Magazín

Fotoporadna

Jak na cestovní vlogy se Sony

Lucie VořechováVydáno: 22. 7. 2022 v 11:15 • Rubrika: Fotoporadna

Jak na cestovní vlogy se Sony

Stát se populárním vlogerem znamená investovat svůj čas do příprav na natáčení a především si vybrat takovou techniku, která přinese kvalitní výsledek a co nejvíce usnadní postproces. Pokud cestujeme a chystáme se o své letní zážitky podělit se svými sledujícími, musíme zvážit odolnost techniky, vhodné příslušenství a být připraveni na počasí, které bývá především v horských oblastech velice nevyzpytatelné. Pojďme si v článku představit techniku Sony a říct si, jak ji nejlépe využít pro své vlogy a jaké výhody její použití přináší.

Obsah

Řadíte se mezi tvůrce, kteří upřednostňují mluvený projev před dlouhosáhlými texty? Jistě nám dáte za pravdu, že natáčet video blog je mnohem zábavnější a pestřejší jak pro vlogera, tak samotného sledujícího. V dnešní době se jedná o jednu z nejoblíbenějších forem komunikace s fanoušky, o to více, pokud jsou to vtipná videa nebo zprostředkování zkušeností z cest v reálném čase. Jak ale na takový vlog?

Příprava na vlog

Příprava je první krok. Rozmyslete si obsah, časový rozsah, jaká technika bude zapotřebí a především si zjistěte, zda se v daném místě může vůbec natáčet. Pokud s myšlenkou natáčení navštívíte například svatyni v Japonsku nebo se pokusíte zaznamenat mnicha v Kambodže, nebudou z toho místní rozhodně nadšení. Ctěte místní tradice, kulturu a nenarušujte svou přítomností obřady a modlitby. Stejně, jako v zakázaných zónách nevzlétnete s dronem, se vyvarujte natáčení videí v místech, kde se to nehodí nebo je to striktně zakázáno

Příprava na cestovní vlog | Megapixel

Obsah cestovního vlogu

Možná se sami sebe ptáte, k čemu budete vymýšlet obsah vlogu dopředu? Že až budete na místě, něco vás přeci napadne. Na to raději nespoléhejte. Zkuste se minimálně zamyslet nad tím, jaké zvolíte témaco budete říkat, naučte se třeba důležitá fakta o navštíveném místě a klidně se poraďte s místními, kde byste mohli najít zajímavé lokace či podniky, kam turisti moc nechodí, protože nejsou propálená na sociálních sítích, ale mezi místními se řadí mezi oblíbená. 

Už víte, o čem budete vlog točit? Nezapomeňte už během cesty do cílové destinace natočit pár sestřihů, které budete moci v postprocesu vložit do konečného výstupu. Ozvláštníte tím video a navíc fanoušky přiblížíte k tomu, jak se do cíle dostanete. 

Vlog cestování | Megapixel
Autor snímku: Borek Novák

Technika na natáčení cestovního vlogu

Základem všeho je kvalitní zařízení, které bude plně vyhovovat vašim potřebám. Pro natáčení videí, vlogů a stories můžu určitě doporučit buď Sony ZV-1 nebo Sony Alpha ZV-E10.

Proč mluvím právě o těchto modelech? Oproti telefonu totiž nabízí obrazový procesor BIONZ X, který zajišťuje kvalitní obraz, vysokou citlivost a detailní vykreslení texturybokehu. Pokud se chcete natáčení videí více věnovat a zároveň mít možnost zaznamenat kvalitní snímky a tím uchovat své vzpomínky na cesty, jistě tyto produkty oceníte. Jsou totiž lehké, malé a nabízí funkce, které u telefonu jen tak nenajdete. Navíc jsou cenově dostupné. Strčte telefon do kapsy a otevřete dveře možnostem, které vám vlogovací kamery přináší.

Technika na natáčení vlogu | Megapixel

Proč používat vlogovací kameru

Důvodů je hned několik. Ale především, jak už jsme si řekli, nabízí spoustu šikovných funkcí a možností, kterými z prostého nudného videa můžete udělat dechberoucí vlog. Využijte například kinematografického časosběru, kdy vám třeba v úvodu vlogu poplují mraky po nebi nebo se během pár sekund prolne den s nocí. 

