Magazín

Fotoporadna

Jak fotit krajinu - rady, tipy a triky z fotoporadny Megapixel

Martin LukešAktualizováno: 4. 10. 2023 v 8:56 • Rubrika: Fotoporadna

Jak fotit krajinu - rady, tipy a triky z fotoporadny Megapixel

Tak jako každý podzim začínají i letos krajinářské žně. Všichni milovníci krajinářské fotografie nařizují své budíky na čas před úsvitem a v terénu zůstávají až do soumraku, což jsou bezpochyby ty nejlepší chvíle k fotografování krajin. Na toto téma už bylo v našem Magazínu publikováno bezpočet článku a mnoho z nich se věnuje problematice jak nejlépe fotografovat krajiny. V následujícím článku naleznete výběr toho nejlepšího. Načerpejte tedy spoustu zajímavých rad a tipů a hurá do terénu.

Obsah

Jak fotografovat krajinu

Fotografování krajin patří mezi širokou veřejností k jednomu z nepopulárnějších žánrů. Záběry krajinek zdobí jak rodina alba, pracovní plochy počítačů a mnohdy i stěny bytů i kanceláří. Fotografie krajin historicky stojí za fenoménem cestování protože právě tyto záběry vzbudili v lidech touhu cestovat a navštívit všechna ta úchvatná místa, která naše planeta nabízí.


foto: Radka Žilková

Stejně tak jako každý fotografický žánr má i krajina svoje psaná i nepsaná pravidla. V některých ohledech je fotografování krajin o něco jednodušší, než jiné dynamické scény mezi které patří například sport, zvířata, rodinné momentky a reportáže obecně. Na druhou stranu dobrý krajinář musí ovládat nejen nastavené fotoaparátu a expoziční hodnot, ale také by měl zvládnout práci se světlem, perspektivou, skladbou obrazu, kompozicí a v neposlední řadě by měl umět číst terén pohybovat se v něm. V batohu také nesmí chybět značná dávka trpělivosti, protože bez té se to na lovu těch nejlepších snímků neobejde. Opravdu dobrým krajinářem se navíc nikdy nestane ten kdo si rád přispí a chodí spát se slepicemi. Zkrátka a dobře pokud se rozhodnete věnovat se tomuto žánru musíte mu něco obětovat a bude Vás to stát poměrně dost času a někdy i úsilí.


foto: Ludmila Janotová

Ze všeho nejdřív ale musíte znát úplně základní postupu, které jsou pro tento žánr nezbytné. V naší on-line Fotoporadně najdete hned několik článků, které se právě tomuto tématu věnují. V tuto dobu je víc než kdy jindy aktuální velký článek který se věnuje tomu JAK FOTOGRAFOVAT PODZIM. V dalším se pro změnu dozvíte JAK PŘI FOCENÍ KRAJIN PRACOVAT S PROTISVĚTLEM. Vzhledem k tomu, že se dostáváme do období kdy se podzim může kdykoliv přehoupnout do chladnějšího období, mohl by se vám hodit článek JAK FOTIT V ZIMĚ.


foto: Tomáš Čamra

Jedním z velmi vděčných prvků na fotografiích krajin jsou potůčky, říčky, pláže, zálivy a vodopády. V dalším článku vás proto seznámíme s tím JAK FOTIT TEKOUCÍ VODU. No a pokud s focením začínáte a rádi byste se dozvěděli nějaké obecnější informace, mohl by vám přijít vhod článek JAK FOTIT KRAJINU. Pro ty z vás, kteří před koukáním do monitoru a displeje telefonu dávají přednost křídovému papíru a vůni tiskařské barvy máme v nabídce také spoustu odborné literatury v podobě papírových knih.

https://cdn.megapixel.cz/images/article-w1040h585-cover/4/333334.jpg?v=1651488032 | MegapixelKniha FOTOGRAFUJEME DIGITÁLNÍ BEZZRCADLOVKOU

Jedna z nejkomplexnějších ve které najdete samostatnou kapitolu věnující se právě žánru krajiny vyšla letos a potěší především fanoušky bezzrcadlových fotoaparátu. Jmenuje se FOTOGRAFUJEME DIGITÁLNÍ BEZZRCADLOVKOU a kromě spousty užitečných rad z praxe v ní naleznete také několik set úchvatných fotografií i s popisem jak daný snímek vznikl.


foto: Jaroslav Málek

Jedním z větších počinů našeho Magazínu je velký vzdělávací seriál ta téma jak pracovat s digitální zrcadlovkou a bezzrcadlovkou. V něm se dozvíte jak režimy OSTŘENÍ nabízí současná moderní fotografická technika i to JAK SPRÁVNĚ OSTŘIT V KRAJINĚ, stejně jako jak funguje EXPOZIMETR a KOREKCE EXPOZICE, jak pracovat se CLONOU a co vám nabízí režim PREFERENCE CLONY.


foto: David Herel

Na zkušenější fotografy míří články, které se věnují pokročilejším postupům jako je například MANUÁLNÍ REŽIM, co je to HYPERFOKÁLNÍ VZDÁLENOST, PROČ JE DŮLEŽITÝ STATIV i JAK HO SPRÁVNĚ POUŽÍVAT. Fanoušci rozfoukaných mraků a záběrů tekoucí vody určitě využijí informace, které naleznou ve článcích o REŽIMU BULB a FOTOGRAFICKÝCH FILTRECH. A samozřejmě nemůžou chybět články vysvětlující HLOUBKU OSTROSTI i fenomén s názvem MODRÁ HODINKA. A v terénu by se vám pak mohly hodit APLIKACE VHODNÉ PRO FOTOGRAFOVÁNÍ KRAJIN stejně tak jako pár tipu KAM VYRAZIT FOTIT I NATÁČET VÝCHOD ČI ZÁPAD SLUNCE A CO SI VZÍT SEBOU.


foto: Daniel Karfík

Další články související s fotografováním krajiny


foto: Martina Valihrachová

Jak natáčet video v krajině

Kromě článků které se zabývají tím jak co nejlépe zachytit krajinu na fotografii, naleznete v naší poradně také spoustu zajímavých tipů určené především filmovým tvůrcům a videomakerům.

 

Kurz - Fotografování Krajiny

Komunita Krajina

 

titulní foto: Tomáš Kráčmar

 

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.