Magazín

Fotoporadna

Jak fotit digitální zrcadlovkou (DSLR) a bezzrcadlovkou: 29. díl - OBRAZOVÝ ŠUM

Martin LukešAktualizováno: 31. 7. 2023 v 15:48 • Rubrika: Fotoporadna

Jak fotit digitální zrcadlovkou (DSLR) a bezzrcadlovkou: 29. díl - OBRAZOVÝ ŠUM

Slovo, které před pár lety nahánělo hrůzu a nedalo spát mnohým profesionálním i amatérským fotografům. Shluky pixelů, které tvoří fragmenty, barevné mapy a způsobuje výraznou ztrátu ostrosti. Dále zhoršuje vykreslení detailů, a navíc snižuje dynamický rozsah. To všechno jsou nešvary, které sebou přináší digitální šum. Většina fotografů si ho spojuje především s vyšší citlivostí, ale to není zdaleka jeho jedinou příčinou. O tom, jak vzniká, jak se mu vyvarovat a jak se s ním naučit žít, si prozradíme v dalším díle našeho seriálu JAK FOTIT DIGITÁLNÍ ZRCADLOVKOU A BEZZRCADLOVKOU.

Obsah

Co je to digitální šum

Barevný šum na fotografii pozná patrně laik i profesionál. Jde o jakousi digitální krupičku, která může mít jak barevnou, tak monochromatickou charakteristiku a obecně se dá říct, že velmi výrazně snižuje obrazovou kvalitu fotografie.

Jak fotit digitální zrcadlovkou (DSLR) a bezzrcadlovkou: 29. díl - OBRAZOVÝ ŠUM: | MegapixelDetail fotografie poznamenané vysokou hladinou šumu

Příčiny vzniku šumu

Důvodů, proč se v digitálním obraze objevuje šum je hned několik. Většina fotografů ho má spojený především s vyšší citlivostí, ale to není zdaleka jediná příčina vzniku šumu. Ten je tvořen náhodně generovanými elektrony a jejich pohybem přímo na snímači. Obecně by se dalo říct, že tyto elektrony vyvolávají vazbu mezi jednotlivými body obrazového snímače, čímž se navzájem ovlivňují a díky tomu dojde ke zkreslení toho, co mají zachytit v našem případě digitálního obrazu.

Nejčastější příčinou je zvýšení signálu náboje na snímači, což se děje právě při nastavení vyšších hodnot citlivosti ISO. Digitální fotografie ale není jediná oblast, která se musí se šumem vypořádat. Stejný problém mohou mít například zvukové zesilovače, vysílačky, reproduktory a sluchátka. V těchto případech se také jedná o určitou vazbu, ale jde samozřejmě o šum zvukový.

Jak fotit digitální zrcadlovkou (DSLR) a bezzrcadlovkou: 29. díl - OBRAZOVÝ ŠUM: | MegapixelŠumu při ISO 6400 se s moderním fotoaparátem bát nemusíte
Foto: Milan Rychtr / Terezka

Ale vraťme se zpět do našeho oboru, kterým je digitální fotografie. Zde se vyskytuje hned několik druhů šumu, které se dají rozdělit podle toho, co je jejich příčinou. Jak již bylo řečeno, patrně nejčastější příčinou vzniku šumu je zesílení náboje na snímači, které je způsobeno vyšší citlivostí. Tento šum se nazývá „zesílený“ (Amplification noise).

Velmi častým důvodem, proč se na fotografiích začne objevovat šum je nedostatečné množství světla, nebo zahřátí snímače na vyšší teplotu. Obě situace mohou nastat například, když fotografujete nějakou noční scénu, a navíc na dlouhý čas.  Tento šum se nazývá „náhodný“ (Random noise). Vliv na něj má také fyzická velikost plochy pixelu, tedy světlo citlivé buňky.