Zpestřit video můžete i zpomalenými záběry. Při cestování se často odvážíme jít za hranice svého komfortu nebo vyzkoušet nové věci. Běžíme v dešti, jezdíme na motocyklu, ochutnáváme novou kuchyni nebo navštěvujeme nevšední místa. Zpomalte tyto pohyby a uvidíte, jakou dynamiku tím do výstupu přidáte. 


Autor: Majo Chudý

S kreativními efekty si ušetříte práci s postprodukcí. Dodejte svým záběrům temný nádech, nebo ho naopak oživte vivid barvami. Rozlišení 4K a plynulý záznam i v nižším světle společně s vestavěným mikrofonem s potlačením okolního ruchu vás při pochybách určitě přesvědčí, proč si vybrat vlogovací kameru

A protože všichni víme, že rychlost sdílení je v dnešní době důležitá, umožní vám i Sony ZV-1Sony Alpha ZV-E10 okamžité sdílení pomocí aplikací Imaging EdgeTM nebo Imaging Edge MobileSony Alpha ZV-E10 můžete navíc použít k online komunikaci či k živému streamu.

Tyto dva modely jsme si zapůjčili a zkusili v terénu. Pojďme se na ně detailněji podívat a říct si, proč si přibalit právě je na svá letní dobrodružství. 

Vlogování | Megapixel

Sony ZV-1

Vlogovací kamera Sony ZV-1 se dočkala své vlastní odborné recenze, přesto bychom k ní rádi doplnili pár našich poznatků. Tato kamera je skutečně ideální parťák na cesty. Rychlý autofokus s automatickou detekcí očí a tváře se vás nepustí ani při rychlejším pohybu. Výklopný LCD displej umožňuje snadné natáčení selfie, která jsou i při chůzi díky stabilizaci obrazu neroztřesená. Jedná se tedy o ideální kameru, pokud chcete své sledující vést po navštívených lokalitách v roli průvodce. Vidíte se krásně na displeji a nemusíte se starat o správné nasvícení obličeje díky automatické expozici. A pokud třeba bojujete s menšími nedostatky pleti, oceníte efekt jemné pleti, který udržuje přirozený tón při vlogování. Nejsou tedy zapotřebí žádné zkrášlující filtry. 

Tento víkend můžete na Sony ZV-1 a vybrané objektivy využít slevu až 7 800 Kč! Akce platí od 22. 7. do 24. 7. 2022, nebo do vyprodání zásob.

Chci Sony ZV-1

Sony Alpha ZV-E10

Vlogovací fotoaparát Sony Alpha ZV-E10 nás při cestování nadchl svou funkcí Background Defocus, kdy je možné přepínat mezi rozostřeným a ostrým pozadím. Pokud tedy chcete tajit místo, na kterém se nacházíte, a postupně ho odhalit, můžete si tuto funkci vyzkoušet. Stejně, jako ZV-1 disponuje výklopným displejem a se svou váhou pouhých 343 g se řadí mezi nejkompaktnější modely. Dále nás zaujaly prvky, které jsou navržené přímo pro vlogování a hlavně možnost si bezzrcadlovku doplnit o řadu objektivů dle svých potřeb. My jsme využili objektiv Sony 10-18 mm f/4, který nám umožnil širokoúhlý záběr, na který jsme se krásně vešli i při použití z ruky. Protože jsme vyrazili na túru v den, kdy nebylo příznivé počasí, využili jsme také na vestavěný mikrofon ochranu proti větru, která nám ve výsledném záznamu potlačila okolní šum. 

Chci Sony ZV-E10

Sony Alpha | Megapixel

Objektiv

Jak už jsem zmínila v odstavci výše, my na bezzrcadlovku použili objektiv Sony 10-18 mm f/4,0 OSS SEL. Tímto širokoúhlým zoom objektivem zaznamenáte vše, na co při svých cestách narazíte. Váží pouhých 225 g, takže pokud ho nasadíte na tělo fotoaparátu, jeho váha vás nezatíží. Stejně tak ani když ho ponesete ve fotobatohu. Pevná světelnost f/4 umožňuje zaznamenávat scény i za zhoršených světelných podmínek. Vyzkoušejte ho například pro funkci Timelapse při natáčení nebe nebo pro zpomalené záběry. 

