Magazín

Fotoporadna

Instax, Zoemini nebo Polaroid aneb Jak si vybrat instantní fotoaparát

Bohuslav BrožAktualizováno: 4. 10. 2019 v 9:28 • Rubrika: Fotoporadna

Instax, Zoemini nebo Polaroid aneb Jak si vybrat instantní fotoaparát

S odstupem času drtí focení digitální cesta. Většina z nás pořizuje snímky na telefon, foťák nebo tablet, běžně pak desítkám i stovkám lidí ukazujeme fotky na sítích, případně je zálohujeme na discích a tiskneme je. Jsou tu ale i jiné, poněkud starší způsoby, jak zaznamenat a zdokumentovat život kolem nás. Tyto se již několik let drží v trendu a tak nějak navzdory alternují diktátu digitální fotky.

Obsah

Jde o analogové technologie, mezi kterými podle prodejnosti vévodí instantní fotografie. Díky několik let trvajícímu comebacku a stále se stupňujícímu zájmu se z okrajové hipsterské alternace stal mainstream. V různých podobách (chemické zpracování, technologie tisku a osvitu...) se snaží tuto cestu uchopit celá řada výrobců, největší kus si urval Instax v režii společnosti Fuji, stejnou technologii můžeme vídat i pod logem Leica. Tvůrce technologie Polaroid se navrátil také před několika lety s ambicemi navázat na úspěch přelomu 80. a 90. let. Nově se pokouší o instantní fotkou i Canon, nutno říci, že docela zajímavě. Toliko výčet těch známějších a silnějších hráčů.

Kde se vzala instantní fotka

Historicky vlastně tito výrobci různě spolupracovali a prolínali se. Instax je produktem společnosti Fujifilm. Pravda je taková, že jde o zdokonalenou technologii Polaroid stejnojmenné společnosti. Po spolupráci, kompromisech, žalobě společnosti Kodak, uvolnění patentů, odstoupení společnosti Polaroid, vynechání prvku odrazu přes zrcadlo, zdokonalení barev a tonality a kdo ví ještě po čem všem, co se v průběhu těch 40 let odehrálo, tu máme fenomén.

Kam sáhnout

Můžeme se orientovat podle výstupu - fotky, která nám vlastně na závěr zůstane. Instantní fotografie máme napříč všemi značkami a v několika velikostech a formátech. Drtivě nejrozšířenější je formát Mini. Jedná se o velikost vizitky nebo platební karty. i tím se dá tato popularita obhájit. Vedle toho jsou v nabídce čtvercové formáty, větší čtverec pak nabízí Polaroid, pro který je větší čtverec 8 na 8 cm ikonický od dob vzniku. A zbývají ještě větší obdelníky a ty už pozvolna přecházejí za obzor veřejné znalosti ke speciálním stěnám, které nachází uplatnění třeba v kombinaci se středoformátovými fotoaparáty.

Pokud nám nepomůže volba formátu a velikosti, můžeme přihlédnout například v případě potenciálního dárku k příslušenství, jako jsou alba, úložné boxy a různé doplňky pro závěrečné aranžování. Tady můžeme začít vlastně již výběrem papírů, který se dělá v různých provedeních od černé, který dodává zcela jiný rozměr fotce, až po aktuálně populární animované postavy.

Co se změnilo

Celkově je instantní fotografie o spontánnosti, nezkoumáme technické detaily a s velkou pravděpodobností přistoupíme asi i k nákupu. Ono se za tu dobu příliš mnoho nezměnilo a je zbytečné hledat nějaké zásadní rozdíly. Většina těchto foťáků disponuje bleskem se základními režimy, možností multiexpozice (dva překrývající se snímky), samospouští a nezbytným selfie zrcátkem. Inovace tedy nacházíme spíše ve speciálních designových edicích. K těm menším změnám a inovacím můžeme třeba počítat možnost barevných filtrů na blesk a podobně

Jedinou revolucí v instantní fotografii byla kombinace s digitálním čipem. Výsledek je stejný, ale máme zcela novou dimenzi, a to hned ve více ohledech:

  • Fotoaparáty jsou menší, velikostí se blíží k mobilním telefonům.
  • Data originálního tisku máme uložena na kartě, takže tisk můžeme opakovat v případě fotekchtivých tetiček na svatbě.

  • Fotoaparát můžeme ovládat prostřednictvím telefonu. Mimo klasického sledování a odpalování na dálku můžeme foťák libovolně přenastavovat i během focení.

  • I vzhledem k faktu, že výrobci nabízí jednak přenosné malé tiskárny, které tisknou z telefonu a máme tu i fotoaparáty, které umí tisknout a jsou ovládané z telefonu, byla pouze otázka času, kdy tato funkce bude přenesena přímo i na foťáky. Takže se pak nabízí otázka, jestli máme tiskárnu, která umí fotit, nebo fotoaparát, který umí tisknout. (:

Spousta zábavy v jedné krabičce

Nejvíc zábavy si užijeme v létě - festivaly, grilování, párty a svatby. Tady všude “Instax” nebo “Zinek” jako když najdete. Hlavním účelem těchto instantních technologií není kvalita, ale zachycení atmosféry “tady a teď”. A to všechno pokud možno v jediném kusu v originálu rovnou na papír. Takovým nabízejícím se uplatněním jsou párty, večírky a oslavy. Je to dáno i tím, že u Instaxu nepochodíme s kvalitou a nemusíme se rozptylovat nějakým nastavením, jde o cvaky a momentky. I díky tomu nemáme šanci fotku překombinovat. A podobně odlehčeně a nevážně ji vnímají i objekty, takže spontánní přístup z obou stran je zaručen.

ILUSTRAČNÍ FOTO: Ondřej Vojčiniak a Fujifilm Instax

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.