Polarisation filter – polarizační filtr

Polarizační filtr je jeden z nejčastěji používaných a nejužitečnějších filtrů ve fotografii.

Díky efektu, který poskytuje, je možno odfiltrovat odlesky z nekovových předmětů - tedy od skoro všech předmětů, aspoň trochu se leskne všechno. Tím dochází k daleko sytějšímu podání barev, zvýraznění bílých mraků na obloze a podobně.

Světlo je elektromagnetické záření, které kmitá ve všech směrech. Polarizační filtr propouští pouze světlo, které kmitá v jednom směru. Filtr je v praxi našroubovaný na objektivu a je konstruován jako otočný. Požadovaný směr kmitání se řídí natočením filtru. Tím dochází k zachytávání polarizovaného světla. Polarizované světlo vzniká především odrazem od lesklého nekovového povrchu (voda, sklo apod.) nebo průchodem materiálem, který světlo polarizuje (např. opar), rozptylem a lomem světla nebo absorbcí.
Efekt polarizačního filtru se nejvíce projevuje tehdy, pokud je objektiv namířen kolmo ke slunci. Pokud je polarizační filtr ve směru rovnoběžném se slunečním světlem, efekt se neprojevuje vůbec. Stejně tak se efekt neprojevuje při fotografování s pomocí blesku. Pokud chceme pomocí polarizačního filtru odstranit odlesky např. ze skla, bývá účinek největší, fotografujeme-li směrem, který svírá s lesknoucím se povrchem úhel zhruba 35 stupňů. Při použití polarizačního filtru dochází také k úbytku světla o cca 1,5 EV.
Existují dva základní typy polarizačních filtrů

  • lineární - po průchodem lineárním filtrem je světlo polarizované
  • cirkulární - cirkulární filtr má pomocnou fólii, která po průchodu polarizačním filtrem světlo opět rozkmitá do všech směrů

Použití lineárního filtru může mít u digitálního fotoaparátu negativní vliv na kvalitu autofokusu nebo měření expozice.

Pokračujte na Polarizační filtry

Komentáře

Martin Lukeš

Reaguje na (33) | Existují dva způsoby polarizace, lineární a cirkulární. U digitálních snímačů je potřeba používat cirkulární, tedy otočný filtr. Teoreticky by mohlo fungovat i sklíčko z brýlí, ale bohužel nevím, zda by byla kamera správně ostřit a měřit expozici. To jsem nikdy nezkoušel. Pokud nebude kamera moc daleko od skla, tak by stínítko použít šlo. Možná existují i nějaké filtry kolem 25 mm ale otázkou je jak se vám pak s nimi bude manipulovat - otáčet.
34

Prodejce Megapixel.cz, Martin, 28. 8. 2023 |Reagovat

P

Reaguje na (32) | Děkuji. A jak fungují polarizované sluneční brýle? S těmi podle slunce nijak neotáčím a odlesky palubky eliminují výborně. Jinak našel jsem na webu nejmenší průměr 25 - je otázka, jestli to nebude moc malé, protože ten objektiv je širokoúhlý, tak aby už záběr nebyl oříznutý kroužkem filtru (což zároveň vylučuje ten trychtýř). Udělám maketu a zkusím.
Ale děkuji.

33

Pavel, 28. 8. 2023 |Reagovat

Martin Lukeš

Reaguje na (31) | Dobrý den, bohužel se obávám, že vám asi nikdo polarizační vrstvu na sklíčko nenanese. Alespoň jsem o takové službě nikdy neslyšel. Navíc polarizačním filtrem je potřeba otáčet v závislosti na tom z jaké strany jde světlo jinak postrádá na účinku. Jediné co mě napadá je udělat si nějaký držák a k němu připevnit nejmenší polarizační filtr, což je nějakých 37 mm. Dalším řešením by bylo posunout kameru úplně na sklo, nebo vytvořit nějaké stínítko (trychtýř) mezi sklem a objektivem kamery, které by odstínilo světlo a eliminovalo tak odlesky.

32

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 28. 8. 2023 |Reagovat

P

Potřeboval bych polarizační filtr na objektiv auto kamery (v záběrech se hrozně odráží palubní deska). Průměr objektivu je cca 15 mm. Dá se sehnat něco tak malého? Nebo dá se třeba v nějaké optice nechat nanést polarizační vrstva na sklíčko, které si přinesu? Nebo jak to vyřešit?

31

Pavel, 28. 8. 2023 |Reagovat

Luděk Bouška

Reaguje na (29) | Dobrý den, ano, více filtrů na sebe nasadit jde, ale moc se to nedoporučuje, protože to snižuje kvalitu obrazu. Čím méně filtrů před objektivem, tím lépe. Pokud chcete použít polarizační fitr, je ideální sundat ochranný filtr a až pak nasadit polarizační.

30

Prodejce Megapixel.cz, Luděk Bouška, 1. 10. 2015 |Reagovat

Miheela H

Dobrý den, dá se polarizační filtr dát na ochranný filtr nebo naopak? Všeobecně, dá se nasadit více filtrů na sebe? Děkuji.

29

Michaela Holubová, 30. 9. 2015 |Reagovat

Luděk Bouška

Reaguje na 27 | Dobrý den, najdete je zde http://www.megapixel.cz/olympus-ez-1260-swd#access ories.
28

Prodejce Megapixel.cz, Luděk Bouška, 5. 5. 2011 |Reagovat

F

Dobrý den,
jaký polarizační a UV filtr by jste mi doporučil z vaší nabídky pro ZUIKO 12-60mm.
děkuji
27

Fojt, 4. 5. 2011 |Reagovat

Luděk Bouška

Reaguje na 25 | Dobrý den, ano, problémy s ostřením s největší pravděpodobností způsobuje právě nekvalitní polarizační filtr. Může to býtzpůsobeno i tím, že je tzv. lineární. Pro přístroje s automatickým ostřením je třeba používat cirkulární PL filtr.
26

Prodejce Megapixel.cz, Luděk Bouška, 23. 11. 2010 |Reagovat

J

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat jestli extralevný pol. filtr (zn. Massa, cena na aukru cca 200,-) může dělat problém při ostření. Mám Nikon D60 se setovými objektivy 18-55 VR a 55-200 VR a koupil jsem zmíněný filtr. Všiml jsem si, že s nasazeným filtrem není možné kvalitně zaostřit ani na AF ani manuálně i když bez filtru je zaostření v pohodě. Problém je samozřejmě nejvíce patrný na dlouhém ohnisku. Může to být kombinace "levného" foťáku a objektivů s levným filtrem nebo to bude záležitost jen toho nekvalitního filtru pochybné značky? Jde mi o to, jestli se stejný problém nemůže opakovat i když si koupím nějaký kvalitnější filtr třeba z vaší nabídky (kde máte předpokládám prověřené značky)? Děkuji za odpověď.
25

Jura, 12. 11. 2010 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.