Sony 10-18 mm f/4,0 OSS SEL | Megapixel

Pokud upřednostňujete objektiv s pevným ohniskem a větší světelností, zvažte Sony 20 mm f/2,8 SEL. Ten vás zaujme ostrými záběry až po okraje a kompaktním designem. I přes své ohnisko eliminuje zkreslení a rozmazání snímků a díky své světelnosti ho využijete za šera a soumraku jak na vlogování, tak focení.

Sony 20 mm f/2,8 SEL | Megapixel

Oba objektivy můžete společně s dalšími vybranými zakoupit od 22. 7. do 24. 7. 2022, nebo do vyprodání zásob za zvýhodněnou cenu. 

Chci objektiv Sony

Pokud vás zajímá více o technice Sony, vzdělávejte se a inspirujte v naší Komunitě Sony svět

Svět Sony | Megapixel

Příslušenství na cestovní vlog

Mezi důležité příslušenství patří stativ. Ten oceníte, pokud budete potřebovat volné ruce a kameru někam postavit, nebo si je naopak prodloužit. Dále mikrofon pro zajištění co nejlepšího a nejkvalitnějšího zvuku bez rušivých elementů. Pokud si chcete usnadnit výběr, v naší nabídce najdete výhodné vlogovací sety jak pro Sony ZV-1 tak Sony Alpha ZV-E10, se kterými se můžete okamžitě vydat na cestu.

Přibalit si na dovolenou náhradní baterii vám asi nemusíme připomínat, přesto si vždy zkontrolujte, zda je máte plně nabité a připravené k použití. To samé platí o čistící sadě. Nepodceňujte její důležitost. I nepatrná šmouha dokáže nadělat paseku. Podívejte se na čistící sadu JJC 3v1, která za výhodnou cenu poskytuje vše důležité. 

Dále se zamyslete nad paměťovými kartami. Je lepší mít dvě a více. Karta pro vlog by měla být rychlá a vhodná pro záznam videa od FullHD 1080p až po 4K video. Za nás doporučujeme kartu Lexar SDXC 128GB, která splňuje všechny potřebné vlastnosti pro natáčení a zároveň poskytuje velký úložný prostor. 

Lexar SDXC | Megapixel

Z vlastní zkušenosti vím, že pro výbavu na vlog není zapotřebí velký fotobatoh. Technika je lehká a skladná. Navíc na zádech při cestách mám vlastní krosnu naplněnou osobními věcmi a oblečením. Proto doporučuji, abyste zvážili možnost fotobrašny. Za mě se dobře osvědčila fotobrašna Peak Design Everyday. Je nejmenší z řady Evedyday Line, má obsah 3 litry a disponuje dvěma velkými a čtyřmi malými vnitřními kapsami. UltraZip je mnohem odolnější než běžné zipy a délku popruhu s přezkou snadno přenastavíte jen jednou rukou. Nevím, jak to máte vy, ale já si brašnu ráda nosím na břiše, abych měla přehled o výbavě a jistotu, že se mi do ní nikdo náhodou nebude snažit dostat. To mi tato brašna svou velikostí umožňuje. Takže mohu mít na zádech batoh a na břiše brašnu, za což jsem při delších trasách ráda. 

Chci Peak Design brašnu

Peak Design Everyday Sling 3L v2 | Megapixel

Pokud se řadíte mezi ty, kteří chtějí mít techniku okamžitě při ruce a vždy připravenou k akci, zvažte dokoupení co nejpohodlnějšího a nejodolnějšího popruhu, se kterým budete moci snadno manipulovat a nezabere vám místo, pokud byste ho chtěli vložit mezi výbavu do brašny. Peak Design Leash tyto vlastnosti splňuje. Navíc se dá použít i pro dalekohled, stativ či jiné příslušenství. Jeho nosnost je až 90 kg. Věřím, že právě při výšlapech a dobrodružných výpravách jeho všestrannost oceníte. 

Jak na střih vlogu

Pokud se nechcete příliš věnovat editu, podívejte se na naše video s Eliškou Martynek, která radí, jak si ulehčit postprodukci již během natáčení. Najdete zde cenné rady pro zajímavý obsah, vhodné přechody mezi scénami a jak obecně docílit co nejlepšího editu.

Pokud byste se naopak chtěli více naučit s programy pro střih videa, zaujme vás seriál o tom, jak stříhat videa v DaVinci Resolve, který pro nás natočil kameraman Tomáš Golej v rámci projektu Tvorbou proti krizi. Zde najdete od A do Z vše potřebné pro střih videa. 

Komunita video svět | Megapixel

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.