Jak fotit digitální zrcadlovkou (DSLR) a bezzrcadlovkou: 29. díl - OBRAZOVÝ ŠUM: | MegapixelPorovnání šumu při citlivosti ISO 100 a ISO 51 200
Výřez 1000 x 1000 px / 24 Megapixelů

Celý obsah článku mohou zobrazit pouze přihlášení uživatelé, kteří jsou členy zákaznického programu.

Přihlaste se nebo se zdarma zaregistrujte. Díky registraci můžete čerpat skvělé výhody.

Výhody programů

 
Možnost výměny zboží i z offline transakcí 14 dní 30 dní
Doprava zdarma Standard PPL + zásilkovna zdarma
Osobní asistent NE ANO
Sleva na čištění čipu 30 % 1 × zdarma, dále 30 %
Sleva na fotokurzy 10 % 20 %
Sleva na tiskové služby 10 % 15 %
Bonus při výkupu zboží na protiúčet 5 % 10 %
Profil v Galerii Megapixel Mega Mega + 
Sleva na pronájem ateliéru 10 % 30 %
Parkování zdarma při nákupu ANO ANO
Sleva v kavárně 30 % 100 %
Historie nákupů/účtenek ANO ANO
   

Sdílet na


Komentáře k článku

Martin Lukeš

Reaguje na (9) | Dobrý den, pokud se bavíme o fotografování krajiny, nemusí jít ani o optickou neostrost, ani o šum. Problém může být buď v malé hloubce ostrosti, což řeší hyperfokální vzdálenost o kterém jsem psal v dalším díle tohoto seriálu. Dalším častým zádrhelem, pokud se fotografuje na větší vzdálenost je vlhkost, prach a další nečistoty, kterých je ve vzduchu poměrně dost a tak tvoří určitou bariéru, která může snižovat nejen ostrost, ale také kontrast a vzdálenější části scény jsou utopeny v jakémsi oparu. Částečně to řeší polarizační filtr a samozřejmě postproces.

10

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 21. 3. 2023 |Reagovat

J

Zdravím,
jako začátečník taky bojuji se šumem/neostrostí a díky za vsši poradnu.. diky článkům vím na co se zkusit zaměřit při focení.. jen si nejsem jistej tím , jestli jsou fotky neostré nebo zašuměné.. vnímám to specielně na fotkách krajiny, kdy je focen například hodně vzdálený protisvah atd..

9

Jiří, 17. 3. 2023 |Reagovat

Martin Lukeš

Reaguje na (7) | Dobrý den, neostrost a šum jsou dvě rozdílné věci a mohou mít mnoho příčin. Bez toho aniž by někdo viděl reálnou fotografii Vám těžko někdo poradí. Pošlete mi prosím 2-3 fotografie v plné velikosti bez úprav a já bych se na to podíval. (lukes@megapixel.cz).

8

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 2. 8. 2021 |Reagovat

Dobrý den, skvělý článek, když fotim při špatnem světle se zrnem se prostě počítá... Ale trápi mě šum a neostrost fotografií z bezzrcadlovky i při dobrém denním světle (jasná obloha, sluničko svítí, ráno, hodnota ISO100...) zkoušela jsem už upravovat nastaveni šumu ve foťáku, ale stále fotky nejsou ostré. Nenapadá někoho co s tím? Před čtvrt rokem na jaře to bylo v pohodě... Děkuji!

7

Svatava Šušlová, 24. 7. 2021 |Reagovat

Martin Lukeš

Reaguje na (3) | Děkujeme, jsem moc rád, že se Vám článek líbil.

6

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 31. 3. 2021 |Reagovat

Martin Lukeš

Reaguje na (4) | Dobrý den, jakožto autor článku a editor Galerie bych se rád trošku ohradil proti vašemu komentáři. Vysoké rozlišení se nijak nevynucujeme. Navíc důvodem vysokého rozlišení určitě není to, abychom fotografii následně mohlo použít v nějakém článku. Zde se totiž zobrazují fotografie maximálně v rozlišení 1024px což určitě není nijak vysoké rozlišení. Určitě máte pravdu, že autory fotografií použité v článích neinformujeme. K tomu se ale nikde nezavazujeme a navíc to není z důvodu, že bychom to dělali nějak pokoutně. Fotografie takto využíváme mnoho let a za celou dobu nám přišly zhruba tři podobné připomínky z čehož vyplývá, že to autorum nijak zvláště nevadí. Rozhodně to nebereme jako samozřejmost a vážíme si každé dobré fotografie v naší Galerii, stejně tak jakožto jejího autora. Při objemu práce v Galerii a v Magazínu pro nás zkrátka není možné informovat každého aurtora zvlášť, takže se omlouváme, pokud vás tato skutečnost jakkoliv pohoršila.



