zcela odlišnou konstrukci, ale liší se také ve velikosti, váze, průměru předního filtru a v minimální zaostřovací vzdálenosti. Verze sport má o 4 optické členy navíc (24/16), dokáže zaostřit o 20 cm na kratší vzdálenost (2,6 m), ale na druhou stranu je větší a váží téměř o jeden kilogram více. Verze „C“ se tedy hodí i na nějaké ty výlety a cestování pěšmo a varianta „S“ je navržena opravdu spíše pro reportážní účely na místech kam se člověk dopraví pohodlněji.

Objektivy Sigma "S" jako SPORT | Megapixel
Sigma 150-600 mm f/5,0-6,3 DG OS HSM Sports pro Nikon - foto: Daniel Klaput

Díky extrémně dlouhému ohnisku, které se u APS-C fotoaparátu posouvá až na hodnoty 225-900 mm, případně 240-960 mm u Canonu, jde opravdu o úctyhodný zoom, kterým lze fotografovat ty nejvzdálenější objekty. Kromě sportu se hodí i pro focení zvířat, letadel či jiných velmi vzdálených objektů.

Recenze Sigma 150-600 mm F5-6,3 DG OS HSM

Sigma 60-600 mm F4,5-6,3 DG OS HSM (bajonet pro Canon, Nikon, Sigma)

Druhou šestistovkou v řadě je širokorozsahový ultrazoom s desetinásobným přiblížením 60-600 mm. Tento objektiv pokrývá jak základní ohnisko na portréty, tak standardní zoom do 300 mm i extrémní teleobjektiv s hranicí 600 mm. Největší předností tohoto zajímavého objektivu je především jeho univerzálnost.

Objektivy Sigma "S" jako SPORT | Megapixel
Sigma 60-600 mm f/4,5-6,3 DG OS HSM Sports pro Canon EF - foto: Vlastimil Jiřinec

To ocení hlavně sportovní reportéři a milovníci fotografování zvířat. Zvláště pak ti, kteří nemají prostor k tomu měnit svoje stanoviště a z jednoho místa potřebují zabrat jak středně, tak více či dokone extrémně vzdálené objekty. U optiky s podobným rozsahem nelze očekávat nějakou oslnivou světelnost, ale na druhou stranu je díky tomu objektiv poměrně malý a lehký. Hodí se tedy i na vzdálenější přesuny v terénu.

Objektivy Sigma s pevným ohniskem řady Sports

Čtveřici zoomových objektivů doplňuje jeden prémiový s fixním ohniskem a velmi slušnou světelností. 

Objektivy Sigma "S" jako SPORT | MegapixelSigma 500 mm f/4 DG OS HSM Sport pro Nikon  - foto: Radek Krystýn

Sigma 500 mm F4 DG OS HSM (bajonet pro Canon, Nikon, Sigma)

Vzhledem k velikosti, váze i ceně je zřejmé, že tohle není objektiv pro každého. Jeho délka 38 cm a váha přes 3 a čtvrt kila, nejsou zrovna parametry vhodné pro brašnu běžného rodinného fotografa. Na druhou stranu i tento speciál nalezne svou cílovou skupinu. Přesně tímto typem optiky se fotí například olympijské hry, mistrovství světa, ale také snímky, které známe z Natioanl Geographics a dalších prestižních světových magazínů, které se věnují fauně.

Objektivy Sigma "S" jako SPORT | Megapixel
Sigma 500 mm f/4 DG OS HSM Sports pro Nikon - foto: Tibor Hrnko

Tělo objektivu je vyrobeno z hliníkové slitiny, díky čemuž se podařilo snížit hmotnost, ale zároveň si objektiv zachoval dostatečnou odolnost. Samozřejmostí je utěsnění proti prachu a vlhkosti, takže se s ním dá pracovat i v náročnějších podmínkách a nechybí ani rychlé ultrasonické ostření a stabilizátor obrazu.

Objektiv je proimárně určen pro fotoaparáty full-frame, ale lze ho použít i na menších snímačích APS-C. Zde se ohnisko prodlužuje na 750 mm (Nikon, Sony), nebo 800 mm (Canon). Vezmeme-li v potaz clonu f/4 pi tomto ohnisku, tak jde skutečně o mocný nástroj každého fotorgafa, který se věnuje fotografování hodně vzdálených objektů.

Objektivy Sigma "S" jako SPORT | MegapixelSigma 500 mm f/4 DG OS HSM Sports pro Nikon - foto: Libor Koucký

titulní foto: Sigma 150-600 mm f/5,0-6,3 DG OS HSM Sports pro Nikon - foto: Ondřej Chvátal

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.