Magazín

Fotoporadna

Představujeme knihu Fotografujeme digitální bezzrcadlovkou

Nikola UlrichováAktualizováno: 11. 7. 2022 v 10:29 • Rubrika: Fotoporadna

Představujeme knihu Fotografujeme digitální bezzrcadlovkou

Pořídili jste si bezzrcadlovku, která má ale tolik funkcí, že jste se v nich začali ztrácet? Dostali jste dárek v podobě pokročilejšího fotoaparátu, ale chybí vám základy, jak pracovat s časem, clonou a citlivostí? Přešli jste z kompaktu na bezzrcátkový systém a rádi byste se posunuli ve focení trošku výš? Pak tu pro vás máme skvělý tip v podobě unikátní publikace, která shrnuje všechny základní techniky a postupy při práci s bezzrcadlovkou. Kromě toho se věnuje kompozici, skladbě obrazu, ateliérovému svícení a základním fotografickým žánrům jako je krajina, architektura, portrét, noční scéna, nebo fotografování pohybu.

Obsah

Jak v našem e-shopu, tak na našich prodejnách naleznete poměrně zajímavou nabídku knih, které se věnují nejrůznějším fotografickým žánrům a technikám. Rádi bychom si tentokrát trochu přihřáli polívčičku, protože vedle knižních bestselerů od renomovaných autorů jako je například Bryan Peterson, Scott Kelby nebo Michael Freeman nyní v naší nabídce také nově najdete publikaci, kterou napsal náš kolega a dlouholetý lektor fotografických kurzů Megapixelu Martin Lukeš.



Kniha Fotografujeme digitální bezzrcadlovkou | Megapixel

Publikace Fotografujeme digitální bezzrcadlovkou

Nejde o knihu ledajakou. Jedná se o jakousi příručku, které shrnuje většinu základních fotografických dovedností, které by měl znát každý fotograf, ať už jde o jakéhokoliv nadšence, zapaláného hobbíka, nebo ostříleného profesionála. Kniha je navíc koncipovaná speciálně pro majitele digitálních bezzrcadlovek, které jsou fenoménem posledních pár let. Navíc je psaná velmi čtivou formou a srozumitelným jazykem stejným, kterým autor už 15 let mluví ke svým posluchačům na fotografických kurzech. Jde v podstatě o stejný styl, kterým Martin píše také články do rubriky FOTOPORADNA v našem magazínu Megapixel.

Kniha Fotografujeme digitální bezzrcadlovkou | Megapixel

Bez nadsázky si troufáme říci, že jde o velmi ucelenou a zároveň také unikátní publikaci, které němá na tuzemském a dost možná ani zahraničním trhu konkurenci.

Kniha Fotografujeme digitální bezzrcadlovkou není prvním literárním počinem našeho kolegy. Navazuje totiž na předchozího publikaci Fotografujeme digitální zrcadlovkou (DSLR), která vyšla v roce 2016 také u nakladatelství GRADA a byla psaná z pohledu zrcadlovkáře. Prodalo se jí téměř 3 500 výtisků a a nyní ji lze koupit už pouze v antikvariátech nebo v elektronické podobě.

Kniha Fotografujeme digitální bezzrcadlovkou | Megapixel

Co kniha obsahuje

Stejně jako první kniha věnovaná zrcadlovkám, je i tato novinka zaměřená na bezzrcadlovky rozdělená na dvě zhruba stejně velké části. V té první, technické, se Martin věnuje obecným principům fotografie a dozvíte se v ní například jak pracovat s expozičním čase, clonou, citlivostí nebo co všechno ovlivňuje hloubku ostrosti. Samozřejmě nechybí ani kapitoly zaměřené na ostření, správné měření expozice a vyvážení bílé barvy. Závěrem první časti se dozvíte, proč je u mnoha žánrů důležitý stativ, jak s ním pracovat, jak nejlépe využít externí blesk a nechybí ani samostatná kapitola věnovaná objektivům.

Kniha Fotografujeme digitální bezzrcadlovkou | Megapixel

Druhá část knihy už rozebírá konkrétní fotografické žánry a situace. Autor vybral především ty nejrozšířenější a nejpopulárnější témata, kterým se věnuje mnoho začínajících fotografů i těch pokročilejších hobby nadšenců. V samostatných kapitolách si tak můžete přečíst jak fotografovat krajinu, architekturu, portrét, noční záběry, nebo jak dosáhnout nejlepších výsledků v ateliéru ať už s trvalým nebo zábleskovým světlem.

