Magazín

Fotoporadna

Jak fotit digitální zrcadlovkou (DSLR) a bezzrcadlovkou: 31. díl - FOTOGRAFICKÉ FILTRY (2/2)

Martin LukešAktualizováno: 5. 10. 2022 v 13:48 • Rubrika: Fotoporadna

Jak fotit digitální zrcadlovkou (DSLR) a bezzrcadlovkou: 31. díl - FOTOGRAFICKÉ FILTRY (2/2)

V minulém díle našeho seriálu byla řeč o jednotlivých typech filtrů a o rozdělení podle technických parametrů a způsobu uchycení. V druhém závěrečném díle si povíme něco o tom, proč je důležitý UV filtr, k čemu slouží polarizační a přechodový a jaký je rozdíl mezí standardním ND filtrem a tím variabilním. Věnovat se budeme také barevným a infračerveným filtrům. Nakonec se dozvíte, podle čeho filtry vybírat, ale také na co si dát pozor při jejich použití.

Obsah

UV filtr (Ultra Violet)

Velmi rozšířeným filtrem je také tzv. ÚVéčko. Úkolem tohoto filtru je eliminovat ultrafialové záření, což je neviditelné spektrum světla, které vyvolává nežádoucí chemické reakce se světlocitlivou vrstvou kinofilmu a dalšími médii, které se používají v analogové fotografii. Snímače digitálních fotoaparátů jsou pro tento účel chráněny speciální vrstvou, takže UV filtry s nástupem digitální techniky trochu ztrácejí na významu. Přesto se ale používají v hojné míře dál, a to jako primární ochrana objektivu. Zastávají tedy převážně funkci ochranného filtru.

UV filtr | Megapixel
UV filtr jako primární ochrana objektivu

Polarizační filtr – cirkulární (C-PL)

Filtrem, který je rozšířený především mezi krajináři, ale také mezi milovníky fotografie architektury, interiérů i technické a produktové fotografie, je tzv. polarizák. S ním lze docílit hned dvou efektů. Polarizační filtr dokáže vytáhnout kontrast v obloze a nebe i mraky působí mnohem zajímavěji. Druhým neméně důležitým úkolem je eliminace odlesků na nekovových objektech. Mezi ty patří například sklo, odlesky na pleti, vodní hladina, podlahy, stěny a všeobecně lesklé plochy. Polarizační filtr ale také oživuje a otepluje barvy a tlumí atmosférický opar.

Zvýraznění kontrastu oblohy se využívá především při fotografování krajin a architektury. Potlačení odlesků pak najde uplatnění při fotografování vodních ploch, scén skrze sklo nebo při produktové fotografii, ve které dominují lesklé plochy.

Polarizační filtr krajina | Megapixel
Zvýšení kontrastu v obloze polarizačním filtrem
foto: Martin Lukeš

V digitální fotografii se používá výhradně cirkulární polarizační filtr. Pro dosažení daného efektu je třeba s ním otáčet a najít jeho optimální polohu v závislosti na tom, odkud jde na scénu světlo.

Celý obsah článku mohou zobrazit pouze přihlášení uživatelé, kteří jsou členy zákaznického programu.

Přihlaste se nebo se zdarma zaregistrujte. Díky registraci můžete čerpat skvělé výhody.

Výhody programů

 
Možnost výměny zboží i z offline transakcí 14 dní 30 dní
Doprava zdarma Standard PPL + zásilkovna zdarma
Osobní asistent NE ANO
Sleva na čištění čipu 30 % 1 × zdarma, dále 30 %
Sleva na fotokurzy 10 % 20 %
Sleva na tiskové služby 10 % 15 %
Bonus při výkupu zboží na protiúčet 5 % 10 %
Profil v Galerii Megapixel Mega Mega + 
Sleva na pronájem ateliéru 10 % 30 %
Parkování zdarma při nákupu ANO ANO
Sleva v kavárně 30 % 100 %
Historie nákupů/účtenek ANO ANO
   

Sdílet na


Komentáře k článku

Martin Lukeš

Reaguje na (1) | Děkujeme za upozornění tuto nesrovnalost jsme opravili.

2

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 7. 10. 2021 |Reagovat

JD

"Historicky je známý ještě druhý typ polarizačního filtru, kterým je lineární. Tím se nemusí otáčet jako s cirkulárním a funguje v podstatě na podobném principu jako polarizační brýle."

I s lineárním polarizačním filtrem se musí otáčet. Od cirkulárního polarizačního filtru se liší tím, že za ním je světlo polarizované. Lineární je jednodušší, protože mu na rozdíl od cirkulárního chybí depolarizační vrstva.

Jinak nebyly zmíněny za určitých okolností nenahraditelné úzkopásmové filtry.

1

Jan Dostál, 5. 10. 2021 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.