Magazín

Fotoporadna

Základy videa: Kamera od nastavení, výběr ohniska až po stabilizaci

Tomáš KivaderAktualizováno: 15. 1. 2024 v 17:20 • Rubrika: Fotoporadna

Základy videa: Kamera od nastavení, výběr ohniska až po stabilizaci

Pokud jste se rozhodli, že se chcete se svým fotoaparátem začít věnovat nejen fotce, ale i videu, je pro vás tento článek jako stvořený. Podíváme se na to, jak si fotoaparát pro natáčení videa přizpůsobit, jak ho ovládat nebo jak si pomoci dalšími vychytávkami, abyste dokázali natočit takové video, jaké si představujete.

Obsah

Manuální nastavení

Pro natáčení jsou poměrně klíčové některé nastavené hodnoty expozice a dalších parametrů. Proto je důležité dobře jim porozumět a umět s nimi pracovat. Pokud jste tedy ve světě fototechniky úplně noví, doporučujeme si pročíst základní články pro obsluhu fotoaparátu - Jak fotit digitální zrcadlovkou (DSLR) a bezzrcadlovkou, díky kterým si osvojíte schopnost rychle a správně si nastavit ideální parametry pro vaše vysněné video.

Nastavení foťáku na video

Pokud zvládáte základní nastavení manuálních režimů vašeho fotoaparátu, může se vám ještě hodit zaměřit se přímo na video–funkce daného přístroje. V dnešní době se dá každý fotoaparát poměrně slušně přizpůsobit i nahrávání videa, a vy tak nejste odkázáni pouze na automatické režimy, které mnohdy nedosahují kýžených výsledků. Pokud byste si chtěli o tomto tématu přečíst víc, případně se rovnou i podívat na video, navštivte náš článek - Začněte natáčet! Úvod do videa pro fotografy.

Ohniska

Ohnisko objektivu je jedním z nejdůležitějších faktorů při výběru objektivu pro natáčení videa. Ovlivňuje to, jak bude váš záznam vypadat, a může mít zásadní dopad na vaši kreativitu.

Základní typy ohnisek

Široké ohnisko (obvykle od 10 mm do 35 mm na full frame fotoaparátu) umožňuje zachytit široký úhel záběru. Je ideální pro natáčení krajin, interiérů nebo akčních scén. Normální/základní ohnisko (od 35 mm do 70 mm na full frame fotoaparátu) poskytuje realistický pohled na svět. Je ideální pro natáčení rozhovorů, dokumentů nebo reportáží.

Teleobjektiv (od 70 mm do 200 mm na full frame fotoaparátu) umožňuje přiblížit se k objektu zájmu. Je ideální pro natáčení portrétů, sportu nebo divoké přírody. Superteleobjektiv (nad 200 mm na full frame fotoaparátu) umožňuje přiblížit se k objektu zájmu na velké vzdálenosti. Je ideální pro natáčení vzdálených objektů, jako jsou zvířata v přírodě nebo sportovní události.

Jak vybrat ohnisko

Při výběru ohniska objektivu pro natáčení videa je třeba zvážit následující faktory:

Typ videa, které chcete natáčet. Pokud chcete natáčet krajinu, budete potřebovat obvykle spíše širší ohnisko. Pokud chcete natáčet naopak rozhovory, budete potřebovat základní rozsah ohniskových vzdáleností. Nebo chcete-li natáčet například sport, budete potřebovat delší teleobjektiv.

Váš rozpočet a výbava, kterou již máte. Objektivy klidně i s totožnou ohniskovou vzdáleností se pohybují v obrovském cenovému rozpětí. Proto se zkuste ze začátku spíše naučit používat objektiv který máte (nejčastěji nějaký setový s normálním rozsahem, u něhož přijdete na to, která ohniska vám vyhovují a která ne).

Vaše osobní preference. Někteří lidé preferují široké ohnisko, protože jim umožňuje zachytit více informací najednou. Jiní preferují teleobjektiv, protože jim naopak umožní zaměřit se na jeden konkrétní detail scény.

Samozřejmě je možné kombinovat různá ohniska v rámci jednoho videa. Například můžete začít širokým ohniskem, abyste zachytili celou scénu, a poté přejít na teleobjektiv, abyste se zaměřili na konkrétní objekt zájmu v detailním záběru. Pokud jste začátečník, doporučujeme začít s univerzálním zoomovým objektivem s rozsahem ohnisek (po přepočtu na fullframe) 24-70 mm nebo třeba 28-75 mm a tak podobně. Tento typ objektivu vám umožní natáčet různé typy videa, aniž byste museli pořizovat, nosit, (a během natáčení) střídat více objektivů.

Jakmile získáte více zkušeností, můžete začít uvažovat o nákupu dalších objektivů s konkrétním ohniskem, které vám umožní dosáhnout požadovaného vzhledu a pocitu pro vaše videa.

Stabilizace a dynamické záběry

Pro to, aby se divákům na video pohodlně koukalo, je vhodné zamyslet se i nad stabilizací videa. Zvláště pokud nechcete natáčet jen statické záběry, lze nějakou formu stabilizace vřele doporučit.

První variantou, jak můžete vnést pohyb do videa, jsou video stativy a slidery. Pevný stativ je základ stabilního záběru a to nejen pro video. Pokud ho navíc doplníte video hlavou, tak díky ní můžete přirozeně sledovat objekty ve videu nebo ukázat celou šíři prostředí, kde se nacházíte. V případě, že toužíte po pohybu se změnou perspektivy, můžete stativ doplnit sliderem. Toto jednoduché kolejnicové zařízení vnese dynamiku do každého záběru od panoramat po rozhovory. Vybrat jde z manuálních a motorizovaných sliderů. Oba typy mají své výhody, ve prospěch rukou ovládaných je to především váha a nezávislost na bateriích. V případě samohybných je zase pohyb i bez předchozích zkušeností plynulejší.

Dalším způsobem, jak si odnést nerozechvělá videa, jsou stabilizátory, neboli gimbaly. Tyto stále více populární přístroje nejspíš není třeba dlouze představovat. Dnes patří alespoň malý mobilní stabilizátor do výbavy téměř každého občasného video–tvůrce. Jsou stále dostupnější a chytřejší, jejich obsluha je po vyvážení tedy poměrně snadná. Opět jste sice odkázáni na akumulátory, běžný stabilizátor však v klidu vydrží celý den používání.

Použití více kamer

Pokud byste chtěli použít více kamer nebo fotoaparátů najednou, je důležité myslet na to, že pokud je budete chtít barevně sladit v postprocesu, tak je vhodné používat jednu značku fotoaparátů. Díky tomu je můžete následně jednoduše prostřihávat mezi sebou. Opět je možné v editoru automaticky synchronizovat podle zvuku i různé video stopy, které pak můžete jednoduše střídat. O tom si však povíme více v díle o střihu videa.

Závěr

Jestliže jste se tedy rozhodli, že se videu chcete věnovat, nebo vás jen zajímá, co všechno váš fotoaparát dokáže, neváhejte se do toho pustit. Dokud si techniky natáčení nezačnete zkoušet a osvojovat, pořádně se s nimi nenaučíte. Kdybyste narazili na jakýkoliv problém či měli k tématu další dotaz, neváhejte se na nás obrátit ať už osobně nebo na dálku přes komentáře, e-mail či telefon!

 

Autorem titulní fotografie je Miroslav Putna

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.