Zároveň bych se rád vyjádřil k narážce na "honorář" autora. V podstatě bychom mohli použít ilustrační fotografie z fotobank, jejichž cena se pohybuje v rozmezí pár centů do jednotek koren. Přijde nám mnohem zajímavější tímto způsobem promovat tvrobu zajímavých autorů, pro které to má možná větší cenu, než pár korun které by dostali jako honorář. A ruku na srdce. Co má pro vás větší cenu -  desetikoruna za použitou fotografii, nebo to že váš snímek, vaše jméno a odkaz do vašeho portfolia vidí několik tisíc až desítek tisíc čtenářu? Protože právě taková je interakce našeho Magazínu.  A ještě k té otázce peněz. Galerie jejíž vybudování stálo opravdu ohromné finance, stejně tak jakožto její provoz, je pro veřejnost zcela zdarma. Stejně tak je to u Fotoporadny našeho Magazínu. A i když přehlédneme tento fakt, tak jen členům Galerie jsme v loňském roce rozdali v soutěžích ceny v hodnotě přes 600 000 Kč. Toto je už osmý ročník soutěže takže jsme na částce kolem 4 000 000 Kč. Ještě máme pocit že se k členům naší Galerie nechováme fér?



No a poslední část připomínky, která se týká odšumění vaší fotografie. Jak jste přiznal, tak jste komentář poslal, aniž byste článek četl. To zase nepovažuji za fér já. Poměrně velká část článku se týká právě toho, že u zmenšené fotografie navíc prohnané nějakým editorem není šum nijak zvláště výrazný. Takže v konextu toho jsou podobné ukázkové fotografie v pořádku. Mnohem víc zavádějící by bylo psát, čím vším jednotlivé fotografie prošly, protože tyto informace nemáme.



Doufám, že Vás mé vysvětlení uspokojí, protože bych nerad vyvolával nějakou zlou krev. Fotografování je pro mě stejně velkou vášní, jako pro vás a myslím, si, že má tento krásný koníček lidi spojovat, místo toho aby vyvolával nějaké sváry.

5

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 31. 3. 2021 |Reagovat

Stanislav Duben

Ok, chápu že v podmínkách při nahrání galerie jsem asi odsouhlasil s použitím fotek v rámci megapixelu, že si vynucujete nahrávání ve vysoké kvalitě, abyste je pak podobně mohli použít a vyhnout se tak nějakým honorářům pro autory. Ale bylo by hezké dát alespoň autorům vědět, že jste jejich fotky použili, když už to takhle děláte, třeba jen proto, aby z toho měli radost a nemuseli se to dozvědět od čtenářů, kteří fotku poznají. Asi by bylo fér v rámci článku říct, že ta liška je sice vyfocená na ISO 12800, ale prošla nějakým postprocessem a velmi výrazným odšuměním a je to u většiny fotek, které jste v článku použili i od ostatních autorů. ... no nic, alespoň si to přečtu a třeba se něco nového dozvím.

4

Stanislav Duben, 29. 3. 2021 |Reagovat

Skvělý článek

3

Petra Šicová, 27. 3. 2021 |Reagovat

JJ

Dobrý den, faktem ale zůstává, že zrno v klasické fotografii bylo oproti šumu ostré.

2

Jaroslav John, 27. 3. 2021 |Reagovat

jZ

Rozšiřuje mi obzor do daleka, kde to ani neznám.

1

jiří Zemánek, 26. 3. 2021 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.