Každá kapitola a v podstatě i každý rozebíraný postup je doplněný mnoha krásnými ilustračními fotografiemi, u kterých navíc najdete základní exif informace, a tak vidíte nejen jaké bylo použité ohnisko, ale také jak byl nastavený expoziční čas, hodnota clonového čísla i citlivost ISO.

Kniha Fotografujeme digitální bezzrcadlovkou | Megapixel

V čem se liší od předchozí knihy věnované zrcadlovkám

Už na první pohled je patrné, že nová kniha proti té předešlé trochu narostla na objemu a je to poměrně cvalík. Ze zřejmých důvodů se princip některých fotografických postupů opakuje, protože princip expozičního trojúhelníku, tedy práce s časem, clonou a citlivostí funguje stále bezmála 200 let. To ale neznamená, že by šlo o nějakou recyklaci první knihy. Naopak!

Vzhledem k tomu, že je publikace zaměřená na práci s moderními bezzrcadlovkami, jsou tomuto typu fotoaparátu přizpůsobené veškeré postupy. Navíc se dozvíte, jak funguje elektronická závěrka, jaké výhody i nevýhody přináší, jak pracovat s pokročilejším systémem ostření, nebo jak a podle čeho vybrat správný objektiv.

V druhé části knihy, která se věnuje jednotlivým fotografickým žánrům a disciplínám, nově naleznete kapitoly zaměřené na kompozici a skladbu obrazu, dále na práci se zábleskovými světly v ateliéru, nebo velmi efektivní postup, jak fotografovat pohyb bez ohledu na to, jestli jde o dítě na houpačce, letícího ptáka, artistu ve výskoku, běžícího atleta, nebo Formuli 1. Zrovna tak nemůže chybět kapitola věnovaná obecným postupům při fotografování statických scén.

Kniha Fotografujeme digitální bezzrcadlovkou | Megapixel

Kromě hromady nového, nikdy nepublikovaného textu, se můžete těšit také na neuvěřitelné množství nádherných fotografiích všech možných žánrů, které slouží jako ilustrace k jednotlivým popisovaným postupům a technikám. Za tuto část knihy patří velké díky dvacítce tuzemských autorů, kteří jsou mistry ve svém oboru a propůjčili své fotografie do této publikace. Mnohé z nich dokonce znáte z Galerie Megapixelu. Namátkou můžeme jmenovat například milovníka severské krajiny Honzu Bučka, zarytého street reportéra Dominika Veringera, čaroděje se světlem a mistra luminografie Pavla Pližingra, ambasadora značky Sony Honzu Tichého, Pejskaře a wild-life fotografa Michala Hurníka, nebo skvělého portrétního a módního fotografa Petra Hingara. Jejich úchvatné fotografie by mnohdy vydaly na samostatnou monografii a je opravdu skvělé, že mohou být součástí této knihy o fotografování.

Chci koupit knihu

Pár slov o autorovi

Martin obdivoval dědečkův zvětšovák a misku s vývojkou a ustalovačem již v útlém dětství. Možná i toho svedla k tomu, že po základní škole vystudoval obor mechanik optických přístrojů, kde se naučil opravovat fotoaparáty, objektivy, mikroskopy a dalekohledy. Fotografování propadl naplno až nástupem digitální techniky, kdy si v roce 2004 pořídil svou první digitální zrcadlovku a už v roce 2007 začal vést fotografické kurzy. Sám se zúčastnil mnohých tuzemských i zahraničních workshopů a později vystudoval Hradeckou fotografickou konzervatoř. V Megapixelu prošel mnoha pracovními pozicemi a v současné době píše odborné články do Magazínu Megapixel, spravuje jako hlavní editor naší on-line Galerii, dozoruje již několik let celoroční foto a video soutěž ROK S MEGAPIXELEM, samozřejmě stále vede fotografické kurzy a workshopy, a to jak ty hromadné, tak i individuální. Ve volných chvílích rád vaří, cestuje, sbírá komiksy, fotografické publikace a komerčně se věnuje fotografování jídla, architektury a interiérů.

Martina také můžete slyšet v Mega podcastu, kde společně s kolegyní Monikou 2x do měsíce vyzpovídají zajímavé hosty.

Kniha Fotografujeme digitální bezzrcadlovkou | Megapixel

 

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.